Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii . Znajduje się w północno- wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych , związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń , organizacji i uczelni. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów, w których ulokowane są instytucje ONZ. Swoje siedziby w Wiedniu mają również, MAEA, OBWE oraz OPEC. W skali kraju miasto stanowi najważniejszy węzeł drogowy i kolejowy oraz lotniczy. Wiedeń, według raportu amerykańskiego Mercera, oceniającego 221 najważniejszych metropolii, jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. W rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia. Austriacka stolica uzyskała 108,6 pkt (pozycję miasta ustalano w odniesieniu do Nowego Jorku , któremu przypisano ranking 100,0) zaś 2. i 3. miejsca zajęły szwajcarskie Zurych i Genewa.
JAK DOJECHAĆ :
Z południowej Polski do Wiednia da się dojechać nawet w ciągu pięciu godzin. To krócej, niż nad morze i niewiele dłużej, niż do Warszawy. Niestety, połączenia komunikacją publiczną nie są zbyt dogodne i nie należą do tanich.
- Samochód – jeśli chodzi o dojazd samochodem, sytuacja jest jasna: wsiadasz i jedziesz, kierując się mapą lub GPS-em. Do Wiednia można dojechać przez Słowację lub Czechy, w obu przypadkach autostradami. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to o wykupieniu winiety na słowackie lub czeskie autostrady. Najlepiej zrobić to zaraz za granicą, na najbliższej stacji benzynowej. Dojazd przez Słowację w ciągu ostatnich lat znacznie się polepszył, gdyż w maju 2010 otwarto nowe odcinki autostrady. Teraz wygodną autostradą można dojechać od Żyliny do Bratysławy i dalej aż do samego Wiednia. Jeśli w Austrii chcesz być jedynie dwa dni i nie ruszać się poza okolice Wiednia, nie ma sensu wydawać pieniędzy na winietę autostradową. W tej sytuacji lepiej skorzystać ze zwykłych dróg, które również są bardzo dobrze utrzymane i niezbyt zatłoczone, a przy tym oferują o wiele ciekawsze widoki z okna (np. trasa Bratysława – Wiedeń przez Hainburg). Jadąc do Wiednia autem, nie ma co pchać się do samego centrum. Lepiej zostawić samochód na którymś z parkingów Park and Ride na obrzeżach i po mieście poruszać się komunikacją publiczną. Takie parkingi są zlokalizowane z reguły w pobliżu stacji metra, a bilet na parking (koszt 3,50 eur) jest równocześnie biletem całodziennym na wszystkie środki komunikacji miejskiej, a więc naprawdę się opłaca!
- Samolot – niestety, jak do tej pory między Polską a Wiedniem nie kursują tanie linie lotnicze. Nie da się również dostać tanimi liniami do żadnego innego miasta, leżącego w zasięgu 200 km od stolicy Austrii (np. Bratysława, Budapeszt, Brno), oczywiście jeśli nie liczyć jakichś karkołomnych prób przelotu do Wiednia np. przez Londyn. Podróż tradycyjnymi liniami (Lot, Austrian Airways) to koszt rzędu 700 – 800 złotych w obie strony. Lotnisko Wien Schwechat znajduje się nad Dunajem, kilkanaście kilometrów na wschód od miasta, między Wiedniem a Bratysławą. W pobliżu lotniska znajduje się stacja wiedeńskiej kolejki podmiejskiej, którą można dojechać do centrum Wiednia, lub w drugą stronę – do Haiburga lub urokliwego uzdrowiska Bad Deutsch-Altenburg w Karpatach Austriackich. Z lotniska do centrum Wiednia oraz do Hainburga i Bratysławy jeżdżą również autobusy i to z bardzo dużą częstotliwością.
- Pociąg – do Wiednia jeżdżą trzy razy dziennie bezpośrednie pociągi z Warszawy przez Katowice (w tym jeden nocny) oraz jeden nocny pociąg z Krakowa. Przy czym oczywiście rozkłady jazdy często się zmieniają, dlatego przed wyjazdem trzeba uaktualnić tę informację. Należy jednak mieć na uwadze, że bilet kupiony normalnie w kasie jest bardzo drogi, można za niego zapłacić nawet 300-400 złotych. Tym samymi pociągiem można dojechać do Wiednia za 150 złotych.
