Teneryfa jest największą z siedmiu Wysp Kanaryjskich, które tworzą archipelag na Oceanie Atlantyckim. Teneryfa, choć geograficznie leży w północnej Afryce, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Obowiązującą na wyspie walutą jest Euro, a językiem urzędowym język Hiszpański. Z mieszkańcami można się też porozumiewać w językach Angielskim i Niemieckim, w tych językach są też niektóre tablice informacyjne. Santa Cruz de Tenerife jest największym miastem na wyspie i zarazem jej stolicą oraz prowincji Santa Cruz de Tenerife. Jest też, wspólnie z Las Palmas de Gran Canaria, stolicą autonomii Wysp Kanaryjskich. Santa Cruz ożywa co roku w lutym lub marcu z przybyciem karnawału, który uważany jest za jeden z największych na świecie. Teneryfa to jednak nie tylko plaże, bary i głośne promenady, to także miejsca ideale na ciekawe wycieczki. Poza tętniącymi życiem kurortami wybrzeża, znaleźć tu też można wiele malowniczych miasteczek i wiosek. Powierzchnia Teneryfy jest górzysta, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Bardzo różnorodny krajobraz sprzyja wycieczkom przyrodniczym.
Klimat
Jednym z najbardziej zdumiewających aspektów na pięknej wyspie Teneryfie jest jego klimat. Słońce świeci przez więcej dni w roku tutaj, niż w większości innych miejsc na świecie, to tylko jeden z powodów dlaczego turyści odwiedzają tą wyspę od stycznia do grudnia. Na kształtowanie się klimatu mają istotny wpływ dwa prądy morskie: Golfstrom (cieplejszy) i Kanaryjski (chłodniejszy). Powoduje to wahania temperatury oceanu od 18 do 20 °C. Mimo niewielkiej powierzchni wyspa ma zróżnicowany klimat. Spowodowane jest to przedzieleniem jej przez wysokie pasmo górskie. Północno-wschodnia część wyspy ma klimat wilgotny, z częstymi mgłami i opadami. Temperatury wahają się w granicach 6 °C pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miesiącem i oscylują wokół 20 °C. Część południowo-zachodnia ma klimat suchy. Wahania temperatury są mniejsze, a średnioroczna temperatura waha się wokół 25 °C. Informacje te dotyczą wybrzeża wyspy. Wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają, a ilość opadów wzrasta. Pomimo niewielkiej odległości pomiędzy położonymi w górach miejscowościami a wybrzeżem występują duże różnice temperatur (nawet ponad 10 °C) oraz w opadach. W okresie zimowym krater El Pico del Teide często pokryty jest śniegiem. Warunki klimatyczne maja wpływ na szatę roślinną. Północno-wschodnia część wyspy jest zielona i ma dobre warunki dla rolnictwa, część południowo-zachodnia jest uboga w szatę roślinną. W wyższych partiach wyspy rośnie sosna kanaryjska o długich, miękkich igłach, posiadająca zdolność absorbowania wody z mgły. Na stokach wulkanu El Pico del Teide utworzono park narodowy Parque Nacional de las Cañadas del Teide.
Atrakcje Turystyczne
Południowa część Teneryfy jest najbardziej przyjazna osobom poszukującym beztroskiego wypoczynku w licznych kurortach, w otoczeniu bogatej infrastruktury wakacyjnej i licznych atrakcji: barów, restauracji, dyskotek, centrów handlowych i parków rozrywki. Nieodłącznym elementem życia wczasowiczów są dobrze zagospodarowane piaszczyste plaże, w tym najsłynniejsze: Playa de los Cristianos, Playa de las Américas (z piaskiem przywiezionym z Sahary), Playa El Médano i Playa de los Gigantes (długości ok. 2 km, idealna dla windsurferów i kitesurferów).
