Dubrownik

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

dubrownik2Dubrownik (chorw. Dubrovnik, wł. Ragusa) – miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim. 42,6 tys. mieszkańców (2011). Siedziba władz żupanii dubrownicko-neretwiańskiej. Niegdyś ośrodek handlu rangi europejskiej, obecnie przede wszystkim ośrodek turystyki. Port handlowy i pasażerski. Dubrownik jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Chorwacji. Wbrew powszechnej opinii w samym Dubrowniku plaż jest bardzo niewiele. Miasto słynie jednak z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

 

dubrownik7

 

JAK DOJECHAĆ

Najwygodniej i najszybciej Dubrownik dostępny jest z Warszawy samolotem. Najwięcej jednak zobaczysz i zwiedzisz, jadąc do Dubrownika samochodem. Z Warszawy na południowy kraniec Chorwacji jest ponad 1600 km. Najkrótsza droga prowadzi przez malownicze Brno, Wiedeń i Zagrzeb, a następnie przecina całą Dalmację.

 

POGODA

Najwyższa temperatura powietrza w Dubrowniku panuje od maja do października, ale sezon zaczyna się już w kwietniu. Jej wartość wzrasta od 21 do 33 stopni C, najcieplejszymi (i najbardziej zatłoczonymi) miesiącami są lipiec i sierpień. W tym czasie woda nagrzewa się do 25 stopni C, a noce są przyjemnie chłodne. Idealną porą na urlop w Dubrowniku jest wiosna i wczesna jesień – we wrześniu słupek rtęci osiąga przynajmniej 23 stopnie C, a morze ochładza się dopiero w listopadzie, który jest najbardziej deszczowym miesiącem w Dalmacji. Plaże pustoszeją, a ceny niektórych hoteli znów osiągają ‚normalny’ poziom.

 

ATRAKCJE

Mury obronne – okalają całe miasto, mają długość 1940 m, wysokość dochodzi do 25 m, a grubość waha się w granicach 1,5–6 m (od strony morza mury są wyższe i cieńsze). Poszczególne fragmenty budowane były w różnych okresach, od IX do XVII w. Mury wzmacnia dodatkowo pięć bastionów, trzy wieże okrągłe i dwanaście kwadratowych Przechadzając się od fortu do baszty widzimy jak na dłoni zabytki, jak też przepiękną okolicę miasta.

Placa, główna ulica Dubrownika – przechadzając się po Placy warto zatrzymać się koło Wielkiej Fontanny Onufrego, wejść do kościoła św. Zbawiciela, który, jako jedyny, nie doznał uszczerbku podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku. W środku znajduje się bezcenny obraz pędzla Piotra z Urbino Wniebowstąpienie.

Wielka Fontanna Onufrego (Velika Onofrijeva česma), która na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina fontanny. Jest to okrągła, dosyć spora budowla, którą w 1438 r. wzniósł Onofrio di ­Giordano della Cava, żeby uczcić zakończenie budowy wodociągu, dostarczającego miastu wodę ze źródeł rzeki Dubrovački, odległych o 12 km. Pierwotnie była bogato zdobiona, ale po trzęsieniu ziemi w XVII w. uległa zniszczeniu. Z wielu interesujących ornamentów do dzisiaj zachowało się jedynie szesnaście rzeźbionych masek. Z ust tych masek wypływa woda. Podobno jeżeli ktoś umyje ręce pod wszystkimi szesnastoma kranami, obchodząc fontannę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, spełni się jego życzenie

Plac Luža z pałacem Sponza – jeden z najważniejszych dubrownickich zabytków. Zbudowano go w latach 1516–22 według projektu miejscowego architekta. Budynek ten spełniał różne funkcje, mieściły się tutaj: urząd celny, skarbiec, mennica, bank, urząd miar, Akademia Dubrownicka, a nawet Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Za czasów Republiki Dubrownickiej na parterze pałacu spotykali się kupcy i politycy miasta, odbywały się tutaj także posiedzenia członków Akademii Dubrownickiej, która zrzeszała ówczesnych intelektuali-stów.

