BRNO

  brn1_1_brnopanoramaBrno jest to miasto na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Syratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego  i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym (teatry, filharmonia, międzynarodowe festiwale muzyczne), naukowym (6 uczelni, w tym Uniwersytet Masaryka, i Uniwersytet Techniczny) i turystycznym. Mimo iż Brno nie jest stolicą Czech, mają w nim siedzibę centralne, najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości: sąd konstytucyjny, Sąd Najwyższy i ombudsman Republiki Czeskiej. Brno jest historyczną stolicą Moraw. Brno to wielki węzeł komunikacyjny – kolejowy, drogowy – autostrady: D1 do Pragi, D2-D5 do Bratysławy oraz D30 do Ołomuńca, uzupełniające sieć drogi szybkiego ruchu – na południe w stronę Mikulova i na północ w kierunku Tisnova, lotniczy – położony na południowo-wschodnich obrzeżach miasta międzynarodowy Port Lotniczy Brno – Turany, który oferuje połączenia lotnicze z Pragą Londynem, Mediolanem i Moskwą.
brno2

 

JAK DOJECHAĆ:

  • Samochód – podróż do Brna przykładowo z Warszawy trwać będzie ponad 5 godzin przy średniej prędkości 100 km na godzinę. Ponieważ do pokonania mamy 551 km. Ze względu iż Brno leży blisko Polski taka podróż samochodem jest bardzo wygodna i praktyczniejsza niż przykładowo samolotem ze względu na brak ograniczeń bagażowych. Poniżej podane są przykładowe odległości z innych miast w naszym kraju.

Gdańsk – Brno – 777 km

Toruń – Brno – 620 km

Zielona Góra – Brno – 495 km

Olsztyn – Brno – 737 km

Kraków – Brno – 331 km

Wrocław – Brno – 402 km

  • Autokar – Przewozy autobusowe zi do Czech – Brna są wykonywane z następujących miast w Polsce do których należą: Biecz, Bielsko-Biała, Bochnia, Brzeg, Brzesko, Bytom, Chrzanów, Cieszyn, Czestochowa, Dębica, Gliwice, Gorlice, Grybów, Jasło, Jarosław, Katowice, kraków, Krosno, Lesko, Lublin, Łancut, Nowy Sącz, Oława, Opole, Pilzno, Przemyśl, Przeworsk, Pszczyna, Pyskowice, Ropczyce, Rzeszów, Sanok, Sędziszów Malopolski, Strzelce Opolskie, Suwalki, Tarnów, Trzebinia, Warszawa, Wrocław, Zamość, Żory. Dokonując rezerwacji i kupując bilet autokarowy na trasie Polska Czechy Polska na naszej stronie możecie skorzystać Państwo z oferty biletu otwartego bez konieczności określania terminu wyjazdu/ powrotu; korzystacie ze zniżek dla dzieci, młodzieży do 26 lat oraz osób powyżej 60 roku życia. System rezerwacji Voyager online daje również możliwość samodzielnego dokonywania zmian zakupionego biletu autokarowego oraz jego wycofania z systemu/ zwrotu.

 

svli-032-brno-panorama_big

 

NOCLEG:

Hotel :

  • Bila Ruze – hotel jest idealny dla klientów indywidualnych oraz turystów. Swym gościom oferuje znakomite noclegi w pokojach jednoosobowych, dwuosobowych oraz apartamentach. W ofercie dodatkowo znajduje się bezpłatny parking, internet oraz częściowo zawarte wyżywienie. Cena od 150 zł/ noc.
  • Avanti – oferuje noclegi w odnowionych i nowo wyposażonych pokojach dla 250 osób. Hotel dysponuje 90  dwuosobowych pokoi i osiem apartamentów. W każdym pokoju, dla wygody  gości, znajduje się łazienka z WC, telewizor z telewizją satelitarną, telefon oraz łącze internetowe. Usługi gastronomiczne proponują dwie restauracje o 180 miejscach oraz kawiarnia „Café bar” z 25 miejscami. Hotel Avanti znajduje się w dzielnicy Brno-Královo Pole, która oferuje wiele interesujących możliwości spędzenia wolnego czasu. Może to być zwiedzenie Muzeum Techniki, pójście do teatru Semilaso lub spędzenie przyjemnego popołudnia na pobliskim basenie Kometa Brno. Cena od 230 zł/ noc.
  • A- Sport –  znajduje się w spokojnej miejskiej części Brna. Hotel w roku 2007 przeszedł kompletną rekonstrukcję. Dla swych gości przygotował 32 dwuosobowe pokoje, stylową restaurację oraz monitorowany parking.Cena od 170 zł/ noc.
  • Slavia – oferuje 81 komfortowych pokoi i 3 apartamenty, posiadające własną łazienkę i WC, wyposażone w telewizor i dekoder satelitarny, mini – bar i telefon bezpośredni.
    Restauracja ze 140 miejscami oferuje przyjemną atmosferę i znakomitą czeską i światową kuchnię. W hotelu znajduje się także kawiarnia, letni taras, winiarnia z parkietem oraz saloniki konferencyjne, które mogą służyć przy przeprowadzaniu różnych zamkniętych imprez towarzyskich i firmowych.
    Hotel SLAVIA posiada korzystne położenie w samym centrum Brna w pobliżu zamku Špilberk.
    Goście hotelu mają do dyspozycji parking dla samochodów i autobusów bezpośrednio przy hotelu. Cena od 270 zł/ noc.

