BIESZCZADY

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

bieszczady-2001-2003-r-fot-grzech-janusz-wetlina-70-066Bieszczady są zachodnią częścią Beskidów Wschodnich , między Przełęczą Wyszkowską a Przełęczą Łupkowską. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj ( 1405 m. n.p.m. – teren Ukrainy ) , natomiast na terenie Polski najwyższym szczytem jest Tarnica ( 1346 m.n.p.m.).

Bieszczady dzielą się na :

 •  Wschodnie – Ukraina,
 •  Zachodnie – Polska, Ukraina i Słowacja.

Należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Karpat   Wschodnich. 

W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach naszego kraju, a głównie takie, które lubią ciepło, np. wąż Eskulapa – największy europejski. Dobrze zachowane pierwotne lasy bukowe stanowią prawdziwy raj dla zwierząt. Żyją w nich m.in. żbiki, żubry ,jelenie,wilki ,rysie a od 2007 roku także koniki polskie.

 

JAK DOJECHAĆ:

Dogodnym sposobem wyszukiwania połączeń autobusowych w Bieszczady jest wyszukiwarka serwisu e-podróżnik. Pozwala wyszukać połączenia autobusowe i kolejowe. Głównym węzłem komunikacyjnym w Bieszczadach jest Sanok. Miasto ma bezpośrednie połączenia autobusowe m.in. z Częstochową, Gdańskiem, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Łodzią, Opolem, Przemyślem, Rzeszowem czy Wrocławiem. Z kolei z Sanoka dostać można się do większości miejscowości w regionie.
http://www.e-podroznik.pl/

250px-522-12_bieszczady_zachodnie

 

NOCLEGI:

Okolice jezior:

 1. Bachlawa – Bachlawa 19, 38-604 Hoczew;  w  domku jest 8 łóżek w 4 małych pokojach na poddaszu, a na parterze aneks kuchenny, salon i łazienka z prysznicem, umywalką i ubikacją. Ciepła woda, kuchenka z piekarnikiem, lodówka, zestaw naczyń – wszystko co potrzeba do mieszkania!
 2. Ośrodek Wypoczynkowy Uroczysko – Zwierzyń 19, 38-623 Uherce Mineralne; Ośrodek „UROCZYSKO” położony jest w samym sercu Bieszczadów w malowniczej, cichej miejscowości Zwierzyń, 7km od Soliny a 600m od miejscowości Myczkowce, na pięknie zalesionej 3 hektarowej działce. „Uroczysko” posiada 120 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 osobowych. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę z pełnym węzłem sanitarnym oraz TV. Przed ośrodkiem znajduje się duży parking dla autokarów.
 3. Agroturystyka PODKAMIONKA- gospodarstwo znajduję się w Myczkowcach, w gminie Solina i jest położone na skrzyżowaniu dróg pomiędzy Myczkowcami, Uhercami Mineralnymi i Zwierzyniem. W ofercie znajduje się 8 miejsc noclegowych, 4 pokoje dwuosobowe , w każdym pokoju tv, aneks kuchenny oraz duża wiata z grillem.
 4. Werlas domek letniskowy  Werlas 14, 38-613 Wołkowyja; Gospodarstwo Agroturystyczne położone jest w samym sercu Bieszczadów u nasady półwyspu Werlas, otoczonego wodami Jeziora Solińskiego. W ofercie są 3 pokoje dwuosobowe , salon , kuchnia i łazienka.

Bieszczady Wysokie:

 1. Smerek – Smerek k.Cisnej, 38-608 Wetlina; doskonała lokalizacja oraz wysoki standard.
 2. Dom Malowany –Przysłup 16, 38-608 Wetlina ; Dom Malowany położony jest w Bieszczadach Wysokich w malowniczej wsi Przysłup u podnóża góry Jasło. pokoje 2, 3, 4-osobowe oraz 2-osobowy apartament z panoramicznym oknem z widokiem na góry.
 3. Pensjonat MAGURA- Pszczeliny, 38-713 Lutowiska;10 pokoi z łazienkami (część z jacuzzi) w nowym pensjonacie o wysokim standardzie. Na miejscu parking, miejsce na ognisko, grill, ferma strusi. W ofercie całodzienne wyżywienie.

bieszczady-13

 

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

 • Wilcza Jama – jeśli na dziczyznę to tylko i wyłącznie tu !
 • Koliba Maryny – najlepsze na świecie naleśniki z jagodami !
 • Karczma Łemkowna – żórek, pierogi, placki ziemniaczane … palce lizać!
 • Niedźwiadek – pomidorowa , barszcz czerwony , pierożki…jak u mamy!
 • Bar pod Gontami –  Menu jest krótkie, ale zawsze świeże i smaczne. Prosta, domowa kuchnia.

