TOSKANIA

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

11111012274488Toskania jest  krainą historyczną oraz regionem administracyjnym leżącym  w środkowej części Włoszech. Toskania graniczy na północy z Emilią- Romaną i Ligurią na wschodzie z Marche i Umbrią, na południu z Lacjum,  a od zachodu sięga do wybrzeży Morza Terryńskiego. Toskania obejmuje zachodnie zbocza Apeninów, Kotlinę Toskańską oraz Pogórze Toskańskie, przecięte licznymi dolinami rzek. Większość regionu to teren wyżynny (67%) i górski (25%), niziny zajmują jedynie 8% powierzchni. Toskania składa się aż z 10 prowincji.Region ma charakter przemysłowo-rolniczy. Uprawiane są głównie bób, ziemniaki , zboża, winorośla czy też karczochy a także oliwki, brzoskwinie, rośliny pastewne i inne. Znacząca jest produkcja  wina i oliwy z oliwek. Hoduje się: bydło, trzodę chlewną, kozy i owce. Praktykowane są także rybołówstwo oraz leśnictwo. Toskania znana jest z pięknych krajobrazów i nieskażonego przez człowieka środowiska naturalnego, a toskańskie plaże są jedne z najbardziej lubianych z całego włoskiego półwyspu. Miejsc godnych uwagi jest w tym włoskim rejonie bardzo wiele, począwszy od obowiązkowych do zwiedzenia zabytków, poprzez bajeczne wzgórza i doliny, gdzie uprawiane są smakowite warzywa i owoce, a skończywszy na przepięknych plażach pokrytych białym piaskiem, jakich w całej Italii jest naprawdę niewiele.

SONY DSC

JAK DOJECHAĆ:

 • Samochód – Podróż Samochodem jest na pewno długa i męcząca. Trasa z Warszawy do Florencjo  to ponad 1500 kilometrów i trwa minimum 18h ale jest ekonomiczną alternatywą dla wieloosobowych wycieczek. W zależności od upodobań i wytrzymałości podróżnych można spróbować pojechać na jeden raz.
 • Samolot – Najszybciej i najłatwiej jest dostać się do Toskanii samolotem. Z Polskich lotnisk latają zarówno samoloty rejsowe jaki i tanie linie lotnicze. Aby dostać się do Toskanii warto zwrócić uwagę na następujące lotniska (Rzym, Florencja, Piza, Bolonia. Ewentualnie Mediolan, Genova). Lot trwa ok 2 godzin i jeżeli nie zależy nam na najtańszej opcji podróży to bez problemu znajdziemy bezpośrednie połączenia z polskich lotnisk. Ceny w obie strony dla dorosłej osoby nie powinny przekroczyć 800 zł jeżeli bilet kupimy z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Bilet warto kupić on-line (jest taniej i naszym zdaniem dużo wygodniej). Więc podróż dla 4 osobowej rodziny do Toskanii to wydatek ok 3000 zł zależnie od wieku dzieci.

pole-lawenda-gory

 

NOCLEG :

 • Cortona – To fantastyczne mieszkanie z ogródkiem znajduje się w górnej częściCortony, bliziutko głównej ulicy miasta. Mieszkanie mieści się w zabytkowej kamienicy, właściciele – Polacy – odnowili je z ogromnym pietyzmem i z zachowaniem tradycyjnego stylu toskańskiego. Pozostały więc belki sufitowe, ogromny kominek w salonie, kamienne podłogi, półki wmurowane w ściany, gzymsy, łuki. Wnętrza urządzono z dbałością o szczegóły, zachowano przepiękne stare meble i sprzęty. Poczujecie tu niezwykłą, autentyczną atmosferę Toskanii! – cena na noc – 80 euro ; nocleg minimum 3 noce.
 • Loro Ciuffenna Fiume – zajnerskie mieszkania dla 4-5 osób w starym centrum miasteczka Loro Ciuffenna, pomiędzy Florencją a Arezzo. Kamienica pochodzi z XIX wieku, stoi tuż nad strumieniem Ciuffenną. Z okien apartamentów widać wąwóz, w którym płynie strumień oraz zabytkowe domy Loro. Wieczorami słychać szmer wody oraz ptaki śpiewające w ogrodach. – 420 euro/ tydzień.
 • Val d’Orcia – Agroturystyka położona w najpiękniejszym zakątku Toskanii, w Val d’Orcii, niedaleko Pienzy i Montepulciano. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, jest idealnym miejscem dla miłośników natury. Do gospodarstwa wiedzie słynna kręta droga obsadzona cyprysami. Wokoło rozciągają się cudowne widoki na dolinę, od Pienzy, San Quirico aż po imponującą Monte Amiata. Jesienią można tu zaobserwować dziki i inne zwierzęta – 440 euro / tydzień.
 • Cecina- Agroturystyka leży 1,8 km od plaży, wśród pól i gajów oliwnych. Właściciel produkuje wino i oliwę, które można kupić na miejscu. Do wynajęcia jest 6 mieszkań różnej wielkości, w starym kamiennym domu, odrestaurowanym z zachowaniem stylu. Mieszkania są urządzone prosto, ale wystarczająco, kuchnie są dobrze wyposażone. Do dyspozycji gości jest basen – od 350 euro / tydzień.
 • Chioggia – Gospodarstwo agroturystyczne leży 50km od Wenecji, 10 km od piaszczystych plaż w Sottomarinie oraz 14 km od Chioggii, miniaturki Wenecji. To idealna baza do zwiedzenia regionu Veneto lub zatrzymania się na kilka dni w drodze do Toskanii. Do wynajęcia są tu 4 mieszkania i 4 pokoje z łazienkami, wszystkie mieszczą się w starych budynkach i mają dostęp do dużego ogrodu – od 420 euro / tydzień.

