ZAKOPANE

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

fotolia_32123280_subscription_l Zakopane jest miastem leżącym w województwie małopolskim, siedzibą powiatu tatrzańskiego. Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych,  od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego . Miasto położone jest u stóp Tatr,  w Rowie Podtatrzańskim , nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka dopływu Białego Dunajca. Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr . Pomijając tereny TNP,  miasto leży na wysokości 750–1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo  Gubałówki , a na południu nad miastem góruje Giewont.

JAK DOJECHAĆ:

Najwygodniejszą formą dojazdu jest dojazd samochodem. Oto przykładowe odległości do Zakopanego od poszczególnych miast :

  • Warszawa – 455 km
  • Kraków – 109 km
  • Gdańsk – 681 km
  • Bydgoszcz – 567 km
  • Olsztyn – 640 km
  • Wrocław – 368 km

Istnieje również możliwość dojazdu koleją bądź autobusem. Wówczas najwygodniej sprawdzić rozkład jazdy na stronie http://www.e-podroznik.pl/ .

harenda1

 

 

NOCLEG:

Zakopane jako miasto typowo turystyczne posiada bardzo bogatą ofertę noclegową  . Poniżej przedstawiona jest lista tylko przykładowych miejsc, które stanowią dosłownie kilka procent  z całej ilości dostępnych noclegów:

  • Willa Mała – Pokoje z łazienkami, z okien widok na Tatry i Gubałówkę. W pokojach bezpłatny dostęp do internetu, czajnik bezprzewodowy, większość pokoi z balkonami – Cena od 40 zł/noc.
  • Willa Sport -Pokoje z łazienkami i balkonami, 2, 3 ,4 osobowe – Cena od 30 zł/ noc.
  • Dom Wczasowy u Jakuba– do dyspozycji pokoje 2,3 i 4 osobowe, do dyspozycji gości: sala z TV, jadalnia, sala dyskotekowa. Na terenie obiektu: parking, przechowalnia sprzętu sportowego- Cena – 30 zł/ noc.
  • Tanie Pokoje Gościnne Tomasz Migiel – dostępne pokoje 2, 3, 4 i 5 osobowe, na terenie obiektu parking ogrodzony, duży teren zieleni ok. 4000 m, boiska, miejsce na ognisko. Do dyspozycji gości sala z TV- Cena – od 59 zł, noc.
  • Pokoje Gościnne Benita – do dyspozycji pokoje maksymalnie 6 osobowe,  pokojach: TV, bezprzewodowy dostęp do internetu (Wi-Fi), czajnik bezprzewodowy, sztućce, talerze – Cena  od 30 zł/ noc.
  • Szkolne Schronisko Młodzieżowe – pokoje do maksymalnie 8 osób, pokoje w stylu góralskim, Większość pokoi z balkonami, część pokoi z przepięknym widokiem na Giewont – Cena od 20 zł/ noc.
  • Willa i Apartamenty pod Niebem – maksymalnie 4 osobowe pokoje,  z łazienkami. W pokojach: TV, telefon, dostęp do internetu. 1 pokój z balkonem – Cena od 50 zł, noc.

gubalowka

GDZIE I CO ZJEŚĆ:

  • Kawiarnia Api – ul. Kamieniec 13a ; Wystrój kawiarenki utrzymany w regionalnym stylu. Bardzo miła obsługa i przystępne ceny. Dla głodomorów znajda się przekąski. Podsumowując – przytulne miejsce i fajni klienci, my podczas pobytu poznaliśmy tutaj sporo ciekawych ludzi.
  • Restauracja Zbyrcok – ul. Krupówki 29 ; to typowo góralska restauracja, w której kelnerzy  ubrani są w stroje góralskie. Środek  lokalu jest ciepły, a wszystko za sprawą otaczającego nas drewna. W tym miejscu mamy miłą obsługę oraz bardzo przystępne ceny. Pieczone mięsiwo i piwo z sokiem poprawią nastrój każdemu. W tle słychać góralską muzykę.
  • Restauracja Poraj – ul. Zamoyskiego 13 ; Poraj, to jedna z najstarszych restauracji w Zakopanem, założona została w roku 1887. Niespotykaną rzeczą jest menu, w którym od ponad 120 lat znajduje się specjalność zakładu czyli „Awanturka Zakopiańska”.
  • Cafe and Drink Bar Legenda Nietoperza – ul. Krupówki 53 ; Miła oraz kompetentna obsługa z którą można porozmawiać odnośnie piwa lub whisky. Oferują szeroki wybór piw: ciemne, jasne i pszeniczne. Poza alkoholami jest również szeroki wybór: kaw, napoi kawowych, miody pitne serwowane na ciepło oraz wiele innych trunków. Dodatkowo piękny widok na Giewont i Tatry Zachodnie z ogródka.
  • Restauracja Pod Aniołem – ul. Droga do Białego 3 ; Restauracja w hotelu Belvedere na dachu budynku z pięknym widokiem na góry i Giewont. W restauracji panuje cisza i spokój by móc spokojnie zjeść podziwiając widok panoramy Tatr. Wystrój jest przyjemny i elegancki, w jasnym drewnie, na stolikach białe obrusy.
  • Karczma Żabi Dwór – ul. Strążyska 26 ;  w karczmie znajduje się duża ilość obrazów, które wraz z wszechobecnym drewnem tworzą przyjemny klimat. Obsługa jest miła i sympatyczna. Serwowane jedzenie to klasyczny dobry polski obiad, porcje są obfite i zadowolą każdego. Niestety brak jest możliwości płatności kartą.
  • Dobra Kasza Nasza – ul. Krupówki 48 ; Stoliki (szczególnie w głębi) nie są ściśnięte obok siebie, z głośników leci spokojna muzyka. Warto spróbować  kaszę jaglaną z kurczakiem curry, całe danie zapiekane w piecu, do tego surówka i sos, wszystko podane na pomysłowej desce, w której są dedykowane miejsca na talerze i małą sosjerkę.
  • Karcma Po Zbóju – ul. Krupówki 22 ;  to miejsce typowe dla Krupówek, drewniane korytka na ścianach, cudaczne przedmioty porozwieszane wszędzie,  wszystko ma zamiar ceprom tworzyć góralski klimat. Smażony oscypek na przystawkę to danie godne polecenia.

zak_zakopane_tatry_wid_06048062p

ŻYCIE NOCNE :

Dancingi :

  • Kolorowa – W dzień zjemy tu góralskie danie, a wieczorem rozpoczyna się impreza. Codziennie od godziny 17 do 21 gra tu skocznie kapela góralska, którą później zastępuje zespół, którego muzyka przeniesie nas w rytm kochanych przez wszystkich „złotych przebojów”. Imprezy w „Kolorowej” trwają do godziny 2 w nocy, a wstęp na nie jest bezpłatny.
  • Europejska – to knajpa, w której modnie się pokazać. Po wejściu urzeka ludzi swoim klimatem. Ten ostatni to zasługa kultowego Ricardo, czyli piosenkarza, dj-a i wodzireja w jednym. Gwiazda zakopiańskiego deptaka w wakacje śpiewa w „Europejskiej” codziennie polskie przeboje. Wstęp na jego recital  jest bezpłatny.
  • ZygZak – tutaj co dzień od godz. 20 do 2 w nocy gra zespół (taki, jak na weselach), który na życzenie zaśpiewa każdy hit zarówno po polsku jak i po angielsku. Wstęp do lokalu jest bezpłatny.

Dyskoteki i kluby nocne:

