Toruń

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

ratusz_800_1 Toruń jest to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim. Prawobrzeżna część miasto należy do Pomorza natomiast lewobrzeżna część do Kujaw.

Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce- 1233. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów było to również najbogatsze miasto królewskie oraz hanzeatyckie. W roku 1997 toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO,  a od roku 2004 Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.

Toruń prawie ze wszystkich stron otoczony jest przez obszary leśne, stanowiące tereny rekreacyjne –Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska, oraz trzy rezerwaty: rezerwat leśny Las Piwnicki z 1924 roku; najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce – Rezerwat na rzece Drwęcy z 1961 roku oraz unikatowo położony w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa z 1987 roku, na wiślanej wyspie, naprzeciwko toruńskiej starówki.

GDZIE NOCOWAĆ:

Toruń jako miasto typowo turystyczne posiada bogatą bazę noclegową. Oto przykładowe miejsca idealnie nadające się na odpoczynek po dni pełnym wrażeń:

 • Hotel Bulwar – ul. Bulwar Filadelfijski 18
 • Hotel Copernicus – ul. Bulwar Filadelfijski 11
 • Hotel Gotyk – ul.Piekary 20
 • Hotel B$B – ul. Szumana 8
 • Motel Róża Wiatrów– Głogowo k. Torunia
 • Green Hostel – ul. Małe Garbary 10
 • Hostel Toruń Główny – ul. Kujawska 1

ban_torun_en_de_560

GDZIE I CO ZJEŚĆ:

 • bar KARROTKA –  posiada dogodną dla turystów lokalizację – znajduje się bowiem na toruńskiej Starówce. W urozmaiconym menu znaleźć można smaczne zupy: barszcz ukraiński, kapuśniak, marchewkową z imbirem, brokułową czy meksykańską,
 • KATARZYNKA – to bar mleczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W jadłospisie są tu pyszne zupy,dania mięsne oraz dania mączne,
 • pierogarnia STARY MŁYN w karcie dań sporo ciekawych propozycji, np.pierogi z sezamem, daktylami, rodzynkami i orzechami albo inny ciekawy wariant: z kurczakiem, mix’em warzyw chińskich, papryką i curry. Ciekawostką jest tu możliwość obserwowania pracy kucharzy przez znajdujące się w podłodze przeszklenie,
 • pizzeria PICCOLO – mieszcząca się na Starówce pizzeria cieszy się dużą popularnością. W porze obiadowej lokal przyciąga sporo klientów – warto jednak poczekać w kolejce, bo serwowana tutaj pizza jest tego warta. Problemu z wyborem nie ma – podają tu jeden rodzaj pizzy na puszystym cieście z serem i pieczarkami. Do tego sosy: majonezowy, czosnkowy i pomidorowy. Do picia – obowiązkowo barszcz. Ceny nad wyraz przyjazne a smak – palce lizać!
 • CHLEB I WINO do odwiedzin w restauracji „Chleb i wino ” zachęca stylowo urządzone wnętrze lokalu i ciekawie zestawione menu. Dominują w nim dania kuchni włoskiej, między innymi pizza prosto z opalanego drewnem pieca i pasty w kilku rodzajach. Wsród dań głównych można wybierać pomiędzy grillowanym stekiem z polędwicy wołowej, krewetkami tygrysimi, kaczką w jabłkach czy na przykład żeberkami w sosie miodowo-ananasowym,
 • GĘSIA SZYJA – specjalnością lokalu jest przygotowywanie potraw na oczach klienta przy użyciu prawdziwego węglowego grilla. W karcie oferowany jest szeroki wachlarz potraw z jagnięciny, baraniny, drobiu, ryb, wszelakich mięs, warzyw i owoców. Zjeść tu można m.in. mieloną pierś z gęsi z oscypkiem i sosem czosnkowym, dania z dziczyzny /stek i gulasz z jelenia/ czy cenioną wśród koneserów czerninę.
 • ulica Szewska – zwana przez mieszkańców ulicą Kebabową – na której to mieści się kilka lokali w których serwowane są przepyszne kebaby cieszące się ogromną popularnością wśrod mieszkańców i turystów.

torun

 

 

AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU :

 • lodowisko TOR-TOR – jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Tor – Tor posiada 2 płyty lodowiska o wymiarach 30X60 m. Na co dzień trenują tutaj zawodnicy wielu dyscyplin sportu m.in. hokeja, łyżwiarstwa figurowego czy short tracku.  Co najważniejsze – organizowane są tutaj również ogólnodostępne ślizgawki,
 • MOTOARENA toruńska Motoarena to  najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Znajduje się w zachodniej części miasta ok. 5 km od centrum Torunia. Jego trybuny mieszczą 15 tysięcy widzów. Dodatkowo płyta główna mieści ok. 6,5 tys. widzów. Stadion służy głównie żużlowcom, ale odbywają się tu także inne imprezy, np. koncerty,
 • PARK LINOWY BARBARKA – zabawa w parku linowym polega na przemieszczaniu się po wyznaczonych trasach, które zostały rozpięte pomiędzy drzewami. Do dyspozycji mamy szereg przeszkód: mosty linowe, pijane liny, kołyszące się belki, zjazdy tyrolskie, pajęczyny, ruchome kładki, podesty oraz wiele innych. Bezpieczeństwo na parku linowym zapewnia profesjonalny sprzęt asekuracyjny w który każdy uczestnik zostaje wyposażony,
 • UNIWERSYTECKIE CENTRUM SPORTOWE nowoczesna pływalnia, w której znajduje się basen sportowy, basen rekreacyjny z kilkoma atrakcjami wodnymi, brodzik dla dzieci oraz 2 wanny jacuzzi. Dostępna jest także sauna parowa a także salka fitness, siłownia, ścianka wspinaczkowa.

c700x420

ZWIEDZANIE:

1.Zabytki:

KRZYWA WIEŻA – gotycka baszta obronna z XIV wieku, jest ona odchylona od pionu o 140 cm stąd jej nazwa.

RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO – dawna krzyżacka warownia,gdzie zobaczyć można dziedziec zamkowy oraz podziemia.

WIEŻA RATUSZOWA– na wierzchołek wierzy prowadzi 175 stopni, z 40 metrów można podziwiać panoramę Torunia.

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA– wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku.

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA -główną część muzeum zajmuje wystawa „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Ekspozycja przedstawia postać wielkiego Astronoma – i jednocześnie skromnego kanonika warmińskiej kapituły katedralnej.

RYNEK STAROMIEJSKI – ten prawie kwadratowy plac od stuleci pozostaje głównym punktem na mapie Torunia. Dawniej handlowano tutaj towarami, organizowano turnieje i parady, ogłaszano wyroki, a nawet wykonywano publiczne egzekucje.

RUINY ZAMKU DYBOWSKIEGO zamek wzniesiony w 1425 r. na polecenie króla Władysława Jagiełły.

2. ATRAKCJE:

PLANETARIUM – mieści się w XIX wiecznych budynku dawnej gazowni. W sali Planetarium, na kopule o średnicy 15 metrów, prezentowane są seanse popularyzujące wiedzę o wszechświecie i astronomii.

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA – wykonany z brązu pomnik odsłonięto w 1853 r. Przedstawia on Mikołaja Kopernika w todze profesorskiej trzymającego w lewej ręce astrolabium, a prawą wskazującego niebo.

FONTANNA COSMOPOLIS – fontanna formą nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

REJS STATKIEM WYCIECZKOWYM – rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle to nie lada gratka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Trwająca około 40 minut wycieczka jest znakomitą okazją by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta.

33

ROZRYWKA:

Toruń jako miasto studenckie może pochwalić się ogromną ilością klubów z różnymi gatunkami muzyki dzięki czemu każda osoba znajdzie miejsce idealne dla siebie. Oto tylko niektóre z jakże licznych miejsc:

DWA ŚWIATY -posiadają dwie sale i dwa bary z zupełnie różnym klimatem. Klub jest miejscem częstych koncertów lokalnych i ponadlokalnych wykonawców sceny alternatywnej.

PAMELA– to starannie zakamuflowany za drewnianym ogrodzeniem, niepozorny parterowy budynek serwujący piwo. Jednak niepodważalną wartością tego miejsca są częste koncerty w klimatach bluesowo-rockowych.

KADR– znalazł swoje miejsce w gotyckiej kamienicy kupieckiej przy ul. Żeglarskiej – jednej z najbardziej malowniczych ulic miasta. Jak sama nazwa wskazuje motywem przewodnim w wystroju klubu jest tematyka filmowa.

NO  1 CLUB – Klub znajduje się w gotyckich podziemiach toruńskiego Ratusza. DJ-je rezydenci klubu każdego dnia serwują porządną dawkę muzyki. Do dyspozycji gości w klubie jest dart elektroniczny oraz tarcze do steela.

OD NOWA – Od Nowa to prawdziwa legenda – klub powstał w 1958 roku! Od trzydziestu lat ulokowany jest na osiedlu Bielany w obrębie uniwersyteckiego kampusu. Obszar działalności klubu jest nad wyraz szeroki: koncerty, festiwale muzyczne, filmowe i teatralne, jazz club, kino studenckie.

LIZARD KING – Klimatyczne i klimatyzowane miejsce w centrum starówki Torunia, gdzie można nie tylko posiedzieć przy kawie, drinku czy piwie, posłuchać dobrej muzyki, jak i zjeść coś smacznego, ale przede wszystkim uczestniczyć w świetnie zagranych koncertach.

KAFEFAJKA – Oryginalny pub z przyjazną orientalną atmosferą i sympatyczną obsługą. Relaks na przytulnych poduchach przy smakowej fajce wodnej.

SZWEJK– Nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady: Piwiarnia ‚u Szwejka’ to jedyne takie miejsce na Świecie. Położony w samym środku zabytkowej toruńskiej Starówki, jest nieodzownym miejscem nieskrępowanej zabawy zarówno dla mieszkańców Grodu Kopernika, jak i odwiedzających miasto Gości. Urządzone ze smakiem wnętrza w połączeniu ze znakomitym barem i rewelacyjną muzyką, sprawią, że wchodząc tu raz, na pewno będziecie wracać.

CZESKI SEN –  miejsce które powstało w wyniku klasycznego połączenia marzenia oraz ciężkiej pracy. Nazwa – wieloznaczna – bezpośrednio zapożyczona została z filmu o tym samym tytule autorstwa dwóch studentów praskiej filmówki – Víta Klusáka i Filipa Remunda. Dzięki ich życzliwości i otwarcia na ten pozytywny projekty użyczone zostały prawa do władania nazwą i logiem.Poprzez swoje zaistnienie, lokal wnosi na szeroki rynek knajpowy toruńskiej starówki, niepowtarzalną atmosferę studenckiego klubu otwartego na wiele inicjatyw. Wymyślony, wyremontowany i prowadzony przez samych studentów głównie dla studentów (choć nie tylko) urozmaica mozaikę barową wyjątkowego miasta.

panorama_930