Langwedocja

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

langwedocja2Langwedocja (oksyt. Lengadòc, franc. Languedoc) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, między Pirenejami, Masywem Centralnym, Rodanem i Morzem Śródziemnym. Obecnie wraz z Roussillon tworzy region administracyjny Langwedocja-Roussillon, a część obszarów zaliczanych tradycyjnie do Langwedocji należy do regionu Midi-Pyrénées. Słynie z produkcji wina.

Kraina ta oferując niezwykłą różnorodność krajobrazów, rozciąga się łukiem wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od granicy hiszpańskiej, do ujścia Rodanu.

Na północy spotkamy wapienne wyżyny porośnięte garrigą (rodzaj makii śródziemnomorskiej) i pasma górskie Sewennów (Cevennes), krawędziowych gór Masywu Centralnego, opadających schodkowymi uskokami ku dolinie Rodanu i Nizinie Langwedockiej, z najwyższym szczytem Mont Lozere (1702 m). Na ich terenie znajduje się park narodowy, jeden z największych we Francji.

Na południu rozciągają się aluwialne niziny otoczone wschodnimi pasmami Pirenejów (z najwyższym szczytem Carlitte – 2921 m). Przez długi czas największym zainteresowaniem tej krainy cieszyły się kąpieliska nadmorskie, choć ponad połowę powierzchni regionu zajmują góry.

Niektóre Z Mnóstwa Atrakcji:

Średniowieczne Miasto Carcassonne – Piękne i unikatowe miejsce. Zachowane niemal w oryginale i starannie odrestaurowane średniowieczne miasto wraz z murami. Ciekawe przeżycie i podróż do przeszłości.

Abbaye de Fontfroide (Klasztor) – Po wizycie w takim miejscu, można myśleć o tym, aby rzucić wszystko i zamknąć się tam. Ogród, to miejsce gdzie można siedzieć bez końca i kontemplować widok kwitnących krzaków róż na tle kaplicy oraz otaczających wzgórz. Po krótkiej wspinaczce na szczyt wzgórza w ogrodzie można rozkoszować się panoramą doliny.

Le Jardin de Saint Adrien – Ogród, oaza zieleni i spokoju

Arenes de Nimes (Amfiteatr) – Jest to budowla z I wieku, która przechodziła różne etapy ewolucji od lat świetności, gdzie były organizowane walki gladiatorów, ale również inne imprezy, jak wyścigi rydwanów czy pokazy bitw morskich, do kompletnej ruiny. Obecnie główną atrakcją są organizowane tu wciąż walki z bykami w stylu francuskim. W minionych czasach amfiteatr był jednym z największych obiektów tego typu: bowiem tworzy go 60 arkad na dwóch poziomach. Zajmuje niebagatelną przestrzeń: ponad 130 m długości i 100 m szerokości oraz 20 m wysokości. Obliczony był na blisko 20 tys. widzów.

Abbaye Saint Guilhem Le Desert -jest to Opactwo benedyktyńskie założyłone w 804r

Trasa na Pic du Canigou – Pic du Canigou ma wysokość  2784m., trasa ma długość 16 km. ,wiedzie od przełęczy Col de Millieres, część trasy można pokonać samochodem bądź rowerem ale od Chalet-hotel des Cortalets już pieszo trzeba dojść na sam szczyt z cudownymi widokami!

Trasa Carcasonne do Montpellier – prowadzi przez zielone winnice gdzie produkuje się czerwone wina Corbieres i Minervois, jest możliwość degustacji w okolicznych punktach.

Kaniony – w wapiennych klifach , szczególnie piękne w okolicach Le Rozier , wyrzeźbiła je rzeka Tarn na wschód od miasta Gorges du Tarn, trasę można pokonać rzeką, podziwiać malownicze widoki ze specjalnych punktów widokowych, organizowane są okoliczne przejazdy z doświadczonymi przewoźnikami.

Canal du Midi – kanał łączy Morze Śródziemne z Atlantykiem poprzez rzekę Garonnę, okoliczne biura turystyczne organizują przejazdy łodzią z możliwością podziwiania widoków, a także noclegiem na wodzie w specjalnych stateczkach turystycznych, ciekawe przeżycie!

