Zakynthos (Zakintos) gr. Ζάκυνθος – grecka wyspa na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich. Wraz z pobliskimi niemal bezludnymi wysepkami tworzy gminę Zakintos, w jednostce regionalnej Zakintos, w regionie Wyspy Jońskie, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie. Powierzchnia ok. 405 km² (według różnych źródeł od 402 km² do 410 km²). Rybołówstwo, uprawa zbóż, drzew owocowych, rozwinięta turystyka. Głównym miastem i portem jest Zakintos. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Południowo-wschodnia część wyspy ma charakter nizinny, zachodnia – górzysty. Zachodnie wybrzeże klifowe. Klimat śródziemnomorski. Długość wyspy wynosi ok. 40 km, szerokość 20 km. Najwyższa góra to Wrachionas (758 m), znana również pod nazwą Kaki Rachi, co znaczy „trudna do zdobycia„.
Przejrzyste, czyste i ciepłe morze, które świeci w kilku odcieniach koloru niebieskiego, daje tej wyspie magiczną atmosferę. Można tu odkryć wspaniałe krajobrazy i rozkoszować się smakiem tego pięknego mitologicznej miejsca. Wenecjanie nazywali to miejsce „Flower of the East” (Kwiat Wschodu), to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Jońskiego. Jedna z najbardziej zielonych wysp w Grecji, z powodu większych opadów deszczu przez cały rok. Jest to najbardziej wysunięta wyspa z Wysp Jońskich i znajduje się 16 km od Peloponezu.
Przez swój klimat i ze względu na płytkie i czyste morze Zakynthos jest idealnym miejscem na wakacje z małymi dziećmi. Przez zmiany geologiczna spowodowane przez trzęsienia ziemi w czasach starożytnych, wyspa jest w znacznym stopniu zalesiona i górzysta. Zachodnie wybrzeże jest złożone z wysokich klifów, malowniczych zatoczek, wysp i jaskiń. Najbardziej znanym z nich jest Blue Grotto na Northern Cape Skinari, gdzie jest fosforyzująca, jasno niebieska woda bijąca z głębin morza. Na krańcu południowo-wschodniej części wyspy na basenie Morza Śródziemnego, spotkamy dolinę Inousská, która jest głęboka na 4.500 metrów, jest to największa głębina. Na południu wyspy jest plaża Laganas, która przyciągają nie tylko turystów, ale również żółwie morskie Caretta-Caretta, a o zachodzie słońca zobaczymy cudowny widok z latarni na Keri.
ATRAKCJE
Zatoka Wraku (Navagio) – zjawiskowo piękna, dzika plaża zamknięta potężnymi białymi klifami, na której spoczywa wrak statku.
Co to za wrak? To „Panagiotis” grecki statek, który swój żywot zakończył w 1980 roku. Wersji tego zdarzenia jest wiele, a jedna z nich mówi o jego działalności przemytniczej i rejsie z Turcji do Włoch, kiedy to namierzony został przez grecką straż i uciekając rozbił się o skały w okolicach Porto Vromi, a następnie osiadł na mieliźnie.
Przylądek Keri – to miejsce na wyspie Zakynthos wysunięte najdalej na południe. Na przylądku najbardziej charakterystycznymi punktami są dwie skałki wystające z morza oraz latarnia morska.
Błętkine Groty – Błękitne Goty to ciekawie ukształtowane skały w północnej części wyspy Zakynthos. Oczywiście groty w zasadzie znajdują się praktycznie na całym obwodzie wyspy, szczególnie w miejscach, gdzie klify opadają prost do morza. Jednak najbardziej znane są właśnie Błękitne Groty oraz Groty Keri.
Groty Keri (Keri Caves) – są często zwane też Grotami Marathia bo znajdują się na południowej i południowo-zachodniej części półwyspu Keri blisko miejscowości Marathia. Groty są niedostępne od strony brzegu i są to jaskinie w klifach, do których można się dostać od strony morza. Wyprawy do grot organizowane są głównie z miasteczek zlokalizowanych na południowej części wyspy (Laganas, Agios Sostis, Limni Keriou).