- Autokar – z polskich miast (np. Kraków, Rzeszów, Katowice) jeżdżą do Wiednia również linie autokarowe, np. Eurolines. Chociaż autobusy odjeżdżają z dworców autobusowych, z reguły nie są uwzględniane w dworcowych rozkładach jazdy i nie można kupić na nie biletów w dworcowej kasie ani u kierowcy. Bilety można kupić w biurach podróży (z reguły w tych zlokalizowanych przy dworcach lub bezpośrednio na dworcu) lub przez Internet.
NOCLEG :
- Apartament Victor – znajduje się w 4. dzielnicy Wiednia w pobliżu Belwederu. Bliskość dworca i metra umożliwiają łatwe poruszanie się po całym mieście. (1min do stacji metra U1 Südtiroler Platz, 2 min do dworca kolejowego Hauptbahnhof) 10 min pieszo do katedry św. Szczepana na Stephansplatz. Apartament”Viktor” 4 osobowy (+1) apartament (50m2) składa się z dwóch oddzielnych pokoi, kuchni, łazienki. Internet gratis. Do dyspozycji turystów miejsce parkingowe w garażu.
- Pensjonat Abrigo – mieści się w kamienicy zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku w XV dzielnicy Wiednia. Domowa atmosfera i dogodne położenie stanowią o atrakcyjności naszego pensjonatu tak dla Gości – Turystów chcących zwiedzić i poznać piękny Wiedeń, jak i dla Gości będących w Wiedniu tylko przejazdem. Do dyspozycji gości przeznaczone są dwu- i trzyosobowe pokoje w formie niezależnych mieszkań. Każde z nich posiada kuchnię z pełnym wyposażeniem – kuchenką, lodówką, zlewem, naczyniami i sztućcami – dzięki czemu stworzona jest możliwość niezależnego stołowania się gości podczas pobytu w Wiedniu. Każdy pokój dysponuje WC i prysznicem.
- Apartament Wiedeńczyk – mieszkanie posiada 2 sypialnie z łóżkiem małżeńskim, kompletnie wyposażoną kuchnię oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. W cenę za pobyt wliczone są ręczniki i pościel. Istnieje możliwość dostawienia łóżeczka turystycznego lub dostawki dla dziecka. W bezpośrednim sądziectwie znajduje się drugie mieszkanie dysponujące 4 miejscami noclegowymi – istnieje więc możliwość rezerwacji noclegu dla 8 osób jednocześnie. Lokalizacja: okolice centrum, sklepy, kawiarnie, restauracje i transport publiczny w bezpośrednim sąsiedztwie. Dogodny dojazd do wszytkich dzielnic miasta – tramwaj 0 do stacji Landstrasse lub dworca glównego Wien Hauptbahnhof.
Pozostałe miejsca w których można wypocząć po całym dniu zwiedzania przepięknej stolicy Austrii znaleźć możemy na stronie : http://spanie.pl/noclegi/wieden?typ_obiektu=5&zakladka=wszystkie&page=1
CO I GDZIE ZJEŚĆ:
Wiedeńczycy znają się na dobrym jedzeniu. Kuchnia wiedeńska wywodzi się ze sztuki kulinarnej wielonarodowego imperium Habsburgów. Klasycznymi jej przykładami są słynne Schnitzels, czyli północnowłoskie eskalopki, kluski stanowiące specjalność czeską, węgierski gulasz i bałkańskie kiełbaski (cevapcici). Kuchnia bałkańska pojawiła się po II wojnie światowej wraz z imigrantami. Różnorodność lokali jest ogromna, od nouvelle cuisine dla smakoszy do budek (Würstelstände) sprzedających kiełbaski i piwo na rogach ulic. Zależnie od upodobań można wybrać staroświeckie, bogato urządzone wnętrze, ogródek tawerny czy barokową winiarnię. Nie brakuje restauracji etnicznych. Godziny posiłków są różne i w centrum Wiednia między 11.30 a północą zawsze znajdzie się lokal, w którym podawane są gorące dania.
