Gdańsk to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
Gdańsk z 462 996 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km². Ośrodek aglomeracji gdańskiej wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.
Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.
W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.
JAK DOJECHAĆ :
Najbardziej aktualne połączenia zarówno autobusowe jak i kolejowe znajdują się na stronie https://www.e-podroznik.pl/. Natomiast jeżeli chodzi o podróż samochodem poniżej przedstawiamy odległości z przykładowych miast do Gdańska:
Warszawa – Gdańsk – 416 km ( A1)
Toruń – Gdańsk – 169 km ( A1)
Zakopane – Gdańsk – 680 km ( A1)
Łódź – Gdańsk -340 km ( A1)
Wrocław – Gdańsk – 548 ( A1)
Kraków – Gdańsk – 581 km ( A1)
Lublin – Gdańsk – 575 km ( A1)
CO I GDZIE ZJEŚĆ:
- MON BALZAC – to jedna z restauracji w gdańskim centrum, która najszybciej zaczyna serwować śniadania, bo już od godziny ósmej (do południa). Nic więc dziwnego, że rano trudno znaleźć tam miejsce, nie tylko w weekend.
- KOS – jednen z najbardziej popularnych lokali w Śródmieściu. W karcie śniadaniowej (w godz. 9-12) jest różnorodnie i klasycznie. Gości nie brakuje, ale obsługa jest ekspresowa.
- MARMOLADA CHLEB I KAWA – lokal zapełnia się już od samego rana. Karta śniadaniowa jest naprawdę spora i w zasadzie powinna zaspokoić wszystkie zachcianki.
- BIG APPLE – to jedno z nielicznych (o ile nie jedyne) miejsce w Gdańsku, gdzie śniadanie można skompletować samodzielnie.
- LA FAMIGLIA – największym atutem ich pizzy jest cieniutkie i naprawdę bardzo chrupiące ciasto. Lokal jest kameralny, trochę na uboczu i z przemiłą, zawsze pomocną obsługą.
- UMAM – obowiązkowe miejsce dla wszystkich miłośników słodkości! Warto zaznaczyć, że szef cukierni, Krzysztof Ilnicki, w swoim CV może szczycić się pracą m.in. dla restauracji oznaczonych gwiazdkami Michelin. Nie ma więc tu mowy o amatorce. Specjalnością lokalu są desery w kształcie półkul.
- PIEROGARNIA MANDU – trzeba odstać w kolejce, by doczekać się na jakiś wolny stolik. W karcie, oprócz klasyków, znajdziemy też przepyszne pierogi z różnych stron świata (np. chinkali, pielmieni, mandu). Dodatkowo wszystkie pierogi lepione są na naszych oczach przez sympatyczne panie – mamy więc pewność, że nie są mrożone.
ŻYCIE NOCNE :
Gdańsk jest doskonałym miejscem, aby wyjść, do picia lub taniec. Istnieją niezliczone puby i bary, wiele z nich znajduje się w piwnicach budynków. Często rozróżnienie między restauracja, barów i klubów jest bardzo cienka, w jak wielu miejscach są restauracje i bary z dnia, Podczas gdy w nocy staną się dyskoteki.
Kluby i puby, które charakteryzują życie nocne w Gdańsku są bardzo nieformalne i elegancki mały, ale za to nadawanie ich fascynacji i trendy: Bez wątpienia, w siedzibie życie nocne w Gdańsku przekazywania pasji, kreatywność, entuzjazm, i dobrą dawkę ekstrawagancji, które wzbogacą wakacje.
Życie nocne w Gdańsku jest równoznaczne z muzyki na żywo, Zewnętrzne koncerty i pokazy, Ale nawet browary, kawiarnie i winiarnie. Dla tych, którzy chcą nadal bawić się do późnych godzin nocnych, Istnieją wielkie kluby gdzie można tańczyć całą noc. W dodatku, wszystkie puby, Browary i dyskoteki w Gdańsku znajdują się w zabytkowym centrum są w niewielkiej odległości między nimi, więc nigdy nie będziesz miał potu lub spacerem po prostu do nich dotrzeć.
W lecie, tarasy Długi targ i wzdłuż rzeki Motława są pełne z ogródków piwnych i inne bary na świeżym powietrzu. Gdańsk jest odwiedzany szczególnie latem, Dzięki bliskości do miasta daleko od Sopot i Gdynia, które znajdują się na wybrzeżu i przyciągają wielu Polaków, którzy zdecydują się spędzić wakacje na Morze Bałtyckie.
Poniżej wypisaliśmy najlepsze dyskoteki i puby gdzie pić i tańczyć w Gdańsku.