toskania-660x330

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

 • Donna di Cuori
 • La Botte Piena
 • L’Antico Sigillo
 • Siro – Doskonała pizzeria.
 • Da Pinzo
 • Nice People
 • Risorgimento

ŻYCIE NOCNE :

 • Tenax Club
 • Space Club
 • Beach Club
 • Posto Nero
 • Akua Keta
 • Viper Theatre

ATRAKCJE:

Florencja – miejsce, które bezdyskusyjnie trzeba zobaczyć, nawet jeśli ktoś gardzi tak wielkimi, zatłoczonymi miastami. Perła renesansu, której wyjątkowy klimat tworzą uliczni artyści, handlarze i liczne… gołe tyłki. Z Bolonii można dojechać do Florencji pociągiem za 10 euro.  Miasto godne polecenia, z pewnością jest ciekawe dla miłośników sztuki i architektury:

 • Plac Michała Anioła – Plac jest poświęcony wielkiemu rzeźbiarzowi okresu renesansu – Michelangelo. Powstał w 1869 roku według projektu architekta Giuseppe Poggi. Piazza stworzono na wzgórzu, w południowej części zabytkowego centrum miasta, podczas przebudowy na lewym brzegu rzeki Arno.
 • Katedra Santa Maria del Fiore-  to od wieków symbol miasta i przedmiot największej dumy jej mieszkańców. Gigantyczne rozmiary budowli, a zwłaszcza kopuły, sprawiają, że z wielu miejsc w mieście jest doskonale widoczna i stanowi bardzo charakterystyczny element florenckiej panoramy.
 • Galeria Sztuki Uffizi- w 45 salach obrazy rozmieszczone są w porządku chronologicznym. Zwiedzając wystawę można przyjrzeć się historii malarstwa od XIII do XVII wieku. W galerii znajdują się obrazy mistrzów, takich jak: Cimabue, Giotto, Masaccio, Ucello, Lippi, Rafael, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Canaletto czy Tycjan.

Piza – każdy zna, każdy wie z czego jest znana, każdy robi sobie w Pizie takie samo zdjęcie. Na zwiedzanie Pizy przyjeżdża rocznie ponad 10 milionów turystów, dlatego też mając lekkiego kaca po zatłoczonej Florencji :

 • Campo dei Miracoli (Pole cudów) – duży plac, na którym znajdują się katedra, baptysterium i krzywa wieża.
 • Torre Pendente ( krzywa wieża) – budowę której rozpoczęto w 1173 jako dzwonnicy katedry, jednakże ze względu na piaszczysty grunt zaczęła się przechylać już w trakcie budowy.
 • Piazza dei Cavallieri – plac otoczony średniowiecznymi budynkami.

Siena-  wizytówka Toskanii, zdecydowanie lepsze w odbiorze niż jej stolica. Bardziej wyciszone, mniej zatłoczone:

 • Katedra z XII wieku  (Duomo) – której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W skład kompleksu wchodzą baptysterium i kampanila. W środku znajduje się oktagonalna ambona autorstwa Nicola Pisano oraz płaskorzeźby które wykonali , Donatello  Ghiberti , Jacopo della Quercia i inni XV-wieczni rzeźbiarze.
 • Palazzo Comunale pałac w Sienie,  zbudowany w latach 1297-1310 z cegieł i trawertynu , początkowo siedziba władz miejskich.
 • Torre del Mangia –  wieża i dzwonnica na Piazza del Campo  w Sienie  o wysokości 102 metrów. Zbudowana w latach 1338-48 na podstawie projektu Lippa Memmi , sieneńskiego malarza. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od pierwszego strażnika i dzwonnika Giovanniego di Balduccio, który ze względu na swe lenistwo otrzymał przydomek mangiaguadagni . Dzwon na wieży dawniej dzwonił na koniec dnia roboczego oraz wtedy kiedy były otwierane i zamykane bramy miasta.

Cortona – Miasto jest bajecznie piękne, położone na wysokim wzgórzu, bezapelacyjnie góruje nad okolicą. Ciasne uliczki, kamienne chodniki no i ten widok. Trochę trzeba się namordować, żeby wejść na samą górę, ale zdecydowanie warto:

 • Ratusz zbudowany-  1240, następnie przebudowany pod koniec XIII i w XIV wieku. Charakterystyczną cechą budynku są wielkie odkryte schody.
 • Palazzo Casali – pałac z fasadą ozdobioną herbami florentyńskich wójtów. W pałacu obecnie mieści się Accademia Etruscazałożona w 1726 roku.
 • Twierdza Medyceuszy – zbudowana przez Kosmę I w 1556 roku.

l_201510071314340-wycieczka-do-toskanii-012-florencja-zachod-slonca