SZTOKHOLM

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

sztokholm-1 Sztokholm to największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu, rodziny królewskiej oraz władz administracyjnych regionu Sztokholm. Miasto po raz pierwszy pojawia się w staro-skandynawskich sagach jako Agnafit, i jest łączone z mitologicznym królem szwedzkim, Agne. Pierwszy raz Sztokholm pojawia się w dokumentach w roku 1252, kiedy to kopalnie w Berdsalgen uczyniły z niego ważne miejsce w dziedzinie handlu żelazem.  Położone w środkowej części kraju na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön i jeziorem Melar wraz z łączącą je cieśniną Norrstrom. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Te uwarunkowania sprawiły, że miasto bywa nazywane Wenecją Północy . Ze 188 km² powierzchni miasta jedną trzecią stanowi teren zabudowany, pozostałe woda, lasy i parki. Z powodu położenia na północy, klimat Sztokholmu jest silnie zróżnicowany, w zależności od pory roku. W czasie zimy dzień trwa około sześciu godzin. Natomiast w czerwcu czas ten sięga 18 godzin i 37 minut. Z tego powodu, w Sztokholmie są ciepłe lata i mroźne zimy. Najwyższa zarejestrowana temperatura to +36, a najniższa: -32 stopnie Celsjusza.

sztokholm-2

JAK DOJECHAĆ :

  • Samolot – najszybszym środkiem transportu z Polski jest samolot. Lot z Warszawy do Sztokholmu trwa 1,5 godziny. Własne połączenie ze Sztokholmem mają także Wrocław, Karków, Katowice, Gdańsk oraz Poznań.
  • Samochód – Stosunkowo częste połączenia promowe Szwecji z miastami na polskim wybrzeżu Bałtyku sprawiają iż podróż własnym samochodem trwa relatywnie krótko, zwłascza jeśli mieszkamy w północnej częśći kraju. Szwedzkie przepisy ruchu drogowego nie różnią się zbytnio do polskich, można prowadzić samochód na podstawie prawa jazdy z Polski. Podróżując przez tereny leśne i łąki szczególną uwagę należy zwracać na dzikie zwierzęta, które niejednokrotnie spacerują nawet po najruchliwszych drogach. Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h, na terenie niezabudowanym do 90 km/h, po autostradzie można poruszać się z prędkością do 110 km/h.
  • Prom – obecnie nie istnieje bezpośrednie połączenie promowe Sztokholmu z polskimi miastami. Najbliższy port obsługujący połączenia promowe z Gdańskiem znajduje się w oddalonym o 40km na południe od Sztokholmu miasteczku Nynäshamn. Połączenie obsługiwane jest przez Polferries, promy odpływają co 1-3 dni, czas podróży wynosi 18 godzin. Jeśli oprócz stolicy zamierzamy zwiedzać także połudiową część Szwecji, alternatywne połączenie do miasta Karlskrona (450km na południowy-zachód od Sztokholmu) oferuje Stena Line. Promy tej firmy odpływają dwa razy dziennie z Gdyni, a podróż trwa 10 godzin.

sztokholm-4

NOCLEG: 

Niestety noclegi w krajach skandynawskich nie należą do najtańszych, zwłaszcza w Sztokholmie. Poniżej przedstawiamy w naszej opinii najlepsze miejsca noclegowe w stosunku cena/jakość w różnych kateogriach – od „najtańszych” aż po te, bardzo luksusie.

  •  STF Fridhemsplan – lokalizacja: niedaleko stacji metra Fridhemsplan T-bana, zaraz przy parku Kronobergsparken. Pokój 1-osobowy 200 złotych ; Pokój 2-osobowy 260 złotych. Łóżko w pokoju wieloosobowym 110 złotych. Zniżki dla członków Hostelling International.
  • Archipelago Hostel – lokalizacja: stare miasto. Pokój 1-osobowy 205 złotych; Pokój 2-osobowy 280 złotych. Łóżko w pokoju wieloosobowym 120 złotych.
  • Skanstulls – lokalizacja:  stacja metra Skanstulls T-bana. Pokój 2-osobowy 251 złotych (w weekendy 295). Łóżko w pokoju wieloosobowym 88 – 130 złotych.
  • Clarion Hotel – lokalizacja: stacja metra Skanstull. Pokój 1-osobowy 600 złotych; Pokój 2-osobowy 850 złotych.