- RODZAJE LOKALI – skromne Würstelstände sprzedają hot-dogi i Leberkäse (tylko dla odważnych), dość niepokojąco zdefiniowane jako „resztki mięsa uformowane w nieokreśloną nieforemną masę”. Na nieco wyższym poziomie gastronomicznym znajdują się liczne nieduże lokale, w których można kupić kanapki, bułki z dodatkami, ciastka i zimne napoje. Apetyczne kanapki są specjalnością w Duran i w znanej firmie Trzesniewski, do tego podaje się kawę lub miniaturowe Pfiff (1/8 litra) piwa. Bardziej pożywny posiłek zapewnią Stehbeisln (bufety. gdzie można zjeść tylko na stojąco) w sklepach spożywczych i mięsnych. Można tam zamówić świeżo przyrządzone danie, a w zimowy dzień talerz gorącej zupy. Droższe restauracje zapraszają na Gabel-frühstück („widelcowe” śniadanie) na gorąco. Innym posiłkiem wiedeńczyków jest Jause, wędliny i ser spożywane poza regularnymi godzinami posiłków. Dla osób chcących oszczędzać powyższe możliwości będą korzystniejsze niż kawiarnie i restauracje w muzeach, które wprawdzie są dobre, ale jednak dość drogie. Godne polecenia są restauracje samoobsługowe, gdzie można zjeść zarówno kanapkę, jak i obiad, a także potrawy z rusztu przygotowywane na zamówienie. Do takich lokali należy Markt-Restaurant Rosenberger przy Maysedergasse w pobliżu Opery. Inne tego rodzaju restauracje można znaleźć w centrum handlowym Ringstrassen. Niektóre zamykane są wcześnie, więc z lunchem nie należy zwlekać. W kawiarniach i winiarniach najprzyjemniej jest wieczorem.
- WINIARNIE I HEURIGEN – winiarnie są stosunkowo niedrogie, mają zimny bufet i ograniczony wybór gorących dań, które podawane są do miejscowego wina z beczki. Panuje w nich swobodna atmosfera. Jeszcze swobodniej jest w ogródkach Heurigen (tawern) na peryferiach miasta, w Neustift am Walde, Grinzing, Salmannsdorf i wielu innych miejscach. Teoretycznie w Heurigen serwuje się tylko wino z własnych winnic i z ostatniego rocznika. Heuriger ma dwa znaczenia: albo najmłodsze miejscowe wino, albo lokal, w którym takie wino sprzedawane jest na lampki. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez cesarza Józefa II gałązki sosnowe umieszczone nad drzwiami lub obok nich (ausg’steckt) wisiały tak długo, dopóki pito dany rocznik, po czym usuwano je, a tawernę zamykano na rok. Nadal można zobaczyć takie tawerny, ale w praktyce te większe otwarte są przez cały rok i czynny jest w nich duży bufet z mięsem na gorąco i na zimno. Wino jest przeważnie białe, często z mieszanki lokalnych winogron (gemischter Satz), traktowane jak Heuriger do 11 listopada roku winobrania. Autentyczne miejscowe wino dostanie się tam, gdzie przy wejściu widnieje napis Eigenbau.
ŻYCIE NOCNE :
Nie ma w Wiedniu weekendu bez mega imprezy. W wiedeńskim środowisku LGBT można naprawdę zaszaleć – nieważne czy na techno party w sławnym przemysłowym budynku, czy też na imprezach muzyki disco, pop albo house w najsłynniejszych klubach w mieście. Oto przykładowe kluby w których można się zabawić:
- Why Not – to klasyczna dyskoteka, odbywająca się w każdy piątek i każdą sobotę. Mała dyskoteka w środku miasta istnieje już od dziesięcioleci i nieodmiennie cieszy się ogromną popularnością u młodszych i starszych. Na parkiecie bywa naprawdę gorąco.
- Pitbull – to pierwsza wiedeńska impreza dla prawdziwych mężczyzn. Od czasu otwarcia w 2009 roku zespół organizatorów wyzwala w nich testosteron, wyciskając z nich siódme poty podczas tańca.
- G.Spot. – Comiesięczna impreza skierowana jest do lesbijek, ale też do gejów, i oferuje różnorodne style muzyczne, takie jak muzyka elektroniczna, house, tribal, techno i inne; stanowi to pożądaną alternatywę dla gejów i lesbijek znudzonych dyskotekową codziennością.
