PETERSBURG

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

petersburg-1 Petersburg jest miastem  w Rosji, położonym w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276. Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest stolicą Północno – Zachodniego Okręgu Federalnego i obwodu leningradzkiego, chociaż sam do niego nie należy.

Petersburg jest największym po Moskwie ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Rosji, jednak pod względem odwiedzin turystów przewyższa stolicę, i tak np. w 2004 było ich 3,4 mln. Przez UNESCO został ogłoszony ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata, m.in. w związku z opiniami, że jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.

Kilkadziesiąt wysp, na których leży Petersburg, spiętych jest 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga. Z tego względu nazywany bywa Wenecją Północy.

W mieście istnieje 41 szkół wyższych, w tym Petersburski Uniwersytet Państwowy, ponad 170 instytucji naukowo-badawczych, ponad dwa tysiące bibliotek (w tym Biblioteka im. Michaiła Sałtykowa-Szczedrina), obserwatorium astronomiczne Pułkowo, Teatr Maryjski, który w latach 1920–1992 funkcjonował jako Teatr Opery i Baletu im. Sergieja Kirowa. Funkcjonuje ciesząca się światową sławą filharmonia, założona w 1862.

Petersburg jest jednym z głównych centrów muzealnych świata, swoje zasoby udostępnia m.in. jedno z trzech największych muzeów świata – Ermitaż, ponadto Muzeum Rosyjskie, Muzeum Antropologii i Etnografii (Kunstkamera) oraz kilkaset mniejszych muzeów. W pobliżu miasta są liczne miejscowości turystyczno-wypoczynkowe, w których znajdują się kompleksy parkowo-pałacowe byłych carów Rosji, takie jak Puszkin, Peterhof, Pawłowsk, Zielenogorsk czy Gatczyna.

petersburg-2

JAK DOJECHAĆ:

  •  Podróż koleją  – z Polski do Petersburga wygodnie możemy dojechać koleją. Dojazd: wyjazd z dworca Warszawa Centralna o 6.25 czasu miejscowego, przyjazd do Sankt Petersburga – 10.20 czasu miejscowego następnego dnia.Trasa: Warszawa – Mińsk Maz. – Siedlce – Biała Podlaska – Terespol – Brześć – Baranowicze – Mińsk – Orsza – Witebsk – Nowosokolniki – Dno – Sankt Petersburg. Pociąg kursuje codziennie. Powrót: wyjazd z Sankt Petersburga (Dworzec Witebski) o godz. 15.00 czasu miejscowego, przyjazd do stacji Warszawa Centralna o godz. 22.32 czasu miejscowego następnego dnia. Koszt podróży do Sankt Petersburga pociągiem sypialnym (II klasa) – ok. 600 zł w obydwie strony.
  •  Podróż samolotem-  przelot samolotem to wydatek rzędu 1300 zł (w obie strony). Bilety należy zamówić co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem. Samolot odlatuje codziennie oprócz piątków i niedziel. Wylot z Warszawy (lotnisko Okęcie, Terminal 1) o godz. 10.45, przylot do Petersburga Pułkowo-2) – godz. 14.45 czasu miejscowego. Wylot z Petersburga o godz. 15.30, przylot do Warszawy – godz. 15.25 czasu miejscowego. Odprawa paszportowa i celna na lotnisku. 32-godzinna podróż koleją z Warszawy do Petersburga jest oczywiście znacznie tańsza niż 2-godzinny lot samolotem.
  • Podróż samochodem – nie doradzamy wyjazdu do Petersburga samochodem osobowym. Nie tylko ze względu na fatalną nawierzchnię dróg, ale także ze względu na groźbę kradzieży (markowe auto i obca rejestracja aż kusi złodziei). Lepiej już wynająć samochód na miejscu.

petersburg-3

NOCLEG :

Sankt-Petersburg, nazywany Wenecją Północy przyciąga turystów z całego świata. W ostatnich latach Petersburg zwiedza coraz więcej turystów z Polski. Najczęściej to są wycieczki grupowe autokarowe. Ale są również ci, którzy przyjeżdżają sami pociągiem lub samolotem. Jednym z najważniejszych problemów dla takich turystów jest zakwaterowanie w Petersburgu . Oczywiście w mieście istnieje mnóstwo hoteli dużych i małych, luksusowych i klasy ekonomicznej. W okresie letnim, szczególnie w maju i lipcu podczas Białych Nocy hotele są bardzo drogie. Oprócz tego najczęściej pokoje hotelowe są zarezerwowane za wcześnie przez agencje turystyczne. Jedną z najlepszych alternatyw hotelom są kwatery prywatne, które można wynająć na krótki okres.  Ceny są  niższe niż w hotelu, ale, niestety wyższe niż w niektórych europejskich krajach . Najczęściej w takich mieszkaniach można zakwaterować od 1 do 10 osób. Ten sposób zakwaterowania jest bardzo polecony ludziom, którzy podróżują z rodziną albo przyjaciółmi.  Prawie wszystkie mieszkania które proponujemy znajdują się w centrum miasta.