Romańskie opactwa – to piękne budowle z IX,X, XI, XII w., budynki zostały odrestaurowane, odbywają się w nich różne festiwale muzyczne, jest w nich doskonała akustyka, są piękne, warte odwiedzenia, klasztor St.-Michel-de-Cux – założony przez Benedyktynów w IX w. wyróżnia się dostojnością, klasztor St.-Martin-du-Canigou z XI w. stoi na zboczu Mont Canigou, można podjechać  do klasztoru samochodem, rowerem lub dojść pieszo, z tego cichego, pięknego miejsca można podziwiać wspaniałe widoki! Klasztor Augustianów – Serrabone, stoi na zboczu skały Mont Canigou, z tego miejsca roztaczają się wspaniałe widoki, obok klasztoru roztacza się pachnący ogród, turyści mogą w nim zorganizować piknik na świeżym powietrzu, sam kościół jest niezwykle piękny, wędrując marmurowymi krużgankami podziwiamy wspaniałe widoki na zewnątrz opactwa, klasztor St.-Guilhem-le-Desert z IX w., leży w wąwozie Herault przy okolicznej wiosce, cudowne miejsce z pięknymi widokami!

SETE – miasto kanałów, mostów, zupełnie jak w Wenecji, przepięknych, kolorowych, ukwieconych domów, restauracji z niemającymi sobie równymi pod względem smaku daniami z ryb i owoców morza, w sierpniu w mieście odbywają się turnieje wodne przyciągające tłumy turystów, dodatkowym akcentem zawodów jest koncert starych pieśni regionalnych sprzed 300 lat.

MIASTA:

 • MONTPELLIER
 • PERPIGNAN
 • ELNE
 • ALBI
 • NIMES
 • CERET
 • BEZIERS
 • COLLIOURE

PLAŻE:

 • Espiguette Beach (Le Grau-du-Roi)
 • Plage de la Grande Conque (Cap D’agde)
 • Plage du Grand Travers (La Grande-Motte)
 • Plage Naturiste (Cap D’agde)
 • St-Cyprien Plage (Saint-Cyprien)
 • Plage de VALRAS (Valras-Plage)
 • Plage du Môle (Cap D’agde)
 • La Franqui Beach (La Franqui)
 • Plage du Petit Travers (Carnon)
 • Torreilles-Plage (Torreilles)
 • Le Petit Train du Cap d’Agde (Cap D’agde)
 • Plage du Centre Ville – Point Zéro (La Grande-Motte)
 • Lac de la Raho (Villeneuve-de-la-Raho)
 • Plage de la Corniche (Sete)
 • Le Jardin d’Ariane (Sainte-Marie-la-Mer)
 • Plage de la Baleine (Sete)
 • Marina Beach (Le Grau-du-Roi)
 • Plage de la Roquille (Cap D’agde)

 

Klimat I Położenie:

Langwedocja-Roussillon pod względem klimatu i gleb przypomina sąsiednie regiony – południową dolinę Rodanu i Prowansję. Region rozpościera się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na 300 km od apelacji Banyuls na granicy hiszpańskiej i Pirenejów na zachodzie po Rodan i Prowansję na wschodzie. Północną granicą regionu jest skraj Masywu Centralnego, z pasmami gór Sewennów i ich dolinami. Liczne winnice leżą wzdłuż rzeki Hérault.   Winnica w pobliżu Forques na tle Pirenejów Winnice w Langwedocji zajmują przede wszystkim nadmorskie równiny, zaś te w Roussillon wąskie doliny górskie. Najważniejsza część okresu wegetacyjnego (od maja do sierpnia) jest bardzo sucha, a większość rocznych opadów przypada na zimę. Równiny Langwedocji są najsuchszą i najgorętszą częścią Francji. Śródziemnomorski klimat sprzyja uprawie na masową skalę. Średnia roczna temperatura wynosi 14 °C. W głębi lądu wieje północno-zachodni suchy wiatr tramontana. Największym zagrożeniem dla winnic jest susza, zwłaszcza, że francuskie regulacje AOC i prawo Unii Europejskiej zabrania nawadniania upraw. W 2006 roku rząd nieco złagodził te ograniczenia.  W 1999 roku załamania pogody, na które złożyły się grad w maju i ulewne deszcze w listopadzie poważnie zagroziły uprawom w regionie. W niektórych miejscach na terenie apelacji Corbières i Minervois w ciągu 36 godzin spadł deszcz równy wieloletniej średniej.  Gleby regionu są zróżnicowane: od kredy, wapienia i żwiru w głębi lądu po gleby aluwialne na wybrzeżu. Podłoże w niektórych cenionych winnicach przypomina kamieniste gleby w Châteauneuf-du-Pape.

Jedna myśl na & bdquo;$ s & rdquo;

 1. Zwiedzałem teren Średniowiecznego Miasta Carcassonne, bardzo polecam. Wspaniałe mury, zabudowa, wąskie uliczki, po których nie tylko można spacerować, ale i coś zjeść i wypić. Dużo sklepików z pamiątkami, słodyczami, itp. Spacer po murach pozwala nacieszyć się widokami. W tych murach do tej pory mieszkają ludzie 😛

Dodawanie komentarzy wyłączone