Pałac Sponza   to jeden z nielicznych budynków Dubrownika, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1667 r. Reprezentuje styl gotycki i renesansowy, co uwidacznia się w konstrukcji okien pałacu – te na pierwszym piętrze są gotyckie, a na drugim renesansowe. Współcześnie pałac jest siedzibą Archiwum Republiki Dubrownickiej (Arhiva Dubrovačke Republike; / www.dad.hr) gromadzącego dokumenty związane z miastem. Znajduje się tutaj wspaniała kolekcja manuskryptów (niektóre prawie tysiącletnie!) oraz wystawa pokazująca dzieje Dubrownika. Miejsce to powinien zwiedzić każdy zainteresowany historią turysta.

Kolumna Rolanda – wznosi się na środku placu Luža. Podobnie jak Fontanna Onufrego w drugiej części miasta, jest to ulubione miejsce spotkań. Kolumna przedstawia rzeźbę średniowiecznego rycerza Rolanda, którego pierwowzorem był opiewany w Pieśni o Rolandzie. Wykonana została przez Antuna Dubrovčanina w 1418 r. i przez długie lata stanowiła symbol wolności Dubrownika

Pałac Rektorów – przy ulicy Pred Dvorom 3 (odbiega od placu Luža na południe) mieści się Pałac Rektorów (Knežev dvor). Jest to, obok pałacu Sponza, najsłynniejszy pałac Dubrownika. Pałac Rektorów przypomina, w nieco mniejszej wersji, wenecki Pałac Dożów. Fasadę od strony ulicy podpierają pięknie zdobione kolumny z korčulańskiego marmuru. Wewnątrz znajduje się dziedziniec z krużgankami, na którym odbywają się latem koncerty muzyki klasycznej. Historyczną pamiątką jest zegar, który zatrzymał się na godzinie 5.45, kiedy to, po wkroczeniu wojsk marszałka Marmonta, Republika Dubrownicka przestała istnieć. Dzisiaj w pałacu mieści się Muzeum Miejskie. Można się tutaj choć przez chwilę poczuć jak w dawnym Dubrowniku, gdyż odnowione pomieszczenia wyglądają, jak za dawnych czasów.

W lipcu i sierpniu w Dubrowniku odbywa się najważniejsze wydarzenie kulturalne w całej Chorwacji – Dubrownicki Letni Festiwal. Przedstawienia teatralne, operowe, baletowe, koncerty symfoniczne i imprezy folklorystyczne odbywają się w zabytkach Starego Miasta, np. na dziedzińcach Pałacu Rektora i Pałacu Sponza, na tarasie fortu Revelin czy w kościele Franciszkanów. Niesamowitych przeżyć dostarcza inscenizacja „Hamleta” w twierdzy Lovrijenac. Na większość przedstawień trzeba kupić bilety. Kolorytu imprezie dodają teatry uliczne i performerzy.

Jeśli masz ochotę na dyskotekowe szaleństwo, polecamy stworzony w dawnej fabryce farb i lalkierów Factory Club (ul. Vukovarska), w pobliżu Mercante Shopping Center. Jednorazowo może się tu bawić 1500 osób (od czwartku do soboty od godz. 22, wstęp ok. 30 kun). To jeden z najlepszych klubów, którym może się pochwalić Dubrownik.

 

dubrownik6
NOCLEG

Przy przystani promowej i dworcu autobusowym w Dubrowniku można spotkać oferujących noclegi. Pomocne są też internetowe biura turystyczne. Poza sezonem dwójka kosztuje ok. 10-20 euro, w sezonie 20-40 euro. Na kempingu Solitudo, położonym 10 minut jazdy samochodem od starówki Dubrownika, zapłacisz od 4,10 do 7,40 euro za osobę za dobę. Tańsze są noclegi w pobliżu Dubrownika, np. na kwaterze w Orasacu.