RIWIERA MAKARSKA Najwspanialsza ze wspaniałych

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

Któż nie słyszał o z9745694qDalmacji z jej zachwycającym wybrzeżem, kryształowo czystą wodą, urokliwymi miasteczkami i wioskami, niezliczonymi zatoczkami oraz mnóstwem porozrzucanych wysp i wysepek…? Jej piękno było już opisywane w starożytności.

Można tu natknąć się na prawdziwe cuda. Należy do nich z pewnością Riwiera Makarska- miejsce, gdzie wysokie góry schodzą prosto do morza. Cudowny ciąg żwirowatych plaż to właściwie 60 kilometrowy pas białych gładkich kamyczków,które doskonale podkreślają barwę Adriatyku.

Riwiera Makarska  leży na południowy-wschód od Splitu i północny – wschód od Wyspy Hver. Leży u stóp góry Biokovo, która jest jeśli nie największą, to na pewno najwyższą atrakcją w okolicy. Są podobno dni, gdy ze szczytu można dostrzec nawet Włochy. Kiedy odwrócimy się plecami do morza, zamajaczą przed nami zapadliska jezior Czerwonego i Modrego, a dalej już wioski Bośni i Hercegowiny.

Makarska to centrum sportu jak i rozrywki oraz główny cel wakacji turystów na Riwierze Makarskiej. Oryginalna architektura dalmacka połączona z klimatem miasteczka sprawia ,że miejsce to jest niezwykle atrakcyjne w oczach turystów. Ponadto Makarska jest doskonałym punktem wypadowym na wycieczki do Splitu czy też Dubrownika.  Turyści wybierający wakacje na Riwierę Makarską często zatrzymują się również w miejscowości Gradach  z bardzo  bogato rozwiniętą bazą hotelową,  gastronomiczną i z bogatym zapleczem sportowym oraz w Zivogosce, gdzie znajdują się urocze domki kamienne  i żwirowe plaże z dobrą bazą sportów wodnych.

JAK ZNALEŹĆ NOCLEG: 

Najpewniejsza i najwygodniejszą formą jest zarezerwowanie noclegu przez internet- z wszelkimi udogodnieniami jakich szukamy. Oczywiście istnieje możliwość wyszukania noclegu prosto „z ulicy”.

GDZIE Z DZIEĆMI : 

Pomiędzy centrum a plażą znajduje się piękny  plac zabaw dla małych dzieci, na którym znajdują się między innymi huśtawki, karuzele a nawet zjeżdżalnie czy też trampoliny . Kawałek dalej umieszczony jest plac dla dzieci starszych, gdzie można znaleźć, np. mechanicznego byka do ujeżdżania a także mnóstwo gier typu cymbergaj. Oczywiście w takim miejscu nie mogło by zabraknąć atrakcji takich jak wypożyczalnie skuterów oraz rowerów wodnych. Również wielką atrakcją dla pociech jest kolejka kursująca przez promenadę.

GDZIE SIĘ ROZERWAĆ:

W Makarskiej są w zasadzie trzy najważniejsze miejsca do imprezowania. Najbardziej znane, z popularną muzyką z dyskotek to Grotta  do której docieramy obchodząc półwysep Sv. Peta z lewej strony. Bardzo dobra muzyka na najwyższym poziomie  grana jest w popularnej Bubie, do której dochodzimy idąc wybrzeżem na „północ”. Ostatnio dość popularny staje się klub Deep. Świetna atmosfera jest  również w jaskini skalnej. Stosunkowo łatwo do niego trafić, gdyż neon świeci dość widocznie po lewej stronie portu.

NA JAKIE WYCIECZKI SIĘ UDAĆ:

W samej Makarskiej znajduje się największe na świecie muzeum muszli morskich.
Jako punkt wypadowy Makarska położona jest znakomicie. Oto przykładowe wycieczki na jakie można się udać z miasta:

Jeziora w Imotski ok. 62 km (przepięknie położone jakby w kraterach dwa jeziora, nazwane: czerwone i niebieskie).

– Góra Sv Jure (mrożący krew w żyłach wjazd samochodem i jeśli pogoda dopisze to przepiękny widok na wybrzeże).

Wodospady Kravica (BiH) (dziksze niż Krka i Plitvicke, mniejsze, ale za to bliżej).

Split około 60 km (m. in. Pałac Dioklecjana, przymorska aleja palmowa, Salona).

 – Dubrovnik 160 km (m. in. przejście po murach, muzea, najstarsza w Europie apteka, akwarium, wycieczka do ogrodu botanicznego na wyspę Lokrum itd.)

 – Sanktuarium narodowe Matki Bożej z Lourdes (Vepric) (tuż przed Makarską od strony Splitu).

CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ :
1. Parkowania w miejscach w których nie można (są bezwzględni w usuwaniu pojazdów).
2. Zatłoczonej plaży na której łatwo złapać jakieś paskudztwo (np. zatrucie pokarmowe).
3. Nie parkować pod drzewami. Wasz samochód może być cały w kulki żywicy albo innego czegoś spadającego z drzew.
6. Wybierać apartamenty położone blisko plaży. Makarska wolno opada z gór do plaży i czasami po dniu opalania ciężko jest wychodzić pod górę do apartamentu/pokoju
7. Na plażę nie kupować parasoli bo podłoże jest kamieniste i ciężko jest je wbić, a jeśli już nie mamy wyjścia, to kupować parasole solidne, aby wbijanie kamieniem nie spowodowało ich zniszczenia.
8. Ubierajcie buty do wody albo klapki nie tylko z uwagi na kamieniste dno, ale i na jeżowce (skutecznie wytępione przez turystów na głównej plaży)
9. Podczas podróży autostradami mieć wyliczone pieniądze, bo kolesie pobierający opłaty często okradają nieświadomych turystów.
10. Przy kupowaniu lodów powiedzieć „velka kugla”, wtedy za tą samą cenę dostaniecie gałkę – gigant.
11. Bezpłatnych hot-spotów szukajcie blisko knajp w porcie.

1176656903