- Hades – w tym klubie przy gmachu wystawowym Künstlerhaus na Karlsplatz w każdy piątek odbywa się tzw. Gay Clubbing „ζωή” – po grecku „życie”.
ATRAKCJE :
- Katedra św. Szczepana – symbol Wiednia i jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń w całej Europie. Pierwsza świątynia powstała w XII wieku, lecz zachowały się po niej jedynie Brama Olbrzymia oraz dwie wieże po obu stronach kościoła. Katedra przepełniona jest wieloma znakomitymi dziełami sztuki jak chociażby grobowiec cesarza Fryderyka II w całości wykonany z czerwonego marmuru, przepiękną rzeźbioną kamienną ambonę, gotyckie sklepienie chóru, ołtarz z XV wieku. Świątynie możemy zwiedzić za darmo, jedynie wstęp na chór jest płatny.
- Kościół Serwitów – jeden z najładniejszych barokowych kościołów w Austrii. Zaprojektowany został przez Włoskiego architekta Carlo Canevale. Wewnątrz znajduje się wspaniała kaplica wykonana z czarnego marmuru. Sama świątynia znajduje się na uroczym placu, gdzie można usiąść na ławce w cieniu drzew i odpocząć po całym dniu zwiedzania.
- Prater – pięknie położony teren rekreacyjny tuż nad Dunajem, to doskonałe miejsce na spacery, rowerowe przejażdżki i odpoczynek wśród zieleni. Wstęp na dawne cesarskie tereny łowieckie jest darmowy, koniecznie trzeba więc tu się udać – w końcu miejsce jest niezwykle popularne wśród turystów ale też mieszkańców Wiednia. Często nazywany jest też „zielonymi płucami” Wiednia.
- Kościół św. Piotra – bardzo ładny barokowy kościół, zaprojektowany przez budowniczego Belwederu – Lukasa Hildebrandta. Zbudowany został na miejscu szczególnym – tutaj stał niegdyś pierwszy kościół chrześcijański (za czasów rzymskich). Uwagę przykuwa charakterystyczna kopuła świątyni oraz przepiękne malowidła na chórze.
- Burggarten – niegdyś prywatny ogród rodziny cesarskiej (przy Pałacu Cesarskim – Hofburg), dziś doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców Wiednia i turystów. Możemy tu zobaczyć również kilka ciekawych rzeźb i pomników. Znajduje się tu też palmiarnia ze swobodnie latającymi tropikalnymi motylami- niestety wejście jest płatne.
- Stephanplatz – częściej nazywaną imieniem św. Stefana. Najstarszą częścią świątyni jest fasada zachodnia z dwiema romańskimi wieżami, do dziś określanymi potocznie jako pogańskie, chociaż ich podobieństwo do minaretów jest dla współczesnego obserwatora mało uchwytne. Warto obejść kościół dookoła, aby poczuć imponującą monumentalność budowli i przyjrzeć się szczegółom architektonicznym wieży południowej. Na północ od katedry mieści się Muzeum Katedralne i Diecezjalne, które przechowuje w swych zbiorach między innymi szczątki dzieł pozostałe po bombardowaniach w 1945 roku.
- Muzeum Historii Sztuki – bogata kolekcja obrazów, sztuki stosowanej oraz archeologicznych artefaktów może jednak okazać się przytłaczająca. Dlatego zwiedzanie placówki warto rozłożyć na kilka dni. Mnóstwo ciekawych eksponatów można zobaczyć także w Muzeum Leopoldów. Trzon ekspozycji stanowi kolekcja Rudolfa i Elżbiety Leopoldów. W muzeum, oprócz sztuki austriackiej, znajdziemy także eksponaty spoza europejskiego kręgu kulturowego – XIX-wieczne japońskie druki czy maski z Gwinei.
- Hofburg – cesarski pałac Habsburgów. Nie ma lepszego symbolu przeszłości Wiednia. Przez teren kompleksu pałacowego biegnie droga łącząca południowo-zachodni Burgring z centrum Wiednia przez dwie imponujące bramy – Burgtor i Michaeltor. Różnorodność muzeów, instytucji i ciekawych miejsc na terenach pałacowych jest tak ogromna, że trzeba przyjść tu kilkakrotnie lub zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień.