Sardynia

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

sardyniamapaSardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste, z długimi, względnie prostymi odcinkami, wieloma wybitnymi cyplami, kilkoma szerokimi, głębokimi zatokami, wieloma przesmykami i z wieloma mniejszymi wyspami nieopodal wybrzeża. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Roślinność to głównie makia, wiecznie zielone zarośla. Sardynia ma kilka głównych rzek. Największe rzeki to Tirao, 151 km, która wpada do Morza Sardyńskiego, Coghinas, 115 km, i Flumendosa, 127 km. Są 54 sztuczne jeziora i tamy, które dostarczają wodę i prąd. Najważniejsze to Lago Coghinas i Lago Omodeo. Jedynym naturalnym słodkowodnym jeziorem jest Lago di Baratz. Wiele dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk jest zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża.

Wyspa ma typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski: zimą łagodny i deszczowy, latem gorący i suchy. W ciągu roku jest około 300 dni słonecznych, z koncentracją opadów zimą i jesienią, i opadami śniegu w górach. Średnia roczna temperatura wynosi od 11 °C do 17 °C. Dominującym wiatrem jest północno-zachodni Mistral, wiejący głównie zimą i wiosną. Może on wiać dosyć mocno, ale zwykle jest suchy i łagodny. Średnia temperatura powietrza w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku to 23-27 st. C, a w miesiącach wakacyjnych – 30 st. C. Natomiast temperatura wody od czerwca do października nie spada poniżej 21 st. C.

sardynialogo

Niektóre Z Atrakcji Turystycznych

Plaża La Pelosa – uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nad Morzem Śródziemnym. Usytuowana jest w północno-zachodniej części Sardynii, w niewielkiej miejscowości Stintino. Miejsce to słynie przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków i krystalicznie czystej wody. W pobliżu znajdują się sklepy, bary oraz restauracje serwujące lokalne przysmaki. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest Torre della Pelosa, którą dostrzec możemy z każdego zakątka plaży. Osoby, które nie lubią zatłoczonych miejsc, mogą wypoczywać w pobliskich, nieco odizolowanych zatoczkach.

Plaża La Cinta – Biały piasek,  głębokość wody powoli zwiększa się, woda jest bardzo czysta. Obok plaży można znaleźć prysznice z wodą, i długo otwarty bar z dużą ilością osób.

Chia – znajduje się w południowo-zachodniej części Sardynii.
Jest to bardzo popularny w sezonie letnim ośrodek turystyczny. Chia jest idealnym miejscem na wakacje. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych w Europie. Znane są również z białych wydm, które osiągaja nawet 20 metrów wysokości.

Zatoka Orosei – leży na wschodnim wybrzeżu Sardynii, w sąsiedztwie Morza Tyrreńskiego.
Jest uznana za najpiękniejszy zakątek wyspy, wyróżnia się tu wspaniałe malownicze zatoczki. Bardzo charakterystyczną cechą krajobrazu są tu pochyłe klify i piękne formacje skalne, wśród których znajduje się szczyt Sa Pedra Longa i szczyt Cala Goloritzè. Krystalicznie czyste turkusowe wody, wspaniałe plaże o złotym piasku i śródziemnomorskie słońce czynią z Zatoki Orosei rajskie miejsce, które koniecznie muszą zobaczyć turyści podróżujący po Sardynii.

Alghero (Stare Miasto) – Najwięcej przykładów architektury z hiszpańskiego okresu dziejów miasta znajdziesz na starym mieście. Przy wąskich, brukowanych uliczkach, noszących zarówno katalońskie jak i włoskie nazwy, wznoszą się bogato zdobione kościoły oraz budynki z żelaznymi balkonami. Za masywnymi murami otaczającymi zabytkową część Aighero mieści się poprzecinana prostopadłymi ulicami nowa dzielnica miasta. Z wyjątkiem kilku restauracji i hoteli nie ma tu jednak nic specjalnie wartego uwagi.

Castelsardo – Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to strategiczne ukształtowanie rejonów obecnego miasta docenili Rzymianie zakładając tu jedną ze swoich osad portowych. Po upadku cesarstwa została ona zajęta przez miejscowe rody, a w późniejszym okresie ziemie te dostały się pod panowanie kościoła katolickiego. W XII wieku okoliczne tereny wraz z osadą dostały się we władanie pochodzących z Genui członków możnej rodziny Doria. Wtedy też miasto nazywane było Castel Genovese. To właśnie za ich rządów wzniesiony został potężny zamek obronny. Jego pozostałości przetrwały do czasów obecnych i obecnie stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Z jego murów rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz całej zatoki wraz z miejscowym portem. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. gotycko-renesansowa konkatedra św. Antoniego (Concattedrale di Sant’Antonio abate), Ratusz, kościół św. Marii oraz Pałac Eleonora d’Arborea. Jednym z symboli Castelsardo jest słynna skała Roccia dell’Elefante. Przypomina ona swoim wyglądem słonia i znajduje się w pobliżu miasta przy głównej drodze łączącej Castelsardo z Sedini. Ta niesamowita formacja skalna liczy sobie blisko 4 metry wysokości i stanowi obowiązkowy przystanek dla turystów odwiedzających miasto.

Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże) – 50km pólnocno-wschodniej linii brzegowej Sardynii, z białym piaskiem i szmaragdowym odcieniem wody. Mówi się, że to najpiękniejsze plaże Europy. Na Szmaragdowy Wybrzeżu wypoczywają gwiazdy i celebryci, co widać chociażby po pełnym przepychu Porto Cervo.

Caligari – Stolica wyspy i jednocześnie największe jej miasto. Warte zobaczenia: Bastion Saint Remy, Katedra Świętej Marii z przepięknym punktem widokowym, nieopodal  Bastion Świętej Katarzyny, ratusz oraz najpiękniejszy widok Cagliari, czyli przepiękne kamienice i arkady na Via Roma. Wszystko w zasięgu krótkiego spaceru

Grota Neptuna – okolice Alghero, najpiękniejsza jaskinia Sardynii.

Archipelag La Maddalena – złożony z 7 dużych wysp i 20 małych wysepek, położony  w rejonie Szmaragdowego Wybrzeża. Na jego terenie utworzono jest park narodowy.

Nuraghe di Barumini – kamienna budowla ochronna z epoki brązu wpisana na listę UNESCO.