KRAKÓW

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

Kraków to miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Było  stolicą Polski do 1795 r. oraz miastem  koronacyjnym a także nekropolia królów Polski, od 1000 roku jest nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej (jednej z pięciu w ówczesnej Polsce), a od 1925 archidiecezji i metropolii, od odzyskania niepodległości w 1918 r. jest miastem wojewódzkim, jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W zapisach historycznych Kraków jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

W Krakowie znajdują się główne siedziby m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Centrum Nauki, Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratur, dowództwa Sił Specjalnych RP będące jednocześnie jednym z kilku dowództw sił specjalnych NATO, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, Polskiego Związku Narciarskiego. W mieście działają placówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki, Centrum Operacji Specjalnych, Narodowe Centrum Rugby.

Miasto na prawach powiatu pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim co do wielkości, po Warszawie, rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jednym z kluczowych węzłów kolejowych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do liczby obsługiwanych pasażerów rocznie port lotniczy w Polsce, a który ponownie obsługiwał będzie połączenia transatlantyckie.

JAK DOJECHAĆ: 

Odległości od poszczególnych miast do Krakowa:

Warszawa– Kraków- 294 km ( S7  i DK7)

Toruń – Kraków – 426 km( A1 i DK1)

Wrocław– Kraków – 270 km ( A4)

Gdańsk – Kraków – 582 km ( A1)

Poznań- Kraków – 476 km ( A2 i DK1)

Olsztyn– Kraków- 538 km ( DK1)

Jeżeli chodzi o dojazd do Krakowa z poszczególnych miast Polski jest on stosunkowo prosty, ponieważ miasto jest bardzo dobrze połączone linią kolejową jak i autobusową. Dokładne informacje odnośnie komunikacji do miasta można znaleść na stronie : https://www.e-podroznik.pl/.

NOCLEG: 

W posiadaniu miasta jest bardzo bogata baza noclegowa. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

APARTAMENTY :

 • Apartamenty Zasypiam Kraków – pl. Rynek 1;  to samodzielne mieszkania wyposażone w łazienki i kuchnie lub aneksy kuchenne. Najniższa cena to 35 zł , natomiast najwyższa to 350 zł.
 • Apartamenty Tanie Spanie – kilka lokalizacji na terenie miasta;  to w pełni wyposażone mieszkania, w całości przeznaczone do dyspozycji gości, wszystkie z kuchnią (lub aneksem kuchennym) i łazienką. Są doskonałą alternatywą dla drogich krakowskich hoteli, jednocześnie w wielu przypadkach nie ustępują im jakością.Najwyższa cena do 100 zł.

HOSTELE : 

 • Blue Hostel – ul. Westerplatte 12/7 ; dysponują 74 miejscami w pokojach 1,2,3,4,5,6, osobowych, łazienką na 2 pokoje, wyposażoną kuchnią, jadalnią ,pokojem telewizyjnym z DVD i kinem domowym ,bezpłatnym dostępem do internetu .Możliwość podłączenia laptopa w każdym pokoju. Ceny od 40 zł za osobę wliczone śniadanie turystyczne. Dla grup zorganizowanych i dłuższych pobytów rabat.
 • Hostel Taurus – ul. Łobzowska 43/1 ; czyste i przytulne pokoje oraz dogodna lokalizacja umożliwią Państwu miły wypoczynek w centrum Krakowa. Atrakcyjne ceny, promocje i rabaty. Do dyspozycji oddanych jest 25 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4 i wielosobowych z darmowym dostępem do internetu oraz telewizji.
 • Rest – ul. Sołtysowska 37; 65 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 5 osobowych. Każdy pokój z własną łazienką wyposażoną w pełny węzeł sanitarny. W pokojach 2 osobowych telewizor.

PENSJONATY :

 • Zielonki – ul. Do Cegielni 15a; do dyspozycji są dwa apartamenty oraz pokoje 2osobowe oraz rodzinne.
 • The Secret Garden – ul. Skawińska 7 –  to świetny wybór dla osób poszukujących komfortowych warunków za niewysoką cenę. Mieszczą się w zabytkowym budynku, którego odnawianie pozwoliło  na ciekawą aranżację wnętrz ściśle łączącą się z naszą nazwą. Oferowane jest  zakwaterowanie w kameralnych pokojach głównie 1,2 i 3 – osobowych, ale w posiadaniu są również pokoje 4 i 5 – osobowe. Pokoje nie są ponumerowane, lecz każdy z nich posiada nazwę która odzwierciedla się w jego wystroju.

To tylko nieliczne z wielu propozycji noclegowych jaką dysponuje Kraków. Więcej miejsc można znależć na stronie : http://krakow-noclegi.pl/.