  • Dostojewskogo 20/22 – jednopokojowe mieszkanie-studio w stylu retro w centrum , 10 minut piechotą do Nevskiego prospektu. 1 piętro bez windy. Okna wychodzą na podwórko. 1 pokój:  : 1 podwójne łóżko (140 x 200) + 1 kanapa rozkładana (120 x 190) + Kuchnia. Łazienka (kabina prysznicowa) + WC. Bielizna pościelowa i ręczniki są w cenie wynajmu.
  • Marata 30 – malutkie studio w niewysokiej cenie dla 2 – 4 osób, 10 minut  na pieszo od głównej ulicy; 1 piętro (brak windy). Pokój 1:  1 kanapa + 1 podwójne łózko (na antresoli).  Kabina prysznicowa +WC. Bielizna pościelowa i ręczniki są w cenie wynajmu.
  • Czajkowskiego 11 – nowe studio – 30 m2  w niewysokiej cenie dla 2 osób, 15 minut  na pieszo od Soboru Zbawiciela na Krwi, 1 przystanek metrem do Newskiego prospektu. 1 piętro (brak windy). Pokój 1: 1 podwójne łózko. Kabina prysznicowa  + WC. Bielizna pościelowa i ręczniki są w cenie wynajmu.
  • Grochowaja 64 a – 2-pokojowe mieszkanie. Studio  znajduje się w centrum miasta w domie gdzie mieszkal Grigory Rasputin. 15 minut pieszo do Newskiego prospektu. Wejscie od strony podwórka.Okna wychodzą na podwórko. 1 piętro bez windy. Pokój 1 połączany z kuchnią :  1 kanapa rozkładana + rozkładany fotel. Pokój 2 : 1 podwójne łózko. Łazienka (kabina prysznicowa) + WC. Bielizna pościelowa i ręczniki są w cenie wynajmu.
  • Rubinszteina 3 – mieszkanie o 150 m2 przy cichej ulice Rubinszteina. 3 minuty do Newskiego prospektu.  2 piętro z winda. Pokój 1 :1 łózko podwójne. Pokój 2: 1 łózko podwójne. Pokój 3:  1 lózko podwójne w antresoli. Salon – kanapa rozkladana. Kuchnia. 3 Łazienki + 4WC. Bielizna pościelowa i ręczniki są w cenie wynajmu.

petersburg-4

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

W Petersburgu jak w innych miastach europejskich istnieje mnóstwo różnych restauracji, barów, knajp na każdy gust i każdą kieszeń.

Bary i knajpki – niedrogo można zjeść w barach szybkiej obsługiNiedrogo — to znaczy za 200 — 400 rubli od osoby. Bary szybkiej obsługi znajdują się najczęściej w centrach handlowo-rozrywkowych, ale są również przy głównej ulicy — Newskim Prospekcie.  Praktycznie wszystkie restauracje proponują „kompleksowe obiady”. To jest normalny obiad składający się z 3 potraw i napoju. Ograniczenie polega na tym, że zestawu potraw nie można wymieniać – trzeba jeść to, co zaproponują. Porcje mogą być niezbyt duże. „Kompleksowy obiad” w restauracji kosztuje 250 — 400 rubli. Proszę zwracać uwagę na ceny napojów ( piwa, wina ). Dania mogą kosztować stosunkowo niedużo, ale cena napoju wynosi ok. połowę ich wartości.