Wiele atrakcji gwarantują przeróżne parki rozrywki. Siam Park to największy tematyczny wodny park w całej Europie. Znajdują się tam zjeżdżalnie gwarantujące wysoki poziom adrenaliny o budzących respekt nazwach: Tower of Power, Volcano, Giant i dragon oraz zapewniająca relaks sztuczna plaża z piaskiem przywiezionym z Portugalii – Siam Beach. Idealnym miejscem do rodzinnej rozrywki jest Aqualand Costa Adeje, oprócz parku wodnego może pochwalić się wspaniałym delfinarium, gdzie wodne ssaki udowadniają w radosny sposób swoją inteligencję. Dla kochających zwierzęta (prawie 600 różnych, rzadkich gatunków m.in. krokodyle, lwy, tygrysy, orły, sępy) i tropikalną przyrodę wspaniałą atrakcją jest wizyta w Jungle Park. Na zagospodarowanych 75.000 metrach kwadratowych dżungli znajdziemy ponadto wodospady, jaskinie, jeziora i linowe mosty. Wspaniałą atrakcją będzie obserwacja waleni oraz delfinów w ich naturalnym środowisku. W tym celu należy wybrać się na wyprawę statkiem z jednego z trzech portów: Puerto Colón (Costa Adeje), Puerto de Los Cristianos (Arona) lub Puerto de Los Gigantes (Santiago del Teide). Mimo nastawionego na typowo wakacyjną turystykę charakteru wybrzeża wciąż można odnaleźć na nim kilka spokojnych wiosek i malowniczych krajobrazów. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni zwiedzić teren rezerwatu przyrody Barranco del Infierno. Spacerując „piekielnym wąwozem” zobaczą między innymi wielki wodospad oraz bogactwo rzadko spotykanej flory i fauny.
Isla Baja
To położona na północnym zachodzie Teneryfy strefa o najbardziej przyrodniczo-krajobrazowym charakterze. Główną atrakcją regionu jest Parque Rural de Teno. Świadomie chronione przed zapędami urbanizacyjnymi głębokie wąwozy, strome urwiska, obszary leśne oraz ciche zatoczki nad oceanem są ekologiczną enklawą wyspy. We wszechobecnej zieleni ukryte są budowle prezentujące tradycyjną architekturę wiejską tego regionu nazywane Caserío de Masca. W jednym z rustykalnych, górskich domków znajduje się badzo ciekawe muzeum oraz centrum miejscowego rękodzielnictwa. Symbolem wyspy jest osiemnastometrowej wysokości drzewo smocze (dracena smocza) nazywane Drago Milenario. Liczy sobie podobno około 800 lat i posiada niesamowitą budowę i kształt. Jego koronę wieńczy 300 oplatających się ze sobą gałęzi. Wokół miejscowości Icod de los Vinos, w której znajduje się ten pomnik przyrody położonych jest wiele winnic.Jednym z najczęściej fotografowanych na Teneryfie krajobrazów są wielkie skaliste klify Acantilados de Los Gigantesopadające pionowo do oceanu znajdujące się w pobliżu miejscowości Los Gigantes. Mają gdzieniegdzie ponad 600 m wysokości, miłośników nurkowania fascynuje podziwianie ich pod powierzchnią wody gdzie sięgają nawet do 30 metrów głębokości. Warto wybrać się na 3-godzinny rejs statkiem (około 28 euro) by podziwiać klify nazywane przez dawnych mieszkańców wyspy „murem piekła”. Ciekawym miejscem jest z pewnością Garachico. To miejscowość która cudem przetrwała erupcję wulkanu Trevejo trzy wieki temu. Najbardziej ucierpiał jej port, co było bardzo dotkliwym ciosem dla jej mieszkańców żyjących dotąd z bogactw które zapewniały im wody oceanu. Oprócz spektakularnego położenia na ukształtowanym przez lawę nabrzeżu (z naturalnymi basenami otoczonymi skałami) posiada ciekawą architekturę wkomponowaną w zieleń tropikalnej roślinności.