PLAŻE
Plaża Xigia – jest położona na wschodnim wybrzeżu północnej części wyspy. Dojechać można tam właściwie tylko samochodem, choć niektóre wycieczki zorganizowane oferują również wizytę na tej plaży. Plaże w tej części wyspy są malutkie, głównie żwirkowate. Taka jest też plaża siarkowa. W wodzie w tym rejonie wyspy, wydobywa się siarka – zatem woda zawiera jej duże ilości. Pływając przy plaży widać w wodzie charakterystyczne zmętnienia – jakby było coś, co się nie do końca rozpuściło w wodzie. Oczywiście woda jest czysta i przyjemna, choć raczej zimna (ze względu na klify i duże głębokości wody – kilkanaście metrów od plaży może być kilkadziesiąt metrów głębokości.
Plaża Gerakas – to jedna z piękniejszych plaż na wyspie Zakynthos. Plaża zlokalizowana jest na samym końcu półwyspu Vassilikos na terenie parku narodowego oraz w obszarze ochronnym lęgowisk żółwi Careta Careta. Droga asfaltowa, która od miejscowości Zakynthos prowadzi przez Argassi i kolejne mniejsze miejscowości kończy się właśnie dość dużym, bezpłatnym parkingiem przy plaży Gerakas. Dalej zaczyna się krótki deptak do pomostu widokowego nad plażą oraz do łagodnego zejścia do plaży. Plaża jest częściowo zagospodarowana, tj. znajdują się tam leżaki i parasole dla turystów – niemniej są one zlokalizowane tylko w środkowej części plaży – dwa skrajne końce plaży są zupełnie dzikie.
Plaża Banana – to dość duża, piaszczysta plaża na wschodnim brzegu półwyspu Vassilikos. W tamtym rejonie nie ma dużych, komercyjnych hoteli. Są tam jedynie mniejsze prywatne pensjonaty. Plaża jest miejscem dość mocno wietrznym, stąd znajduje się tam wiele atrakcji wodnych – jazda na bananie, nauka serfingu itp. Duża część plaży zastawiona jest leżakami.
Plaża w Laganas – to największa i najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie Zakynthos. Plaża ma ponad kilometr i ciągnie się od końca miejscowości Laganas aż do miejscowości Kalamaki, gdzie kończy się przy klifach w początku ścisłego rezerwatu parku narodowego. Plaża ma różne oblicza – w centrum Laganas jest węższa i praktycznie całkowicie zastawiona leżakami. Plasek jest też ubity i twardy. Im dalej w kierunku Kalamaki tym plaża robi się luźniejsza i piękniejsza. Robi się również szersza. Już na wysokości ostatniego hotelu w Laganas (Louis Zante Beach) plaża jest piękna z mięciutkim prawie białym piaskiem.
Plaża Dafni – leży w połowie półwyspu Vassilikos. Przed miejscowością Ano Vassilikos należy z głównej drogi (Argassi-Vassilikos) zjechać ostro w prawo w górę. Droga jest opisana, znajdują się przy zjeździe szyldy kierujące na plażę. Droga jest wąska, początkowo asfaltowa, następnie robi się twarda, równa, ubita z małymi kamyczkami. Plaża Dafni znajduje się po drugiej stronie półwyspu w sotsunku do głównej drogi, zatem aby dostać się na plażę – trzeba przejechać łańcuch górski. Sama plaża znajduje się w tzw. Strefie A morskiego parku narodowego, gdzie obowiązuje całkowity zakaz pływania łodziami, zatem woda jest krystalicznie czysta, plaża jest piaszczysta, z małymi skałkami w wodzie, wśród których można obserwować piękne ryby pływające między nimi. Woda jest stosunkowo płytka – taka klasyczna plaża na wspaniałą kąpiel. Przy plaży znajduje się tawerna (z rozbudowanymi daniami gorącymi – zatem można jechać tam na cały dzień. Nad tawerną znajduje się obszerny, bezpłatny parking.
POGODA
Pogoda tutaj jest typowa dla klimatu śródziemnomorskiego (subtropikalny) – oznacza to ponad 40 stopni gorąca w lecie za dnia i więcej niż 20 stopni w nocy. Do czerwca jest zielono i po prostu ciepło, bez upału. Kąpiele są przyjemne już od czerwca, a wody pozostają ciepłe do września – do 25 stopni. Prawie w ogóle wtedy nie pada. Zimą z kolei deszcze leją intensywnie.