  • Tryn Trava – to sieć restauracji, których wystrój jest typowo rosyjski. Serwuje się tu dania z rosyjskiej kuchni.  Popularnym daniem jest stół sałatek, tzw. telega — coś w rodzaju szwedzkiego stołu. Kelner podaje talerz, na który można włożyć takie sałatki, jakie się chce i w dowolnej ilości, a z dań gorących – kartofle, gryczana kasza i ryż. Poza „stołem sałatkowym: można oczywiście zamówić także tradycyjne dania z menu.
  • Teremok – główną potrawą jest blin (naleśnik po polsku). Bliny są proponowane z czym wygodnie: z mięsem, ptakiem, grzybami, jagodami. Każdy może wybrać sobie według gustu. Teremok proponuje także smaczne zupy, sałatki i pozostałe tradycyjne potrawy domowej kuchni.
  • Stolle –  sieć pierogowa „Stolle” istnieje od 2002 roku, specjalizacją są przepyszne  pierogi. Co do wyboru jest bardzo rozmaity: z mięsem, z drobiem, z rybą, z kapustą, z czerwonym kawiorem, z grzybami.

Restauracje :

  • Demidov – to jest tradycyjna rosyjska restauracja w stylu 19 wieku. Otwarte są 3 sale: „Biała” z kominkiem antycznym i widokami starego Petersburga, „Rosyjska” o pomalowanych ścianach  i „Owalna” ze starym zegarem. Menu jest złożone z dań sporządzonych na podstawie tradycyjnych rosyjskich przepisów. Oprócz doskonałej kuchni można tu posłuchać rosyjskich i cygańskich romansów.
  • Chinok – można tu spróbować typowe dania narodowe — pyzy, kluski, pierogi, zupy   i oczywiście, słoninę gotowaną, wędzoną i smażoną. Z tradycyjnych napojów alkoholowych bardzo polecamy ukraińską „Gorylkę” Sympatyczna restauracja ukraińska. Szynok to jest  “knajpa” po ukraińsku. Można tu spróbować typowe dania narodowe — pyzy, kluski, pierogi, zupy   i oczywiście, sloninę gotowaną, wędzoną i smażoną.
  • Demianova Ucha – bardzo dobra i niezbyt droga restauracja rybna. Ucha – zawiesista zupa rybna, typowa dla kuchni rosyjskiej.petersburg-5

ŻYCIE NOCNE :

Sankt Petersburg to drugie pod względem wielkości miasto w Federacji Rosyjskiej. Nie mniej jednak pod względem życia nocnego dorównuje potędze stolicy. Pełno tu klubów, dyskotek, barów i pubów, w których życie toczy się do późnych godzin nocnych. Wiele z nich jest zamykanych wraz z wyjściem ostatniego gościa.

Do miasta bardzo szybko dotarł tzw. clubbing. To wyjątkowo popularna rozrywka wśród młodych ludzi. Gustują w niej głównie studenci, którzy co kilka godzin zamieniają jeden klub na drugi. W każdym lokalu obowiązkowo trzeba napić się alkoholu; można potańczyć. Takie wędrówki między klubami mogą trwać bardzo długo.

W St. Petersburgu doskonale odnajdą się zarówno młodzi, jak i nieco starsi ludzie. Niemal na każdej ulicy znajduje się jakiś lokal, w którym można się dobrze zabawić. Część z nich odwołuje się do minionej epoki; do czasów ZSRR. Odwołania te są widoczne zarówno w nazewnictwie klubów czy restauracji, jak i w ich wystroju, rodzaju muzyki czy określeniach potraw lub alkoholi.

petersburg-6

ATRAKCJE : 