Pensjonat :

  • Derivia – znany jest ze swej rodzinnej atmosfery. Posiada atrakcyjne położenie w centrum miasta co szczególnie doceniają klienci w podróży służbowej oraz turyści. Oferuje 8 pokoi tym samym wygodne noclegi w Czechach.
    Parking znajduje się przed pensjonatem. Cena od 126 zł/ noc.
  • Dvorakova –  znajduje się w historycznym centrum miasta Brno. Architektonicznie ciekawy budynek oferuje noclegi w pokojach jednoosobowych aż trzyosobowych. W całym pensjonacie znajduje się internet. Cena od 250 zł/ noc.
  • U Leopolda – znajduje się  zaledwie 2 km od centrum Brna. Przygotowane dla gości 11 w pełni wyposażonych pokoi jednoosobowych, dwuosobowych, trzyosobowych oraz czteroosobowych. Pensjonat pomieści 30 osób.
    Parking jest możliwy przed pensjonatem. Cena od 110 zł/ noc.
  • Iberica – oferuje stylowe noclegi w 9 pokojach z ilością 21 miejsc. W pobliżu znajduje się fitness. Cena od 115 zł/ noc.

Hostel:

  • Mitte – znajduje się w zabytkowym domu z roku 1659 w samym centrum Brna. Budynek został zrekonstruowany w roku 2011. Hostel oferuje noclegi w pokojach jednoosobowych aż sześcioosobowych. Cena od 60 zł/ noc.
  • Fleda – swym wygodnym położeniem w centrum miasta oferuje noclegi w 12 przyjemnie wyposażonych pokojach. Dla  klientów przygotowane zostały  3 pokoje dwuosobowe oraz czteroosobowe aż sześcioosobowe sypialnie. Hostel całkowicie pomieści 61 osób. Bezpośrednio w obiekcie znajduje się stylowy bar oraz znany klub Fleda. Cena od 40 zł/ noc.
  • Jacob –  znajduje się na 5 piętrze historycznego budynku, który położony jest w malowniczym sercu Brna. Hostel dysponuje 7 pokojami z całkowitą ilością 36 miejsc. Oferuje 3 pokoje dwuosobowe hotelowego typu, 2 pokoje sześcioosobowe, 1 pokój jednoosobowy oraz słoneczny apartament dla 4-6 osób. Cena od 63 zł / noc.

mikulov-27

 

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

  • Vytopna, Hlinky 34 oraz Starobrněnská 12  – to dwie czeskie hospody w odrobinę nowocześniejszym wydaniu. Lokale oferują wybór piw, drinki, a także szereg dań i zakąsek. Elementem, który przyciąga wielu (a może większość?) klientów jest sposób podawania piwa. Mianowicie, jest ono transportowane do stolika małym pociągiem z wagonikami. Nasze zamówienie „przyjeżdża” do nas. W ten sam sposób żegnamy się z pustymi kuflami. Warte zobaczenia, nie tylko dla miłośników kolei.
  • Bar, který neexistuje ,Dvořákova 1 – mimo przewrotnej nazwy, bar istnieje i ma się bardzo dobrze. Każdy pasjonat historii lub ten, kto chciałby choć na chwilę przenieść się do czasów Tomáša Masaryka, powinien wybrać się w to miejsce. Cały lokal wygląda jak z okresu Pierwszej Republiki, do tamtych czasów możemy się przenieść w towarzystwie dobrego piwa. Często organizowane są tu wieczorki tematyczne – wówczas nie można wejść tu bez tematycznego przebrania. Obowiązkowy punkt dla koneserów wyjątkowych przestrzeni.
  • Pegas, Jiráskova 44 – to miejsce idealne dla piwoszy i miłośników czeskiej kuchni. Prosty surowy wystrój pozwala skupić się na tym, co najważniejsze – piwie. Wszystkie piwa z oferty wytwarzane są na miejscu w minibrowarze. Na próżno szukać ich w jakimkolwiek innym lokalu.
  • Středověká Krčma, Náměstí Svobody 17 – Jeśli podczas spaceru po Náměstí Svobody rzuci się Wam w oczy mężczyzna odziany w średniowieczne szaty, który chodzi jakby bez celu, nie macie do czynienia z podróżnikiem w czasie. Jesteście właśnie zapraszani do Średniowiecznej Karczmy. Ceramiczne naczynia, drewniane stoły i ławy, do tego skóry oraz futra. Całe wnętrze lekko tajemnicze, przyciemnione. Wszystko zaczyna smakować inaczej.
  • Čtyři růže , Veveří 32 – stylowe miejsce odwiedzane przez gości już od 1996 roku. Właściciel dba, aby do wyboru było zawsze minimum sześć rodzajów piwa. W ofercie masa przekąsek a także potrawy typowe dla czeskiej kuchni od lat przyrządzane w ten sam staranny sposób. Specjalnością lokalu są „Adamova žebra“ czy też „Švejkovo koleno“. Rustykalne wnętrze dla poszukiwaczy klasycznej, czeskiej hospody.
  • Modrá růže, Kounicova 2 – do wybory nawet szesnaście piw z nalewaka, a do tego cena żadnego nie przekracza 30 koron. Nawet bardzo wybredny piwosz znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór steków, kuchnia czynna do 2:30 w nocy. To miejsce, które pozwoli  zaspokoić nawet największy, nagły głód. Kameralne, mało widoczne z ulicy miejsce warte zatrzymania się na dłużej.
  • Potrefená Husa, Starobrněnská 3 – w nowoczesnym, lekko surowym wnętrzu czeka na nas jedenaście rodzajów piwa. Bogate menu, szereg deserów, sałatek, dań kuchni tradycyjnej jak i bardziej nowoczesnej. Miejsce warte odwiedzenia zarówno w porze obiadowej, jak i wieczorem.