CO I GDZIE ZJEŚĆ: 

Jak wynika z opinii gości, nie tylko Kraków jako miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, ale także tutejsze restauracje cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów.Oto przykładowe miejsca z których wyjdziecie na pewno zadowoleni :

 • Kuchnia u Doroty – to miejsce, które powinien poznać każdy. Rodzinna atmosfera, miła obsługa i przede wszystkim pyszne, domowe jedzenie. Danie dnia wydawane jest tutaj od godz. 12-16 i kosztuje 15 zł. Do wyboru mamy kilka zup, drugie danie składające się np. z mięsa, ziemniaków i surówki oraz kompot. Sam talerz zupy kosztuje 5 złotych. Placki ziemniaczane (4 sztuki) 6 zł. Kompot 2 zł.
 • Barfly Lunch Bar – ciekawe, przyjemne wnętrze, w którym możemy również dobrze zjeść. Obiady podawane są w godz. 12-23, czyli naprawdę długo. Dwudaniowy posiłek kosztuje 14 zł. Menu Baru obfituje w najróżniejsze przysmaki. Oprócz typowo obiadowych dań zjemy tutaj także pierogi czy szaszłyka.
 • Gospoda KOKO – zestaw obiadowy dostaniemy tutaj w cenie 14 zł. Zawiera zupę, drugie danie i dodatki. Porcje są naprawdę duże, więc właściciele oferują również wzięcie „połówki”, którą kupimy za 9,50 zł. W „Koko” możemy także wykupić abonamenty. Wówczas posiłek wyniesie nas 12,50 dziennie.
 • Bar mleczny KRAKUS – to kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć, by smacznie i przede wszystkim tanio zjeść. Za 100 g schabowego zapłacimy tutaj ok. 5 zł. Ceny pozostałych posiłków są równie atrakcyjne. Dwudaniowy obiad zjemy za nie więcej niż 15 złotych.
 • Bar mleczny POD TEMIDĄ – tutaj zjesz tanio i smacznie, w dodatku w centrum miasta! Znajdzie się tutaj coś zarówno dla miłośników tradycyjnej kuchni, jak i potrawy wegetariańskie. Posiłki wydawane są od godz. 9-20. Za obiad dnia zapłacimy tutaj tylko 11,50! Studenci zjedzą o złotówkę taniej.

ŻYCIE NOCNE: 

O takim życiu nocnym, jakie można prowadzić w Krakowie mieszkańcy innych miast mogą tylko pomarzyć. Koniecznie musisz go posmakować! Nasze miasto tętni życiem za dnia i w nocy, w Rynku takie same tłumy można spotkać o 16.00 i o 4.00 nad ranem. Tutaj klub mieści się obok klubu, a pub sąsiaduje z pubem. Latem nieustannie oblegane są kawiarniane ogródki, a z piwnic dobiega muzyka, która każdego wprawia w szampański nastrój. Zrobiliśmy rundę po lokalach, które nocą mają szczególne wzięcie. Idąc naszymi śladami odwiedzisz miejsca, do których warto zajrzeć, gdzie warto wypić piwo czy drinka, potańczyć czy posłuchać muzyki

Proponujemy zacząć od Starego Miasta. W niemal każdej zabytkowej kamienicy mieści się restauracja, klub, bar albo pub. Wiele z nich ulokowanych jest w piwnicach, co tworzy kapitalny i niepowtarzalny klimat. Pauza to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Krakowie. Odbywają się tutaj wystawy fotografie i inne prezentacje.

Jeśli szukasz czegoś bardziej wypasionego, polecamy Boogie Bar (ul. Szpitalna 9) albo Paparazzi (ul. Mikołajska 9). Warto też zajrzeć do Buddha Drink and Garden (Rynek Główny 6), albo posiedzieć w jednym z kawiarnianych ogródków i popatrzeć na Rynek sącząc kolorowego drinka. Idąc Floriańską, Sławkowską czy inną uliczką prowadzącą do Rynku mijasz mnóstwo drzwi, na które w dzień nawet nie zwracasz uwagi. Wieczorem stoją w nich rośli bramkarze, którzy mają władzę wpuścić Cię (albo nie) do przybytku muzyki, tańca i zabawy.W Franticu (ul. Szewska 5) bywa tam wielu turystów i fanów hip-hopu. Wiecznie zatłoczona Gorączka (ul. Szewska 7) kusi codziennie innym rodzajem muzyki i to tam odbywają się odlotowe imprezy taneczne – tutaj zaszalejesz na parkiecie każdej nocy!

ATRAKCJE: 

 • Zamek Królewski na Wawelu –  zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.
 • Stare Miasto – najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. W 1978 Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 razem z Wawelem, Stradomiem, Kazimierzem, Podgórzem, Nowym Światem i Piaskiem zostało uznane za Pomnik historii. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.
 • Rynek Główny – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 na północ od Okołu i jego przedpola; na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek (rynek pomocniczy). Rynek Główny zajmuje cztery kwartały miasta lokowanego na prawie magdeburskim, wytyczonego w układzie szachownicowym; ma kształt kwadratu (200 x 200 m), w części południowej dostosowanego do przedlokacyjnej zabudowy Okołe. Przez rynek przebiega Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, wiodący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Do rynku od strony wschodniej przylega plac Mariacki, otaczający kościół Mariacki.
 • Sukiennice – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie. Wizerunek Sukiennic w czasie okupacji niemieckiej został umieszczony na banknotach o nominale 50 złotych emitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce. Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami czy cepelią. Obecnie na piętrze Sukiennic (w dawnym szmatruzie) znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe.
 • Kościół Mariacki – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim . Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.
 • Collegium Maius –  najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, znajdujący się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.
 • Kopiec Kościuszki – jeden z czterech kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na Wzgórzu bł. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec. Przy kopcu funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie.