PRAGA

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

a1647c5b3aeb72793de2f04e742d1726 Praga – stolica i największe miasto Czech, położone w północno – zachodniej części kraju, nad Wełtawą, zajmuje 496 km kw. Miasto zamieszkiwane jest przez 1,2 mln ludzi (metropolia 1,9 mln).

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Co roku miasto gości ponad 4 mln osób (głównie Brytyjczyków i Niemców). Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z  bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu.

Zwiedzanie miasta jest dość proste, większość zabytków, muzeów i atrakcji usytuowana jest blisko centrum, w dzielnicach Stare miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany, Nowe miasto. Szybkie przemieszczanie pomiędzy nimi ułatwia sprawny system transportu miejskiego, w którego skład wchodzą 3 linie metra, autobusy oraz tramwaje.

Ogromna popularność miasta sprawia iż w godzinach szczytu najpopularniejsze atrakcje są ekstremalnie zatłoczone, zwłaszcza od maja do końca września, warto więc odpowiednio zaplanować dzień, tak aby miejsca takie jak Most Karola czy Zamek Praski zwiedzać wcześnie rano.

czechy_0

 

JAK DOJECHAĆ:

Przykładowe odległości od poszczególnych miast w Polsce do Pragi:

Warszawa- Praga – 681 km

Wrocław – Praga – 280 km

Gdańsk – Praga – 882 km

Toruń – Praga – 725 km

Łódź – Praga – 550 km

  • Samochodem – dojazd własnym samochodem do Pragi jest stosunkowo prosty, zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski. Republika Czeska posiada sieć dobrze utrzymanych autostrad i dróg ekspresowych, drogi lokalne są w nieco gorszym stanie. Do poruszania się po autostradach wymagane są winiety. Można je kupić na stacjach benzynowych (najlepiej po stronie czeskiej, taniej o 10%-30% niż w Polsce). Aby winieta była ważna należy w odpowiednim miejscu wpisać numer rejestracyjny pojazdu i umieścić ją za przednią szybą. 7-dniowa winieta kosztuje 200 CZK, miesięczna 300 CZK, roczna 900 CZK. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów, Polacy są bowiem bardzo dobrym źródłem dochodu czeskiej drogówki i nawet najmniejsze przewinienie może znacznie odchudzić portfel kierowcy.
  • Pociągiem – Czechy to najbardziej „kolejowe” państwo Europy, gęstość linii kolejowych wynosi aż 12 km na 100 km kwadratowych. Do Pragi można dotrzeć pociągiem na kilkanaście różnych sposobów, drożej – pociągi IC, EC, TLK lub taniej – pociągi lokalne, przejazdy kombinowane. Tańsza opcja polega na wykupieniu dwóch biletów – pierwszego do ostatniej stacji w Polsce i drugiego, u czeskiego konduktora, z pierwszej na trasie pociągu miejscowości znajdującej się w Czechach do Pragi. Dodatkowo u polskiego konduktora należy wykupić tzw. „przejściówkę”, czyli bilet pomiędzy stacjami po obu stronach granicy. W ten, nieco skomplikowany sposób unikniemy wysokich opłat za pociąg międzynarodowy. Miejscowości graniczne przez które przejeżdżają pociągi do Czech to Cieszyn, Głuchołazy i Zebrzydowice.
  • Samolotem – Praskie lotnisko posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą i Krakowem. Rejsy z Warszawy obsługuje LOT oraz Czech Airlines, a z Krakowa tylko Czech Airlines. W porównaniu do innych środków transportu ceny są wysokie – od 500 do nawet 2000 PLN w obie strony.

praga-1

 

NOCLEG :

Praga posiada bogatą ofertę hoteli, hosteli, pensjonatów, kempingów i miejsc w domach studenckich w dowolnych standardach i w różnych przedziałach cenowych.

W centrum trudno o umiarkowane ceny. Najwięcej tanich miejsc noclegowych usytuwowana jest w dzielnicach Karlov, Zizkov, Karlin oraz w okolicach Hlavni Nadrazni (głównego dworca). Na wspomnianym dworcu znadjuje się także biuro, które pomoże nam znaleźć odpowiedni nocleg jeśli nie zrobiliśmy tego przed przyjazdem do Pragi.

W czasie wakacji setki tanich miejsc noclegowych zapewniają praskie akademiki. Najwięcej domów studenckich znajduje się w dzielnicy Strahov. Poniżej przedstawiamy listę wybranych miejsc oferujących noclegi w różnych standardach:

  • Holeckova – Holeckova 107, Praha 5 ; pokój 1 osobowy – 500 CZK; 2 osobowy – 580 CZK.
  • Levir – Za Poricskou Branou 22; 1 os – 950 CZK ; 2 os – 500 CZK.
  • Kamping Intercamp Kotva – U ledáren 1557/55, Praha 4 ; 2 os – 585 CZK.
  • Prokopka – Prokopka 4, Praha 9 ; 1 os – 500 CZK ; 2 os – 400 CZK.
  • U Melounu – Ke Karlovu 7/457, Prague 2, Nove Mesto ; 1 os – 750 CZK , 800-1000 CZK.

praga

 

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

Czeska kuchnia łączy w sobie wpływy zwyczajów kulinarnych krajów Europy centralnej, głównie kuchni niemieckiej, węgierskiej i austriackiej. Większość potraw jest raczej tłusta i ciężkostrawna. Posiłki są obfite, zazwyczaj bazują na mięsie.

Nasi południowi sąsiedzi bardzo chętnie jadają w restauracjach, dlatego jest ich w Pradze całe mnóstwo. Ceny są różne, smaczny dwu-daniowy obiad z napojami można zjeść już za 150 koron. Najtaniej zjemy tam, gdzie jadają miejscowi – zwykle w dzielnicach „mniej turystycznych”. Najpopularniejsze czeskie dania są to :

  • gulasz,
  • knedliki,
  • smażony ser w cieście,
  • ziemniaki opiekane,
  • placki ziemniaczane z wieprzowiną,
  • zupa pomidorowa.

Przedstawiamy poniżej przykładowe smaczne oraz niedrogie restauracje:

  • U Růžového sadu –  ul . Mánesova 89 ; obiad – od 80 do 200 CZK, piwo  od 22 CZK.
  • Fama Bar Restaurant – ul.  Vladislavova 18 ; obiad – 140 do 250  CZK, piwo – od 25 do 40 CZK.
  • Pod Viktorkou – ul. Seifertova 55 ; obiad – ok. 150 CZK, piwo – od 30 do 35 CZK.
  • U Medvídků – ul.  Na Perštýně 7; obiady od 140 do 190 CZK, piwo – ok. 35 CZK.

praga_z_lotu

ŻYCIE NOCNE:

  • Duplex – Otwarte od środy do soboty od 22.00 w 5.00 Jest jednym z najpiękniejszych zabytków Pragi i zajęła się wśród najlepszych klubów na świecie na liście “Najlepszych klubów świata”. I’ założony przez kwadrat ogromną szkła, zbudowany na bazie budynku, z tarasu można podziwiać spektakularny widok na Stare Miasto. Przez dzień, Jest to doskonałe miejsce na obiad lub napić się kawy, A wieczorem zamienia się w modny klub nocny, z kilku utworów, salon rogi i pięć barów.
  • Karlovy Lazne – Otwarte codziennie od 21.00 w 6.00 . The Karlovy Lazne mieści się na  ponad pięciu piętrach. Każdy z nich ma różną muzykę, różnorodne  gatunki ,a więc każdy może tańczyć i bawić się. Miejsce jest odwiedzane przez mieszkańców, ale przede wszystkim turystów. Klub mieści się w eleganckim budynku z XV wieku, dalej do mostu Karola. Na parterze jest Café Music, idealny do spokojniejszej wieczory.
  • Lavka – Otwarty codziennie 24 godzin na 24. Lávka to wielki klub gdzie można świetnie spędzić noc oraz wypić pyszne piwo oraz drinki.
  • Lucerna Music Bar – Otwarte codziennie od 20.00 w 3.00 . Położony w pobliżu placu Wacława. Organizowane są tu wieczory tematyczne oraz koncerty popularnych zespołów czeskich . Weekendowe wieczory są zazwyczaj poświęcone muzyce lat 80 i 90.
  • Mecca – otwarte  w piątek i sobotę  od 22.00 w 6.00. Mieści się on w dużej opuszczonej fabryce. Znajduje się tu toaleta, sala VIP i 5 barów. Jest to klub, który specjalizuje się w muzyce  techno,  jest uznawany na arenie międzynarodowej dzięki temu, że często światowej klasy artyści odwiedzają klub. Do ich grona zaliczają się np. Bob Sinclar, Jaydee, Markus Schulz.