  • Klub 40 + – wpuszczane do niego są tylko osoby z min. 40-ką na karku. – Chodzi o to, by tacy ludzie mogli się spokojnie pobawić bez śmiechu i kpin, jakie towarzyszą im, gdy odwiedzą normalne dyskoteki,  w lokalu puszczana jest muzyka z lat 70., 80., i 90. przez kobietę dj-a. Klub otwarty jest w czwartki, piątki i soboty od godziny 19.
  • Prestige – Mieści się na samym końcu Krupówek (przy skrzyżowaniu z Tetmajera). W wakacje otwarty jest codziennie (od godz. 19) i codziennie można wejść za darmo. Muzykę puszcza dj Kob.
  • Vavavoom – jest bardzo popularnym miejscem zabawy młodych osób,Przy muzyce klubowej (house, remixy) bawimy się tu od wtorku do niedzieli. Tylko w soboty od gości pobierana jest opłata za wstęp (10 zł). Klub otwierany jest około godz. 20.30.
  • Dworzec Tatrzański – to miejsce z ponad 120- letnią tradycją koncertową. Na rautach w Dworcu spotykali się już Stanisław Witkiewicz, Karol Szymanowski czy Rafał Malczewski. Mieści się przy Krupówkach za Góralskimi Sukiennicami. Spotkamy tam młodych zakopiańczyków i dużo dobrej muzyki. Lokal otwarty jest cały tydzień. Rano zjemy „przewodnickie śniadanie”, napijemy się kawy w ogródku botanicznym, a wieczorem prawdziwa moc wrażeń. Dj-skie sety lecą w rytmach breakbeat, house, funk, drumandbass, a czasem i jazzu.

zakopane_shutterstock_42747382

ATRAKCJE:

  • Muzeum Szymanowskiego w Willi Atma –  pieczę nad muzeum sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Jedynie gabinet Szymanowskiego został wiernie odtworzony, reszcie pomieszczeń został nadany klimat XX-lecia międzywojennego. Przedmioty codziennego użytku kompozytora można podziwiać w gablotach wystawionych w jadalni. Znajdują się tam między innymi odznaczenia, nuty, przybory codziennego użytku. Zwiedzaniu towarzyszy dyskretna muzyka kompozytora.
  • Krupówki – zakopiańskie Krupówki to jeden z najsłynniejszych deptaków w naszym kraju – często porównywany z sopockim ” Monciakiem „. Krupówki pełnią też rolę wielkiego bazaru z pamiątkami oraz produktami i wyrobami regionalnymi. Deptak pachnie oscypkami, owczymi skórami i tradycyjnymi regionalnymi potrawami, które serwowane są w okolicznych knajpach. Do klasyki należy już obowiązkowe na Krupówkach zdjęcie z misiem, czy spróbowanie wspomnianego oscypka. Do ciekawych atrakcji zaliczyć trzeba też przejażdżkę dorożką, czy w połowie drogi zapierający dech w piersiach – widok na Giewont.
  • Dom Do Góry Nogami – domek do góry nogami jest zwyczajnie domkiem do góry nogami. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że coś go przewróciło i tak sobie leży na dachu. W rzeczywistości jednakzostał on tak zaprojektowany. Jego zwiedzanie zaczyna się od pierwszego piętra, które w praktyce jest parterem i wchodzi się do niego na sufit. Może to być dezorientujące, ale kiedy wejdzie się schodami na parter, czyli de facto na pierwsze piętro budynku, człowiek zaczyna się już trochę przyzwyczajać do nowego sufit-podłogi. Wszystkie sprzęty są oczywiście przymocowane do podłogi-sufitu.
  • Giewont – zwany popularnie „Śpiącym rycerzem”, a konkretnie nosem śpiącego rycerza, to jeden z symboli Tatr. Góruje nad Zakopanem i jest widoczny z bardzo wielu miejsc w mieście. Wznosi się na wysokość 1.895 metrów nad poziomem morza, i mimo, ze nie jest najwyższym szczytem Karpat, to w okolicy nie ma sobie równych.
  • Kompleks Skoczni pod Wielką Krokwią – W Zakopanem odbywa się wiele imprez, które przyciągają rzesze turystów i gości.  Największą z nich bez wątpienia jest konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, który zwykle każdego roku rozgrywany jest w trzeci weekend stycznia.Zawody odbywają się na kompleksie skoczni narciarskich opartych o Wielką Krokiew. Skocznia przejęła nazwę od góry – Wielkiej Krokwi, w którą wtulony jest cały kompleks narciarski. Jest to największa skocznia w Polsce, która otwarta jest od 1925 roku.

zakopane-latem-kasprowy-wierch-1