Santa Cruz – La Laguna
Na północno-wschodnim krańcu Teneryfy znajduje się wychodzący głęboko w ocean cypel z jej dwoma najważniejszymi aglomeracjami. Stolica, Santa Cruz de Tenerife to nowoczesna metropolia. Był to dawniej strategiczny punkt na szlakach handlowych pomiędzy Europą, Afryką oraz Ameryką co sprawiało, że o kontrolę nad nim toczonych było wiele bitew morskich. W jednej z takich potyczek ramię stracił najsłynniejszy brytyjski admirał – Horatio Nelson. O burzliwej historii miasta przypominają fortyfikacja Castillo de San Juan oraz ruiny Torre de San Andrés i Castillo de San Cristóbal. Santa Cruz de Tenerife posiada interesujące miejskie place oraz parki, w tym szczególnie ładny Parque García Sanabria z urokliwymi alejkami otoczonymi tropikalną roślinnością, fontannami oraz słynnym zegarem kwiatowym. Uwagę przyciąga futurystyczna architektura leżącego niedaleko portu audytorium. Zarówno turyści jak i mieszkańcy miasta odwiedzają często plażę Playa de Las Teresitas w dzielnicy San Andrés. Santa Cruz de Tenerife słynie z odbywającego się tutaj barwnego karnawału, najsłynniejszego po tym z brazylijskiego Rio de Janeiro. Starówka San Cristóbal de La Laguna (miasta leżącego w obrębie wielkiej aglomeracji Santa Cruz) jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko za sprawą charakterystycznej zabudowy renesansowej, która nadała w późniejszym okresie wygląd miastom Ameryki Łacińskiej (na przykład kubańskiej Hawanie lub peruwiańskiej Limie). Kolorowe fasady jednokondygnacyjnych budynków, prostokątny układ szerokich uliczek, kościoły oraz wieże z dzwonnicami pozwalają doskonale poczuć kolonialnego ducha. San Cristóbal de La Laguna znane jest także z najstarszego na Wyspach Kanaryjskich uniwersytetu powstałego w 1701 roku. W pobliskim, leżącym nad samym Oceanem miasteczku Candelaria znajduje się bazylika z figurką matki boskiej Virgen de Candelaria, patronki całego archipelagu. Według starej legendy postać Madonny miała objawić się dwójce pasterzy z rdzennego plemienia Guanczów. Dotarłszy do potoku spostrzegli że ich bydło nie chce iść dalej, jak gdyby coś im nie pozwalało kroczyć do przodu. Jeden z pasterzy przekroczywszy strumyk spostrzegł, że u góry znajduje się postać dziewicy z drewna z dzieciątkiem na ręku. Poza świątynią na brzegu oceanu znajduje się 12 posągów z brązu przedstawiających postaci legendarnych wodzów z plemienia Guanczów.
Puerto de la Cruz – Valle de La Orotava
Jest to strefa turystyczna znajdująca się w północnej części Teneryfy. W odróżnieniu od południa wyspy posiada bujniejszą przyrodę oraz miejsca o większym znaczeniu historycznym. Znajduje się tam kilka większych ośrodków wakacyjnych takich jak na przykład Puerto de la Cruz. Wspaniałą atrakcją dla wypoczywających wczasowiczów jest wizyta w pobliskim parku zoobotanicznym Loro Park. Zgromadzono tam ogromną ilość zagrożonych wyginięciem zwierząt z kilku kontynentów, w tym najbardziej odległych: Antarktydy czy Australii. Głównymi atrakcjami parku są pokazy tresury papug, występy delfinów, lwów morskich, orek oraz śpiew egzotycznych ptaków w koronach drzew. Miejscowością o dużym znaczeniu kulturowym jest miasto La Orotava znajdujące się na skraju malowniczej doliny Valle de La Orotava (wspaniały widok na ocean i ośnieżone szczyty wulkanu Teide z miradoru Humboldta). Głównym zabytkiem jest tamtejszy kościół Iglesia de la Concepción z charakterystyczną kopułą. Miasto posiada piękną, w znacznej mierze XVII-wieczną zabudowę (np. dom Casa de los Balcones z fasadą zdobioną drewnianymi balkonami udekorowanymi kwiatami) oraz wspaniałe ogrody. W okolicach Bożego Ciała odbywają się tam ciekawe święta takie jak Fiestas del Corpus y San Isidro Labrador m.in. tworzone są olbrzymie dywany z kwiatów, tradycyjne tańce oraz procesje.
Plaże
Las Teresitas
Plaża Las Teresitas położona jest na północnym-wschodzie wyspy Teneryfy w pobliżu centrum Santa Cruz. O około półtora kilometra długości ta plaża posiada falochron, który chroni ją przed prądami morskimi i upodabnia ją do basenu z uwagi na spokojne wody. Najmłodsi będą mogli się tu bawić na brzegu w pełni bezpieczni lub uczyć pływać wraz z rodzicami wykorzystując szerokie obszary, na których sięgają dna. Palmy i drzewa jakie zdobią tę plażę pozwalają dzieciom, osłoniętym ich cieniem, bawić się przez cały dzień na żółtym piasku budując zamki i kopiąc otwory. Ta plaża posiada prysznice, toalety i przebieralnie oraz liczne budki z napojami i przekąskami, w których można nabyć aperitify i napoje. Ma ona do dyspozycji również zespół ratowników, który czuwa nad bezpieczeństwem jej użytkowników, a ponadto dochodzi tu transport publiczny oraz mieści się szeroki parking.
Las Vistas
Plaża Las Vistas położona jest w Los Cristianos na południu wyspy Teneryfy. Ze względu na jakość jej usług jest ona nagradzana od szeregu lat tzw. Niebieską Flagą przez Europejską Fundację ds. Środowiska. O drobnym, złotym piasku jest ona dostępna dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych oraz posiada prysznice i toalety. Jej łagodne wody sprawiają, że jest idealna, aby najmłodsi bawili się przez cały dzień zarówno w morzu jaki i na pisku. Dla jeszcze większego spokoju rodziców posiada zespół ratowniczy. Na plaży Las Vistas o blisko kilometrze długości można korzystać z długich spacerów na słońcu i czystego morza przez cały rok. Różne zajęcia rekreacyjne, oprócz licznych budek z napojami i przekąskami, w których można zaspokoić pragnienie, zamieniają ją dla turystów i tutejszych mieszkańców w jedną z najbardziej popularnych plaży południowej części tej wyspy. Obok plaży ruchliwa aleja ze sklepami, restauracjami i ogródkami piwnymi dopełnia idealny wakacyjny dzień.
El Ancón
Niewiele spacerów wzdłuż wybrzeża północnej Teneryfa jest tak przyjemnych, z takimi widokami, zapierającymi dech w piersiach, oraz takim przyjemnym miejscem w okresie letnim. Pomimo, że jest mniejszych rozmiarów, plaża El Ancón, w La Orotavie, pozostaje tylko trochę w tyle za swoją sąsiednią siostrą: Los Patos. W obszarze chronionym El Rincón, zejście aż na czarny wulkaniczny piasek staje się wciągającym doświadczeniem wśród drzew bananowych, klifów i pnączami słynnego wina Malvasia. W nagrodę na koniec czeka Cię orzeźwiająca kąpiel. Aby się tu dostać, najlepiej jest zostawić samochód przy ostatnim przystanku autobusowym. Stamtąd, w prawo, a następnie drogą, którą nie można się zgubić, w 25 minut dochodzimy do prototypowej dziewiczej plaży. Wcześniej, owszem, przechodzimy niedaleko atrakcyjnej zabudowy z kapliczką, która zwraca uwagę ze względu na swoje miejsce, chociaż również istnieje możliwość, aby dostać się za pomocą ścieżki prowadzącej z sąsiedniej miejscowości o nazwie Santa Úrsula. A na plaży można już cieszyć się spokojem, gorącym piaskiem i niepowtarzalnymi widokami na klify.
El Médano
W południowej części wyspy Teneryfy znajduje się jedna z najbardziej atrakcyjnych dla mieszkańców tej wyspy – El Médano. To plaża o zrumienionym piasku, niewielkiej głębokości i umiarkowanych falach, która posiada wszystkie usługi i wyposażenie miejskiej plaży. Z czasem kurort El Médano zamienił się w ważną miejscowość z wakacyjnymi apartamentami mieszkańców tej wyspy i w punkt ciągłego uprawiania windsurfingu i kitesurfing z uwagi na tutejszy wiatr. To gwarantuje lokalną rozrywkę po ciepłym dniu plażowania. El Médano jest plażą rodzinną, która posiada wynajem leżaków i parasoli, nadmorski deptak ze strefą restauracyjną i dobrym dostępem dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dzięki rampom, fotelom, podporom amfibiom, a nawet wsparciu w korzystaniu z toalet w trakcie lata. Oferta turystyczna tego kurortu obejmuje różne apartamenty i hotele w pierwszej linii brzegowej jak również sklepy dla wynajmu sprzętu do uprawiania sportów wodnych. A dzięki bliskości do portu w El Médano występuje tu również miejsce do rzucenia kotwicy dla statków.