 

Charles Bridge in Prague

 

ATRAKCJE:

  • Most Karola – budowla została wzniesiona w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla Karola IV, zastąpiła ona zniszczony przez powódź Most Judyty pochodzący z XII wieku. Po obu stronach mostu wybudowano wieże obronne – jedną od strony Starego Miasta oraz dwie od strony Malej Strany. Zostały one udostępnione dla zwiedzających, rozciąga się z nich ciekawy widok na okolicę. Przez większość dnia most i jego okolice tętnią życiem – turyści podziwiają jego klimat i architekturę, sprzedawcy pamiątek i artyści próbują zarobić jak najwięcej, a kieszonkowcy wypatrują w tłumie najbardziej roztargnione i nieuważne ofiary.
  • Rynek Staromiejski – jedno z najpiękniejszych starych miast w Europie, jego centrum stanowi Staromestske Namesti – Rynek Staromiejski. Otaczają go wiekowe kościoły i kamienice. W 1992 r. wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obecnie jest kluczowym punktem każdej wycieczki do Pragi. Od rana do późnej nocy gromadzą się tutaj turyści i mieszkańcy miasta. ednak główną atrakcję rynku stanowi zegar astronomiczny Orloj, znajdujący się na południowej ścianie ratusza. Od 600 lat zegar pokazuje dokładny czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie. Co godzinę tłumy turystów zbierają się pod zegarem, aby oglądać spektakl wystawiany przez figurki reperezentujące śmierć, chciwość, próżność, 12 apostołów oraz Turka. Imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że mechanizm powstał w mrocznych i zacofanych czasach średniowiecza.
  • Zamek Praski – olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, położony jest w dzielnicy Pragi, zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą. Zamek królewski został założony w IX wieku, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech. Przez wieki był rozbudowywany, od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi, aż po kamienne fortyfikacje, z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych. Obecnie rozciąga się na powierzchni 45 hektarów, otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce. Po zwiedzaniu wielką przyjemnością będzie odpoczynek w Ogrodach Królewskich, dostępnych dla turystów jest aż sześć, z widokiem na letni pałac Belweder, tarasy widokowe, cudowną oranżerię, a także Śpiewającą fontannę z „dzwoniącymi” kroplami wody.
  • Wzgórze Petrin – zwiedzając Pragę można przez chwilę poczuć się jak w Paryżu. Wszystko to za sprawą pewnego architekta, który w 1891 roku z okazji wystawy światowej wybudował 60 metrową konstrukcję, z której w pogodne dni rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Na górę prowadzi 209 schodów. Choć wieża jest 5 razy niższa od swojej starszej siostry, nie można odmówić jej osobistego uroku.
  • Muzeum Narodowe – może poszczycić się posiadaniem 14 mln eksponatów związanych z archeologią, etnografią, geografią, historią, nuizmatyką i dziesiątkami innych dziedzin.
  • Mala Strana – romantyczna dzielnica położona na lewym brzegu Wełtawy, u stóp praskiego zamku. Obfituje w piękne kamienice, uliczki i kościoły. Do jej głównych atrakcji należy także Ściana Lenona, kościół św. Mikołaja oraz ogrody schodzące wprost do rzeki nieopodal mostu Karola.

shutterstock_300856853