- Parlament – Czynny od czwartku do soboty od 20.00 w 4.00. Klub Parlament trzy piętrowy klub nocny z ponad 1000 m2 miejsca do tańca i napitki. Jednym z najpopularniejszych klubów w Gdańsku, bardzo zajęty w weekendy, alkohol i piękne dziewczyny: zdecydowanie miejsce nie może zostać pominięte, Jeśli odwiedzasz Gdańsk. Tutaj odbywają się wiele adii wieczory kawalerskie i noce, ze strony przesadzone i pikantne! W dodatku, organizowane są koncerty, muzyczne, występy na żywo i kabaret. Instytucji w odniesieniu do życie nocne w Gdańsku.
- Bunkier Klubogaleria – CzynnY od poniedziałku do czwartku od 17.00 w 2.00, Piątki i soboty od 17.00 w 4.00, Niedziele od 17.00 w 1.00. Wspaniałe. The Bunkier Klubogaleria znajduje się na via Olejarna, w 6 piętrowym budynku sześciennych, wzmocnione betonowe i zbudowany jak schronu, bunkry i przeciwlotniczych baterii przez Niemców podczas II wojny światowej. Jest to jedyny budynek w obszarze przetrwały wojny: przez wiele lat pozostawał pusty, z wyjątkiem być używany jako ściana wspinaczkowa, dopóki ktoś z wielką wyobraźnią i dostęp do Kolosalna ilość pieniędzy postanowił przekształcić go w klubie. Wyniki są zapierające dech w piersiach. Przejdź przez drzwi i będziesz witany przez oryginalny sal, otoczona przez grube ściany 1,2 metrów, które prowadzą w labiryncie barów, parkietach, część wypoczynkową, a niektóre z najbardziej fantastyczne Szafy, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Każdy poziom jest inna i bardzo wyjątkowe: Są również miejsca siedzieć w klatce z wojskowych prycze i krzesło elektryczne na poziomie 3. Bary były zaskakująco niskie ceny, i propozycję muzyczną koedukacyjny. The Klub Bunkier jest tak Wielka, że, Chociaż to jest oblegane przez setki osób, wydaje się całkiem pusty: Warto odwiedzić!
- Irish Club – popularny irlandzki pub w podziemiach ratusza (Ratusz Staromiejski), blisko do dworca kolejowego (nie należy mylić z głównym ratusza w ulicy długiej). To miejsce przyciąga młodych i życiem, z Tanie piwa i wspaniała muzyka, ale również wieczory z koncertów, Quiz i karaoke.
- Autsajder Klub Studencki – czynny od poniedziałku do środy od 10.00 w 2.00, Czwartek i piątek od 10.00 w 4.00, w soboty od 18.00 w 4.00. Autsajder Klub Studencki to chyba najbardziej popularne dyskoteki studenckich w Gdańsku i jeden z kilku klubu, która jest otwarta każdego dnia tygodnia. Autsajder znajduje się w pobliżu akademiki w zachodniej części miasta.
ATRAKCJE:
- Długi Targ – to poszerzenie ul. Długiej. Zakończony Zieloną Bramą kończy Trakt Drogi Królewskiej. Na jego terenie znajduje się wiele kawiarni, pubów i restauracji. Jest to ulubione miejsce spotkań turystów.
- Długie Pobrzeże – ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych kolejno: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90-tych, oraz słynny Żuraw.
- Fontanna Neptuna – została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke. Posąg odlał w 1615 r. wg projektu P.Husena, G. Benning II. Krata ze złotymi herbami Gdańska i polskimi orłami pochodzi z 1634 r.
Trzon i basen fontanny został przebudowany w II poł. XVIII w. przez J. K Stendera. Podstawowym źródłem strumieni wodnych jest trójząb trzymany przez władcę mórz i oceanów w prawicy, znajdujące się u jego stóp konie morskie oraz krawędź postumentu. Woda spada na czaszę fontanny, a stamtąd silnymi strumieniami wypluwanymi przez maszkarony opada w dół do dolnego basenu. Rzeźba fontanny najlepiej prezentuje się w widokach bocznych i przednio-skośnych. - Bulwar Nadmorski – to najpopularniejszy w Gdyni trakt spacerowy. Ma 1, 5 km długości, jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Jest znakiem rozpoznawczym Gdyni obok Skweru Kościuszki i żaglowca ‚Dar Pomorze’.
- Park Oliwski – to ostatni z licznych niegdyś ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów i służy jako oaza piękna i ciszy pośrodku miasta. Park Oliwski to wymarzone miejsce na odzyskanie wewnętrznej równowagi, spokoju, wyciszenie się.
- Skwer Kościuszki – to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów, jak i rdzennych mieszkańców Gdyni, a także miejsce wielu koncertów, festynów i innych imprez.
Największą atrakcją są dla wszystkich na pewno cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec – Dar Pomorza. - Stocznia Gdańska – jedna z największych polskich stoczni. Znajduje się w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach gdzie przedtem istniała niemiecka Stocznia.
Thanks, great article.