  • Ermitaż – to z francuskiego pustelnia, to właśnie tutaj caryca Katarzyna II spędzała wiele czasu na samotnych rozmyślaniach. Niewielu ludzi miało dostęp do tego pałacu. Sama caryca mówiła, że tylko ona i myszy mogą zachwycać się bogactwami Ermitażu. Dzisiaj nad brakiem myszy czuwają koty — specjalnie karmione przez pracowników muzeum. Czasy Związku Sowieckiego nie były dla Ermitażu okresem świetności. Radziecki rząd nie płacił wiele na utrzymanie Ermitażu, co gorsza J. Stalin rozkazał sprzedać niektóre kosztowności Ermitażu zagranicę. Dziś zabiega się o powrót wielu dzieł sztuki do Rosji. W czasach radzieckich wiele bogactw pałacu było także przekazywanych innym muzeom na obszarze Związku Radzieckiego. Jednak i tak nie zaważyło to na atrakcyjności tak wielkiego muzeum. Co ciekawe, pewna ilość dzieł sztuki została sprowadzona przez Armię Czerwoną do Rosji, w tym w znacznej mierze do Ermitażu, z Niemiec, tuż po pokonaniu Hitlera. W Rosji znajdują się one do dziś. Rząd FR utrzymuje stanowisko władz ZSRR, że zdobyte dzieła sztuki stanowią rekompensatę za starty Rosjan wyrządzone przez Niemców podczas II wojny światowej. Warto przypomnieć, że hitlerowcy znacznie zniszczyli trzecią część miasta Sankt Petersburga. Dziś Ermitaż prowadzi wiele wystaw okresowych zagranicą, szczególnie w Europie Zachodniej i USA, promując tym samym rosyjską kulturę na świecie.
  • Wielki Pałac Jekateryninski – położone jest 25 km na południe od Petersburga. Z pewnością to jeden z najpiękniejszych pałaców świata. Tutaj także znajduje się Bursztynowa Komnata.
  • Wielki Pałac Peterhof – jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest nie bez przesady nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Na pewno nie jest mniej pokaźny niż Wersal czy Hofburg. Bywa nazywany „światową stolicą fontann”.
  • Pałac Konstantynowski – był rezydencją cara w czasie, kiedy udawał się on do Kronsztadtu lub Oranienbaumu ze stolicy nad Newą. Początkowo Piotr Wielki chciał uczynić ze Strielny najznamienitszą z rezydencji przyćmiewającą francuski Wersal. Jednak wkrótce okazało się, że ulubionymi pałacami carów są Peterhof i Carskie Sioło, a Strielna na zawsze pozostanie w ich cieniu. O wyznaczeniu Peterhofu jako pierwszej letniej siedziby Piotra I zaważył fakt, iż Strielna była źle przystosowana do instalacji fontann. Położony wyżej na skarpie Peterhof dawał możliwości skonstruowania niesamowitych struktur.
  • Pałac Admiralicji – Admiralicja była jednym z pierwszych gmachów, jakie powstały w Sankt Petersburgu. Początkowo była to ufortyfikowana stocznia, gdzie budowano pierwsze statki floty bałtyckiej. Architektura pałacu Admiralicji jest przykładem tradycyjnego, rosyjskiego imperialnego stylu. Gmach uważany jest za jedno z ważniejszych dzieł architektury europejskiej epoki klasycyzmu. Fasadę pałacu o długości 407 metrów zdobią liczne posągi i płaskorzeźby sławiące rosyjską flotę.
  • Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego -jest zbudowana w starym ruskim stylu, ściśle nawiązującym do cerkwi Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Sobór został zbudowany w miejscu, gdzie 13 marca 1881 r. (a wg kalendarza juliańskiego 1 marca) został zabity car Aleksander II. Cerkiew wzniesiono dosłownie w poprzek ulicy. Aleksander II zginął z rąk rewolucjonistów z organizacji „Narodnaja Wola”, którym nie podobał się car-reformator.
  • Sobór Izaaka Dalmatyńskiego – jest największą świątynią w Sankt Petersburgu i drugą w Rosji (tuż po moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela). Sobór uznawany jest także za czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata. Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego był budowany przez prawie 40 lat(w latach 1818-1858) na podmokłym, niełatwym do tego typu inwestycji terenie.
  • Newski Prospekt – to jedna z trzech głównych, starych arterii Sankt Petersburga. Podobnie jak ulica Grochowaja i Prospekt Wozniesienski, Newski rozpoczyna się tuż przy Pałacu Admiralicji, którego złota iglica widoczna jest na wewnętrznym odcinku prospektu, aż do rzeki Fontanki. Długi na 4,5 km Newski stanowi ścisłe centrum miasta. Prospekt jest otoczony XVIII- i XIX-wiecznymi kamienicami. Tylko nieliczne budowle (przedwojenny gmach szkoły, stacja metra i obelisk przy pl. Wosstanija) pochodzą z czasów radzieckich.
  • Plac Pałacowy – to jeden z centralnych punktów miasta. Z racji na to położenie był on wielokrotnie areną wielu ważnych wydarzeń. 9 stycznia 1905 roku (tzw. Krwawa niedziela) wojska carskie użyły siły do przybyłych na pokojową demonstrację robotników. Przez Plac Pałacowy odbył się także rozsławiony przez Eisensteina szturm na Pałac Zimowy w październiku 1917 r. Plac Pałacowy zgodnie z koncepcją z 1910 roku miał zostać przekształcony w park z drzewami, kwiatami i fontannami. Na szczęście tych planów nie zrealizowano.

petersburg-8