sztokholm-5

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

Jeśli planujemy stołować się na mieście, to warto rozglądać się za lunch menu w określonych godzinach (najczęściej 12-16) obiad zjemy za mniej niż 100 SEK. Najtańsze posiłki znajdziemy w coraz bardziej popularnych w Szwecji food truckach, budkach z jedzeniem (tajskie, greckie, hot dogi, burgery itd.) oraz fast foodach typu McDonald’s. Jeżeli chcecie znaleźć coś bardziej szwedzkiego to polecam wybrać się do Nystekt Stromming przy stacji metra Slussen – za solidną porcję smażonych śledzi, puree z ziemniaków oraz surówek zapłacicie 75 SEK od osoby. Dużą popularnością cieszą się również tutejsze burgery rybne.  W supermarketach (ICA, coop) możemy skomponować dania na zimno – do wyboru mamy makaron, ryż, warzywa, sałaty, mięso oraz ryby, płacimy 11,90 SEK za 100 gramów. Bardzo szwedzkim zwyczajem (nazywanym tutaj fika) jest przynajmniej raz dziennie napić się kawy i zjeść ciastko – Szwedzi słyną z pysznych słodkich wypieków. Można je kupić w piekarniach, ciastkarniach, jak również i marketach (np. w promocji trzy ciastka za 20 SEK).

sztokholm-7

 

ŻYCIE NOCNE:

Sztokholm słynie z ekskluzywnych barów i nocnych imprez. Piękne kobiety, przystojni faceci i drinki które z prędkością światła opróżnią twój portfel. Za drinka lub szklankę wina zapłacisz od 40 do ok 80 zł.

Jeżeli jednak postanowisz trochę w Sztokholmie zaszaleć (a warto!), to pamiętaj że: bary i dyskoteki zamykane są o 3 rano, przed wejściem ochrona pyta o dowód tożsamości, a kolejka do klubu może być długa. No i obowiązuje selekcja gości, więc lepiej trampki i koszulkę odłóż na bok!

Aby kupić alkohol w barze musisz mieć skończone 18 lat.

sztokholm-8

ATRAKCJE:

  • Gamla Stan – historyczna dzielnica miasta położona na wyspach: Stadshomen, Riddarholmen, Stromsberg i Helgeandsholmen, założona w XIII wieku przez Jarla Birgera. Powierzchnia dzielnicy wynosi 0,36 km² a zamieszkuje ją ok. 3 000 mieszkańców. Znajduje się tu rokokowo-gustawiański murowany Zamek Królewski ukończony w 1754 roku. Wybudowano go po wielkim pożarze, jaki strawił większą część miasta. Podczas pobytu króla w pałacu na maszt wciągana jest flaga Szwecji. Gamla stan połączony jest z pętlą komunikacyjną Slussen, która również posiada bogatą historię. Na terenie Slussen znajduje się loża wolnumularska odpływają stąd również statki do Finlandii.  Dzielnica jest dobrze skomunikowana z resztą miasta m.in. dzięki liniom metra.
  • Muzeum Vasa –  muzeum morskie znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgarden. Otwarte 15 czerwca 1990 dla ekspozycji okrętu „Vasa”, wydobytego w 1961 z dna morskiego i odrestaurowanego. Muzeum jest częścią państwowych muzeów morskich Szwecji.  Jest najpopularniejszym muzeum Sztokholmu.
  • Djurgarden – to dawne królewskie tereny łowieckie. Większość obszaru Djurgården stanowią tereny zielone, popularne miejsce spacerów i wycieczek. Zabudowań na wyspie jest niewiele, a stałych mieszkań zaledwie 800. Od 1580 roku stanowił zwierzyniec królewski, gdzie król Jan III Waza trzymał renifery, jelenie i łosie. Sto lat później Karol XI odgrodził teren i uczynił go miejscem polowań. W XVIII wieku zamknięty obszar stał się chętnie odwiedzanym terenem, a w czasach trubadura Carla Bellmana pojawiły się liczne gospody.
  • Zamek Królewski – oficjalna rezydencja królewska w Sztokholmie. Szwedzka Rodzina Królewska mieszka jednak na stałe w Pałacu Drottningholm, położonym kilkanaście kilometrów na zachód od centrum.

sztokholm-9