Benijo
Pomimo, że udasz się na Plażę Benijo ze swoją paczką i spotkasz tam innych kąpiących się, nie zakłóci to spokoju i samotności, które zapewnia to miejsce. Jest to niezwykle piękne miejsce, które staje się punktem odniesienia dla alternatywnych kąpieli na Teneryfie. Położona w Wiejskim Parku Anaga, w północno-wschodniej części wyspy, ta enklawa staje się zwieńczeniem drogi, która przecina część wawrzynowego królestwa, a spektakularne widoki na Atlantyk i gęstwina trudnej orografii, z wąwozami i szczytami, aż proszą się, aby je ciągle fotografować. A przedsiębiorstwo z symbolicznymi wieżami, które kąpią wody Benijo tylko dodają otuchy. Tak jakby byli jej właścicielami. Wymiary ciemnego wulkanicznego piasku stają się jeszcze większe podczas odpływu i latem. Położony obok wsi i Plaży Almáciga, ten legendarny zakątek nudystów pozwala, ponadto, aby zjeść w restauracji znajdującej się tam, gdzie kończy się wyprawa samochodem i należy zejście w dół na piasek. Choć musimy uważać na wzburzoną wodę, Benijo jest po prostu obowiązkowym punktem podróży dla miłośników dziczy.
La Tejita
W południowej części wyspy Teneryfy, w pobliżu Specjalnego Rezerwatu Przyrody góry Montaña Roja, znajduje się La Tejita, spokojna plaża o długości jednego kilometra, która łączy się drogą z kurortem El Médano i nadmorskim miasteczkiem Los Abrigos. Jej naturalny charakter czyni La Tejita plażą uczęszczaną przez młodych i sportowców, którzy szukają miejsca urlopowego oddalonego od kurortów turystycznych. A wspaniały widok na górę Montaña Roja, dawny krater wulkaniczny w czerwonawym kolorze, zamienia tę plażę w wyjątkowe miejsce dla skorzystania z tej naturalnej okolicy. La Tejita jest dziką plażą o złotym piasku i umiarkowanych falach. Stała obecność wiatru zamienia ją w ważny punkt wyspy Teneryfy do uprawiania sportów takich jak surfing i windsurfing. A intymność jej wschodniego odcinka w pobliżu góry Montaña Roja jest idealna do uprawiania nudyzmu z całym spokojem. Bardzo blisko piasku mieści się obszerny parking i w pobliżu znajduje się również strefa campingową dla przyczep campingowych i namiotów z usługami pryszniców, kawiarnią oraz wynajmem drewnianych domków.
Jardín
W kurorcie turystycznym Puerto de la Cruz w północnej części wyspy Tenerife, znajduje się Plaża Jardín, jedna z najbardziej znanych w tym regionie. Zaprojektowana w lata dziewięćdziesiątych przez sławnego artystę kanaryjskiego César Manrique, to plaża stworzona dla zagwarantowania wypoczynku przyjeżdżającego gościa. Samo dojście do plaży przez ogrody z autochtoniczną florą, ścieżkami pomiędzy kamiennymi murami i kaskadami wodnymi to prawdziwa podróż wprowadzającą w relaksujący dzień na plaży ze wszystkimi usługami i wspaniałym widokiem na wulkan Teide. Plaża Jardín jest miejską plażą o czarnym piasku podzieloną na trzy odcinki: Plaża del Castillo, Plaża del Charcón i Plaża Punta Brava. Posiada boczny falochron dla osłonięcia jej przed falami, choć zachowała również otwarte przestrzenie dla uprawiania surfingu. Jej nadmorska promenada łączy plażę z ogrodami, obszarami przeznaczonymi dla dzieci, ogródkami piwnymi i kawiarniami oraz pawilonem, w którym odbywają się występy muzyczne. Posiada dodatkowo usługi i wynajmem leżaków i parasoli, prysznice, przebieralnie i toalety dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej.
