ATENY

ArrowArrow
ArrowArrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

grecja-san-torini-wakacyjnyklimatplAteny są  stolicą i największym miastem Grecji.  Jednym  z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej. Leżą w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Ateny – Sektor Centralny, w gminie Ateny.Za teren miasta ich mieszkańcy uznają całą szczelnie zabudowaną równinę , rozciągającą się między Zatoką Sarońską Morza Egejskiego a czterema górami i częściowo także ich zboczami. Są to wzgórza:

 • Egaleo (wysokość 359 i 414 m n.p.m.) od południowego zachodu,
 • Parnita (1423 m n.p.m.) od strony zachodu i północnego zachodu,
 • Hymet (1026 m n.p.m.) od wschodu,
 • Pentelejkon (1108 m n.p.m.) od północy.

Przedmieścia, przelewające się już także poza te granice, w mowie potocznej uważane są jednak już za oddzielne miejscowości.

Ateny zbudowano na twardym, lecz aktywnym sejsmicznie górotworze skał osadowych, przedzielonym trzema uskokami tektonicznymi  toteż od lat 30. XX wieku w budownictwie obowiązują technologie antysejsmiczne. Po ostatnim silnym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1999 r., przepisy te zaostrzono, obejmując nimi także remonty starszych budynków. Dodatkową przeszkodę geologiczną oraz pułapkę prawną i ekonomiczną stanowią dla budownictwa powszechnie odkrywane w trakcie prac budowlanych fundamenty kolejnych, nieznanych wcześniej budowli starożytnych.

Ateny znajdują się w strefie klimatu subtropikalnego , typu śródziemnomorskiego , z łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami.

b2ap3_large_ateny-fornt-n

JAK DOJECHAĆ:

Podróżując z Polski do Aten mamy do wyboru trzy podstawowe formy przejazdu:

 • Samochód – odległość od Warszawy do Aten wynosi ponad 2300 km dlatego jadąc samochodem trzeba liczyć,że podróż będzie trwać nie krócej niż ok. 22 godzin. Przejazd odbywać będzie się przez takie kraje jak : Czechy, Austria, Węgry, Serbia, Macedonia i w końcu Grecja.
 • Samolot – zdecydowanie najszybsza forma podróży- 2 godziny i 30 minut ; z Warszawy do Aten w ciągu tygodnia wykonywanych jest aż 13 lotów. Natomiast jeżeli chodzi o koszt przelotu to zaczynają się od kwoty ok. 150 złotych. Natomiast jeżeli chodzi o dojazd z lotniska do centrum… Najszybszym sposobem dojazdu jest skorzystanie z metra, które znajduje się na powierzchni przy wyjściu z lotniska. Bezpośrednio do centrum można dojechać linią niebieską, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro. Można również skorzystać z autobusów, których przystanki znajduję się przy wyjściu numer 4 – 5 i kursują z niego aż 3 linie autobusów Bilet kosztuje ok. 4 euro. Linią E95, kursującą co 30 minut, można dojechać na plac Syntagma, czyli Plac Konstytucji, który znajduje się w samym centrum Aten.
 • Autokar -Przewozy autobusowe z Polski do Aten są wykonywane 3-4 razy w tygodniu. Czas podróży to niestety blisko 38 godzin. Cena ok 400 zł.

phoca_thumb_l_ateny_63044266

NOCLEG:

Apartamenty :

 • Athens studio with Acropolis – liczba gości od 1 do 2 osób, apartament składa się z 1 sypialni, kuchni, łazienki i tarasu ; całkowita powierzchnia wynosi 28 m2 – od 150 zł/ noc.
 • 412 Central – liczba gości od 1 do 2 osób; sypialnia , kuchnia , łazienka , taras – 25 m2 – od 100 zł/ noc.
 • Stunning Loft In Central Area– liczba gości od 1 do 2 osób; sypialnia, łazienka,kuchnia ,taras- 70 m2 – od 317 zł, noc.

