Porto

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

porto4Porto jest to miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Douro. Druga co do wielkości metropolia w państwie, po Lizbonie. W centrum administracyjnym Porto mieszka 237 591 mieszkańców, zespół miejski zamieszkiwało w 2014 roku 1 496 000 mieszkańców, natomiast w całej metropolii – Zespole Metropolitalnym Porto mieszka 1 762 524 mieszkańców.

Centrum miasta położone jest na granitowym wzgórzu Penaventosa, opadając ku północnemu brzegowi rzeki Duero, której brzegi łączy 6 mostów, kończąc się na nabrzeżu Ribeira. Najstarsze budynki pochodzą ze średniowiecza, jednakże znajdują się tu również budowle z XX wieku, jak choćby Casa da Musica. Należy również wspomnieć o wytwórniach win w sąsiednim Vila Nova de Gaia, produkujących sławne Porto w których organizowane są wycieczki z przewodnikiem, połączone z degustacją.

nie należy do wyszukanych. Używa się tu dużoziół i przypraw, a jedzenie jest tu generalnie lepsze niż na południu Portugalii. Serwowane dania są całkiem duże, więc śmiało można poprosić o pół porcji (meia dose). Zdarza się, że kelnerzy przynoszą chleb, oliwki czy ser, za które często trzeba później zapłacić. Jeśli chce się tego uniknąć, należy je po prostu odesłać lub zostawić nietknięte.

Głównymi daniami są te oparte na rybach i owocach morza, a podobnie jak w całym kraju króluje tu bacalhau (suszony i solony dorsz). Spośród mięs najpopularniejsze są: dziczyzna, wołowina i mięso kozie.

Najpopularniejsze miejscowe dania:

Bacalhau (suszony i solony dorsz)
Caldo Verde (zupa z ziemniaków i kapusty)
Broa (tradycyjny chleb)
Cabrito Assado (baranina)
Tripas à moda do Porto (rodzaj gulaszu z fasoli, kiełbasy i tłustego mięsa)
Francesinha (ciepła kanapka)
Papos de Anjos (deser z żółtek i wina Porto)
Pão de ló (ciasto)
Biscoito da Teixeira (ciasto)

porto3

Główne Atrakcje Turystyczne

Cais da Ribeira – Stara dzielnica portowa, leżąca nad rzeką. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, dlatego wzdłuż brzegu pełno drogich restauracji, straganów z pamiątkami, ludzi przebranych za pomniki – słowem tego samego co wszędzie. Głębiej Ribeira skrywa jednak coś więcej. Na jej wąskich, bardzo zaniedbanych uliczkach nadal mieszkają ludzie, i to nadal ci biedniejsi. Z mostu Dom Luis widać, że część budynków to slumsy lub ruiny po których chodzą bezdomne koty. Dodaje to Ribeirze pewnego uroku, ale ukazuje też ciemne strony Portugalii.

Igreja de São Francisco – zabytkowy kościół należący do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starego miasta Porto w Portugalii. Budowę kościoła rozpoczęto w 1383 i ukończono w 1425 r. Został zbudowany jako kościół dla miejscowego klasztoru franciszkanów w stylu gotyckim, a przede wszystkim w XVII i XVIII wieku w dużej mierze przebudowany w stylu barokowym. W 1833 roku klasztor został zniszczony podczas wojen cywilnych. Na ruinach klasztoru powstał Palácio da Bolsa. Kościół jest otwarty dla zwiedzających i używany do celów kulturalnych, ale nie do celów religijnych. Od 1910 obiekt jest klasyfikowany jako Dobro Publiczne.

Igreja e Torre dos Clérigos – barokowy kościół w Porto w Portugalii, jeden z symboli miasta. Kościół został zbudowany w XVIII wieku, przez włoskiego architekta i malarza Nicolau Nasoniego. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1732, a zakończona około 1750. Front świątyni jest bogato zdobiony przez barokowe motywy, jak wieńce czy muszle. Centralny fryz znajdujący się powyżej okien prezentuje symbole kultu oraz kadzidło. Igreja dos Clérigos był jednym z pierwszych kościołów barokowych w Portugalii, które zaadoptowały barokowy, eliptyczny rozkład budynku. Torre dos

Clérigos (wieża) –  położona na tyłach kościoła, została zbudowana pomiędzy 1754 a 1763. Budowla była wzorowana na toskańskich Kampanilach. Wieża jest wysoka na 75,6 metra. Aby wejść na szczyt 6-piętrowej wieży, należy pokonać 225 stopni.

Sé Catedral – katedra rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto, w Portugalii. Jest to świątynia obronna o potężnych i wysokich murach. Pierwotnie budowla romańska, przebudowana została w XVIII wieku w stylu barokowym. We wnętrzu świątyni znajduje się srebrny ołtarz. Renesansowe schody prowadzą do sali kapitulnej. Katedra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Palácio da Bolsa – zabytkowy budynek w Porto, w Portugalii. Pałac został zbudowany w XIX wieku przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe (Associação Comercial) w stylu neoklasycystycznym. Znajduje się na placu Infante D. Henrique w zabytkowym centrum Porto, umieszczonym na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponte Dom Luís I – dwukondygnacyjny most stalowy w Porto, znak rozpoznawczy miasta, został tak nazwany na cześć króla Ludwika I. Łączy brzegi rzeki Douro. Długość całkowita 385,25 metrów. W momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii. Budowa została rozpoczęta w roku 1881, a inauguracja nastąpiła 31 października 1886roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel. Wcześniej już zaprojektował podobny most w Portugalii – Most Maria Pia. Masa mostu wynosi 3045 ton.

Museu de Arte Contemporâneade Serralves – Muzeum Sztuki Współczesnej zostało zaprojektowane przez architekta Siza Vieira , otoczony Serralves Park (około 3,5 ha), gdzie również są prezentowane dzieła sztuki różnych artystów współczesnych, położony jest obok typowej flory regionu północnej Portugalii jak dęby , brzozy i cis. W stałej kolekcji muzeum znajdziemy wielu wybitnych artystów.

Rzeka Douro – Jedna z największych rzek półwyspu Iberyjskiego. Swój początek ma w hiszpańskim masywie Picos de Urbion i po pokonaniu prawie 900 kilometrów wpada do Oceanu Atlantyckiego w Porto. Słynie ona z winnic położonych wzdłuż jej brzegu, z których najstarsze, z regionu Alto Douro, zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

porto9

Plaże Porto

Praia dos Ingleses 

Praia do Carneiro

Praia do Homem do Leme

Praia do Molhe

Praia de Lavadores

Praia do Ourigo

Praia da Luz