 

ŻYCIE NOCNE :

 • Fort XXII –miejsce w Przemyślu, gdzie odbywają się liczne koncerty rockowe, bluesowe i metalowe. Pub znajduje się w samym centrum miasta. Grały tu takie zespoły jak: TSA,  TYMON TYMAŃSKI & TRANSISTORS.
 • Jack House Music Pub – Klimat tego miejsca tworzy legenda Jacka Danielsa i motocykle ze znakiem HD. Można tutaj zasmakować najlepszej amerykańskiej whiskey, oglądając koncert czy słuchając muzyki. Amatorzy również mogą spróbować swoich sił na scenie muzycznej.
 • Klub Niedźwiadek – Klub Niedźwiadek to część Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek. Wiodącym nurtem działalności Klubu jest muzyka jazzowa oraz organizacja innych imprez artystycznych.
 • Bowling Club JAPA – to kręgielnia, gdzie na gości czekają cztery nowoczesne tory z efektem UV i monitorami LCD. Dzięki nowoczesnym maszynom można tu rozgrywać nie tylko amatorskie partie z przyjaciółmi, ale również profesjonalne zawody. Istnieje możliwość wcześniejszych rezerwacji torów oraz zamówienia kateringu.

Mountains scenery background. Green landscape. Bieszczady National Park. Carpathians, Poland.

ATRAKCJE :

 • Plaża Ostrów – Żwirownia – Znajdują się tu przeróżne letnie atrakcje dla każdego. Mile spędzony czas – gwarantowany. Kąpielisko cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Plaża znajduje się w powiecie przemyskim.   Jest to doskonała opcja na weekendowy wypad, czy też na dłuższy wypoczynek. Panują tu wspaniałe warunki dla osób, poszukujących ciszy i spokoju.   Dla wypoczywających dostępne są: – wypożyczalnia sprzętu wodnego; – plac zabaw dla dzieci; – strzeżone kąpielisko; – zaplecze gastronomiczne; – dużo pozytywnej energii.
 • Cerkiew katedralna Świętej Trójcy w Sanoku – jest katedrą prawosławną, będącą zarazem główną świątynią, należącą do diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ta murowana budowla została wzniesiona w latach 1784–1789 w stylu klasycystycznym. Jej niewątpliwym atutem są barokowe ołtarze boczne oraz pełen ikonostas, przedstawiający z XVII-wieczną ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
 • Muzeum Historyczne w Sanoku – W jego zbiorach znajdują się współcześnie zarówno elementy sztuki dawnej, jak i współczesnej. W związku z tym, sanockie muzeum należy do jednego z najbardziej znaczących punktów na historycznej mapie Podkarpacia. Z uwagi na to, że Muzeum Historyczne ma bogatą historię i ciekawe zbiory, odwiedza je rocznie około 60 tysięcy turystów, co czyni je trzecim najczęściej odwiedzanym z muzeów w kraju.
 • Punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku – Ten punkt widokowy, ulokowany niemal w sercu Bieszczad, jest bez wątpienia najciekawszym tego typu miejscem w okolicy. To właśnie ze szczytu góry Sawin mozna podziwiać piękne okoliczności przyrody, typowe dla tego regionu kraju. To stąd rozciąga się zapierająca dech w piersi panorama Bieszczad Wysokich, a także miejscowości otaczających Jezioro Solińskie.
 • Źródełko w Polańczyku –  Magiczne źródełko znajduje się u stóp wzniesienia, prowadzącego do popularnego w tej części kraju sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.   Od wielu lat ta wyjątkowa studnia służyła mieszkańcom Polańczyka i sąsiednich miejscowości, dostarczając potrzebnej do życia wody. Z dobrodziejstw źródełka korzystali też pasterze.   Po ponownym odkryciu źródełka, władze Polańczyka uporządkowały teren wokół niego.
 • Opołonek – Opołonek to mierzący 1028 m n.p.m. szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Szczyt ten należy do Pasma Granicznego. Jest położony na granicy polsko – ukraińskiej.   Opołonek charakteryzuje i na tle innych szczytów górskich wyróżnia fakt, że jest on najbardziej na południe „wysuniętym” miejscem w całej Polsce.

 

POGODA :

 • Klimat Bieszczadów jest umiarkowany ciepły, przejściowy, z dominacją cech klimaty kontynentalnego. Lata są tu ciepłe: temperatury śr. ok. 15 °C, w wyższych partiach chłodniej. Zimy są mroźne: temperatury średnie od –5 °C w dolinach, do poniżej –10 °C powyżej granicy 1300 m n.p.m. Zdarzają się spadki temperatury do minus 30 °C .

 

dolina-gory-zachod-slonca-670x435