Fañabé
Plaża Fañabé leży w Costa Adeje, na południu Teneryfy i posiada różne usługi, które zamieniają ją w idealną plażę dla całej rodziny. Wszystko tu jest pomyślane dla wygody dorosłych i najmłodszych, począwszy od dostępu dostosowanego do wózków dziecięcych po restauracje na nadmorskiej alei i bezpośredni dostęp do plaży. Posiada ona również zespół ratowników, który czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się osób przez cały rok. Ponieważ chodzi tu o plażę o czystych, spokojnych wodach i drobnym piasku jest ona idealna, aby starsi się zrelaksowali, podczas gdy dzieci będą dobrze się bawić budując zamki z piasku lub pluskając na brzegu. Plaża Fañabé oferuje usługi leżaków i parasoli oprócz przebieralni z łazienką i prysznicami tak, aby uczynić jeszcze bardziej wygodnym wypoczynek na słońcu.
Antequera
Wiejski Park Anaga, w północno-wschodniej części Teneryfy, ubarwiają liczne dzikie kąpieliska. Plaża Antequera, trudno dostępna na piechotę, zachowuje swoje właściwości ostoi dla naturystów, pięknego krajobrazu i najlepszych widoków, chociaż wielu turystów przybywa na jej złote wulkaniczne piaski za pomocą lodzi. Tak czy inaczej, warto jest wybrać się do tego dziewiczego punktu otoczonego spokojnym morzem, zwłaszcza latem. Jeśli zdecydujesz się na pieszą wędrówkę, powinieneś być nieco w formie. Oczywiście, widoki są bezcenne. Należy zostawić samochód w Igueste de San Andrés i stamtąd podążać dwoma najczęściej używanymi ścieżkami. Ścieżkami, które, między wąwozami, ze wzniesieniami i pewnymi przeszkodami, w trzy godziny doprowadzą Cię do Plaży Antequera. Wiele osób wybiera powrót statkiem lub podróż drogą morską. W każdym bądź razie, cel jest jeden – dotarcie na jedną z najsłynniejszych plaż na wyspie.
La Arena
W samym centrum miejskim małego kurortu turystycznego w Santiago znajduje się Plaża La Arena. Położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Teneryfy. Jej czarny piasek nie tylko pięknie kontrastuje z białą pianą na brzegu, ale również dużo łatwiej absorbuje światło słoneczne, co zamienia ją w ciepłą plażę, gwarantującą przyjemną temperaturę przez cały rok. A wulkaniczne skały po bokach są doskonałe do uprawiania snorkelingu lub nurkowania na zatrzymanym oddechu, jak również dla odkrycia tutejszych głębin morskich pełnych życia. Plaża La Arena jest niewielką plażą miejską, która ma przystanek taksówek i dobre połączenia z lokalną siecią autobusów. Jako że jest otoczona promenadą ma w pobliżu dużo różnorodnych sklepów i miejsc do zjedzenia, łącznie z restauracją w pierwszej linii plaży. To plaża dostępna, gdyż posiada rampy i kładki dostępu. Posiada również usługi ratowników, prysznice, wynajmem parasoli, ale jeżeli chce się wynająć leżak lepiej przyjść wcześniej, bo najlepiej położone zazwyczaj są zajęte od pierwszych godzin rannych.
Los Patos
Los Patos stanowi mit nudyzmu na Wyspach Kanaryjskich. Położona w spektakularnej dolinie La Orotava, z Teide w tle, wulkaniczny obszar piasku tej dziewiczej plaży powiększa się latem i w czasie odpływu do czasu pozostawienia jednego z kąpielisk o największej objętości w północnym kierunku Teneryfy, jak dzieje się na Fuerteventurze. Jeśli, ponadto, zwykła fala łagodzi się, zażywanie kąpieli w jej czystych i orzeźwiających wodach w zgodzie z naturą jest bezcenne. Jak w raju. Ta plaża znajduje się w El Rincón, obszar chroniony liczący dwa miliony metrów kwadratowych z bananowcami i trzema innymi plażami wysokiej jakości. Pomimo, że dostęp do tej plaży jest nieco utrudniony, gra jest warta świeczki. Znalezienie się na ciepłym piasku i możliwość napawania się ciszą, spokojem, majestatycznymi klifami i widokiem na ośrodek turystyczny Puerto de la Cruz, stanowiący kontrastowe tło, warte jest czasu poświęconego na dojście do tego miejsca. Jeśli, ponadto, morze się cofnie, warto jest przyjechać na wyspę, aby wybrać się na daleki spacer, pobiegać po piaszczystych równinach czy popluskać się w powstałych basenach.