Domy:

 • Cic maisonette – max . 3 osoby , 2 sypialnie , kuchnia , 2 łazienki, balkon, dostęp do parkingu i internetu, 95 m2- cena od 218zł/noc.
 • Steliana’s happy pool cottage – max. 8 osób, 2 sypialnie , 2 łazienki, kuchnia , balkon , internet, parking, 110 m2- cena od 230 zł,noc.
 • Cozy Little Flat – max. 2 osoby, sypialnia, kuchnia , łazienka, balkon, internet, parking, 30 m2 – cena od 140 zł/noc.

wzgorze-filopapposa-widok-na-ateny

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

 • Vyzantino– restauracja specjalizuje się w kuchni greckiej, można usiąść przy stolikach znajdujących się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zaleca się, aby traktować z pieczonymi ziemniakami z sosem cacık, cielęciny z bakłażanem, ciasto nadziewane szpinakiem i kozim serem, smażone dorsza z sosem czosnkowym.
 • Mystic Pizza & Pasta– Ta restauracja jest idealnym miejscem dla zwolenników zdrowego stylu życia (Zakaz palenia w obiekcie, dodane w żywności nasiona konopi zawierają zdrowe aminokwasów i białek, a potrawy przygotowywane są z produktów organicznych). Tutaj można spróbować typowych dań kuchni włoskiej – pizza, makarony, risotto, świeże sałatki, desery.
 • Gregory & Coffeeright– w dodatku do espresso i cappuccino w kawiarni można spróbować greckiej kawy na starej receptury (jest gotowane w gorącym popiele), ziołowa herbata z greckim szafranem i napojów na bazie kawy. Ponadto istnieje szeroki wybór przekąsek w postaci ciasta, kanapki, bagietki, sałatek owocowych i warzywnych, różnych rodzajów sera.
 • Brettos– ta restauracja oferuje siedzieć na krześle z wikliny na marmurowym stole, dzięki czemu można cieszyć się tradycyjne dania kuchni greckiej, a także alkohol krajowych i ponad 30 rodzajów likierów.
 • Lalloudes– relaks w hotelowej restauracji, można cieszyć się otwarcie tutaj z widokiem na morze i serwuje dania kuchni greckiej i włoskiej – moussaka z sera, makaronu, greckiej pie kandaifi.

z10451987ihateny-grecja

ŻYCIE NOCNE :

 • Brettos Bar 
 • MoMix Molecular Mixology
 • Booze
 • The Gin Joint
 • Athens Spost BAar
 • Speakeasy

z12158994qgrecja

ATRAKCJE:

 • Plaka–  to najstarsza dzielnica Aten, większość jej uliczek jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Niezwykła atmosfera, niezliczone restauracje i kawiarnie, a do tego wiele sklepów jubilerskich – oto Plaka w telegraficznym skrócie. Są tu jednak również zabytki. Najbardziej znanym jest Wieża Wiatrów stojąca na forum rzymskim: wysoka na 8 metrów, ośmiokątna konstrukcja z marmuru.
 • Wzgórze Likawitos –  wapienne wzgórze, miejsce niezwykle lubiane przez mieszkańców Aten i turystów. Jest to najwyższe wzniesienie w mieście (277 metrów n.p.m.). Na Likawitos można dostać się kolejką albo zdać się na własne nogi (w tym wypadku wycieczka zajmie mniej niż godzinę). Na szczycie znajdują się: Kaplica św. Jerzego i restauracja. Często organizowane są tu różnego rodzaju imprezy.
 • Muzeum Benaki –  to muzeum poświęcone historii Grecji. Zepchnięte nieco w cień przez Muzeum Archeologiczne, wcale nie jest jednak mniej atrakcyjne. Ciekawym pomysłem jest poświęcenie najniższego poziomu historii starożytnej, a każdego następnego – kolejnym etapom rozwoju sztuki greckiej i samego państwa.
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana – świątynia była imponującą budowlą sakralną, którą ukończono w 131 roku, za czasów panowania cesarza Hadriana. Nawet teraz, gdy zostały z niej tylko ruiny, wciąż budzi ona podziw, choć większość kolumn upadła, a posąg Zeusa zniknął. Obok świątyni znajduje się Łuk Hadriana. Pełni fon unkcję bramy oddzielającej stare miasto od nowego, powstałego za panowania cesarza.
 • Plac Konstytucji – inaczej Plac Syntagma. To najważniejsze miejsce w Atenach. Słowo „sindagma” oznacza konstytucję, a nazwa  nawiązuje właśnie do ogłoszenia pierwszej greckiej konstytucji, co miało miejsce w 1843 roku. Przy placu stoi budynek parlamentu – neoklasycystyczny gmach z początku XIX wieku. Tuż przy nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pełnią wartę ubrani w ozdobne mundury gwardziści.
 • Akropol ateński –  wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m (157 m n.p.m.). Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich  zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu.

ateny-plaka