large

 

ŻYCIE NOCNE :

  • Charlie’s Hot Bar – położony blisko stacji metra do rynku głównego. Króluje tu głównie muzyka pop oraz rock. Odwiedzane głównie przez studentów. Idealne miejsce na spędzenie miłego czasu ze znajomymi przy wpadającej w ucho muzyce oraz piwie czy drinkach w cenach przystępnych.
  • Super Panda Circus – musisz tego doświadczyć na własną rękę. Szalone i niesamowite miejsce ! Koktajle same w sobie są bardzo smaczne i oryginalne! Wszystko w dobrych cenach. Miejsce bardzo popularne odwiedzane przez wiele osób.
  • Desert– bardzo dobre piwo! Miejsce stworzone głównie właśnie dla koneserów piwa. Jedynym minusem może być dla osób niepalących  nie ma osobnej sali…więc jeżeli ktoś nie może znieść zapachu  dymu tytoniowego to nie polecam.
  • Cohiba Club Conti – miejsce z dobrymi drinkami jak i pysznymi przekąskami. W sam raz na wyjście ze znajomymi a także na spotkanie biznesowe.
  • Boby Centrum – jedyna  w swoim rodzaju atmosfera! Muzyka pop , dance , rock! Tłumy świetnie bawiących się osób a to wszystko w jednym miejscu.

z14620651ihczechy-brno-katedra-w-brnie-shutterstock

ATRAKCJE :

  • Spilberk – to początkowo zamek, następnie twierdza, a w końcu istotny element fortecy, którą Brno stało się w XVII w. Historia zamku sięga drugiej połowy XIII w. i związana jest z królem czeskim Przemysławem Otokarem II. Na przestrzeni wieków zamek był siedzibą królewską i margrabiów morawskich. W XVII w. skonfiskował go cesarz Ferdynand II Habsburg. Z czasem zamek udowodnił swoje znaczenie militarne, głównie podczas walk z husytami. Szwedzkie działania wojenne na Morawach oraz udana obrona Brna w latach 1643-1645 sprawiły, że miasto wraz z twierdzą nowocześnie ufortyfikowano – powstała wówczas barokowa forteca tworząca jeden zespół z fortyfikacjami Brna. Od XVIII w. do połowy XIX w. forteca była więzieniem. Podczas II wojny światowej oddziały niemieckie prowadziły w podziemiach zamku liczne prace budowlane. Wkrótce po wojnie obiekt stał się jednym z kilku oddziałów muzeum miejskiego w Brnie. Twierdza znajduje się na szczycie wzgórza (około 290 m n.p.m.) nieopodal katedry św. Piotra i Pawła, na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Stred. Ze względu na walory krajobrazowe Špilberk jest obowiązkowym punktem do zwiedzania dla turystów. Do stałych ekspozycji muzealnych obiektu zalicza się: Špilberk – więzienie narodów, galeria – od renesansu do modernizmu, Špilberk – od zamku do twierdzy (o historii obiektu), wystawa fotomontaży John Heatfield, o tutejszej architekturze międzywojennej, barokowa kaplica zamkowa, barokowa apteka, wystawa o historii wyrabiania sztucznych ogni tzw. wulkanalia, lochy pod zamkiem tzw. kazamaty, zbiór kilku dzieł kamieniarskich z okolic Brna (lapidarium). Poza stałymi ekspozycjami można obejrzeć dzwony znajdujące się na dziedzińcu zamku oraz wejść na wieżę widokową.
  • Kościół Świętego Jakuba – pochodzi z początku XVI wieku, stoi w pobliżu placu Wolności i już z daleka przyciąga uwagę imponującą 92 metrów wysoka wieża. W tym momencie, zanim był starszy romański kościół z lat 1201 do 1222. Wewnątrz kościoła warto zobaczyć drzeworyt ukrzyżowany Chryste, który pochodzi z końca 13. wieku oraz kilka nagrobków, wśród których możemy znaleźć nagrobek Luis Raduit de Souches, znalazł Brna przed Szwedami.
  • Muzeum Mendla –  celem  tego  miejsca jest propagacja wszystkich dyscyplin naukowych, z którymi mogą się spotkać uczniowie  i przyszli studenci MU. Poprzez połączenie praktycznych wymagań instytucji muzealnych z teoretycznymi aspektami dyscyplin naukowych Muzeum Mendla stało się ważnym miejscem, które łączy naukę z praktyką i miejscem spotkań środowisk akademickich i szerszej publiczności. W muzeum znajduje się stała ekspozycja, są urządzane wystawy czasowe i można zobaczyć pasiekę Mendela w ogrodzie opactwa. Osoby zainteresowane nauką docenią wykłady z cyklu Mendel Lectures, które przedstawiają słuchaczom światowej sławy postacie z dziedzin biologii, genetyki i biologii molekularnej.
  • Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła – zbudowana najprawdopodobniej na miejscu pierwszego zamku w Brnie z XII wieku na szczycie wzgórza Petrov. Oryginalnie zbudowana w stylu romańskim została przebudowana w XIII wieku w stylu gotckim. Przez kolejne przebudowa zatraciła czystość stylu architektonicznego – obecna forma to efekt przebudowy z przełomu XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże. Do zwiedzania przeznaczone jest barokowe wnętrze katedry, wieże ze skarbcem i krypta z ekspozycją dotyczącą historii katedry. Z wież rozciąga się widok na stare miasto. Sylwetka świątyni rozpoznawalna m.in. dzięki umieszczeniu jej na na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta.
  • Pozostałości dawnych murów miejskich, znajdują się w niewielkiej odległości na południe od Katedry św. Piotra i Pawła. Można tu przyjść, żeby odpocząć na jednej z ławeczek, ponieważ znajduje się tutaj dzisiaj park – ogród, albo żeby „rzucić” okiem na miasto z góry – choć widok nie należy do najpiękniejszych (roztacza się na przemysłową część miasta). Warto tutaj przy okazji wspomnieć, że Brno było miastem, które w średniowieczu znajdowało się pod panowaniem Przemyślidów, prawa miejskie otrzymało w wieku XIII, a położenie na szlaku handlowym łączącym miasta nadbałtyckie z tymi leżącymi na Adriatykiem spowodowało, że rozwijało się szybko i prężnie. Brno tylko raz zostało zdobyte, można się domyśleć przez kogo – Napoleona Bonaparte – a jakżeby inaczej.
  • Stary Ratusz, pochodzi z XIII wieku, można wejść na jego dziedziniec, spoglądając w górę, bo pod sufitem w tunelu wejściowym wisi tzw. Brneński smok, który miał podobno straszyć ludzi, którzy przybywali do miasta w niecnych zamiarach. Tak naprawdę – każdy przecież to zobaczy, to nic innego jak krokodyl! Analogia dziwna. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na VI – wieczny gotycki portal zdobiący budynek. Jedna z jego wieżyczek jest dość mocno przekrzywiona – to podobno zemsta majstra, któremu nie wypłacono całego wynagrodzenia. Można także wejść na wieżę ratuszową z tarasem widokowym. Widok stąd rozpościera się nieziemski. Widać nie tylko wzgórza Palawy, gdzie się udawaliśmy z Brna ale czasami obszary 500 km dalej.
  • Rynek i jego zabudowa, jest kilka budynków znajdujących się przy trójkątnym rynku Brna, które zasługują na uwagę. Po pierwsze – Dom pod Czterema Gburami – nie sposób go nie dostrzec, kamienicę podtrzymuje czterech atlantów z dość niewyraźnymi minami. Kolejny –Pałac Szwanza – czteropiętrowa XVI – wieczna kamienica, wyróżniająca się spośród innym, pięknie zdobionym frontonem. Nam spodobała się także kamienica, z zielonymi zdobieniami okien. Przy rynku mieszczą się także muzea i galerie na przykład Muzeum Etnograficzne, czy Galeria Morawska.

brno-spilberk