RZYM

Arrow
Arrow
PlayPause
ArrowArrow
Slider

rzym-1 Rzym to stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne ma powierzchnię 1287 km² i liczbę ludności 2 868 104, będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Miasto metropolitalne Rzym utworzone z terenów byłej prowincji o tej samej nazwie ma 4 331 856 mieszkańców. Rzym jest również stolicą regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Rzym od starożytności znany jest jako Wieczne Miasto (łac. Roma Aeterna), a także „stolica świata” (łac. caput mundi – dosłownie „głowa świata”).

Rzym jest metropolią o znaczeniu globalnym, a także dużym węzłem komunikacyjnym z jednym z największych międzynarodowych portów lotniczych w Europie, który obsługuje ponad 38 milionów pasażerów rocznie, rozbudowaną siecią autostrad i linii kolei dużych prędkości. Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach. W 1960 roku organizował Letnie Igrzyska Olimpijskie. W 2013 roku Rzym odwiedziło 8,6 mln turystów. Znajdują się tu siedziby dwóch organizacji ONZ: organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Rzym znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z łagodnymi zimami i ciepłymi, miejscami gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 20 °C w dzień i 10 °C w nocy.

Średnia temperatura miesięcy zimowych – grudnia, stycznia i lutego wynosi wokół 13 °C w dzień i 4 °C w nocy, zima pod względem temperatury i nasłonecznienia przypomina kwiecień i październik w Polsce. Średnia temperatura sześciu miesięcy letnich, od maja do października wynosi około 26 °C w dzień i 15 °C w nocy. Dwa miesiące – kwiecień i listopad mają charakter przejściowy, ze średnią temperaturą około 17 °C w ciągu dnia i 7 °C podczas nocy, pod względem temperatury i nasłonecznienia nieco przypominają maj i wrzesień w Polsce.

rzym-2

JAK DOJECHAĆ:

  • Samochód – aby dotrzeć do Rzymu, trzeba pokonać z Polski ponad 1000 km. Średnio można przyjąć że na autostradach pojedziemy z prędkością 100 km/godz. a na pozostałych drogach 70 km/godz. Do czasu przejazdu należy dodać przewidywane postoje i rezerwę na ewentualne „korki”. Warto podczas dłuższych podróży odpoczywać co ok dwie godziny, zwłaszcza w czasie upałów i w nocy. Na niemieckich autostradach znajdziesz wiele parkingów i stacji benzynowych gdzie możesz skorzystać z kafeterii, restauracji lub toalety, nieżadko z prysznicem. Mandaty za wykroczenia drogowe muszą być regulowane natychmiast – w przeciwnym razie samochód zatrzymywany jest na płatnym parkingu karą za wiele wykroczeń drogowych jest zawieszenie prawa jazdy albo dowodu rejestracyjnego samochodu na 15 dni do 6 miesięcy.
  • Samolot – Samolotem LOT lub Alitalia można polecieć z Warszawy do Rzymu (1 dziennie). Linię do Rzymu obsługują też węgierski Wizz Air i włoski Volareweb. Wylotu do Rzymu obsługuje też lotnisko w Krakowie.
    Różne linie lotnicze prawie przez cały rok wprowadzają oferty specjalne (promocyjne) na przeloty z Polski do Włoch, najczęściej właśnie do Rzymu. Czas przelotu ok 2 godzin. Regularne ceny LOT to ok 1300 – 1400,- zł
    ale w specjalnych ofertach zakupisz bilet za połowę tej ceny lub nawet mniej.
  • Kolei – niestety z Polski do Rzymu nie ma bezpośredniego połączenia. Z Warszawy do Rzymu, trzeba przesiadać się we Wiedniu. Taka podróż trwa około 18 godzin. Bilet do Rzymu kosztuje ok 490/ 950 zł w jedną/dwie strony. Cena biletu normalnego jest porównywalna do najtańszych biletów lotniczych.
  • Autokar – obecnie większość biur podróży pośredniczy w sprzedaży biletów autokarowych także do Rzymu. Autokary są nowoczesne, wyposażone w WC, klimatyzację, pochylane fotele, barek i inne udogodnienia.
    Należy brać pod uwagę że pomimo to nie jest to najwygodniejszy środek transportu. Podróż do Rzymu trwa ok. 24-28 godzin. Cena przejazdu będzie jednak najniższa i to decyduje o popularności autobusów.

rzym-3

NOCLEG :

Sprawdzone i tanie miejsca noclegowe we Rzymie, które oferują dobry standard w zamian za stosunkowo niską cenę. Tylko niektóre wybrane możliwości będą mieli okazje Państwo zobaczyć wyszukując noclegów korzystając z linków poniżej.

http://www.booking.com/city/it/rome.pl.html?aid=314288

http://www.rzym.it/noclegi/tanie-noclegi-wyszukiwarka/

rzym-4

CO I GDZIE ZJEŚĆ:

  • Pizza -można zjeść ją  praktycznie wszędzie  i trudno o kiepską pizzę we Włoszech. Polecamy jednak fantastyczne miejsce w samym sercu Rzymu – PLAZA DI PIZZA , gdzie jest masa smaków do wyboru, gdzie pizzę je się po rzymsku czyli na stojaka, gdzie wszystko jest sprzedawane na wagę. To właśnie tam, kiedy w południe stoi się ze swoim kawałkiem pizzy w garści pośród rodowitych Włochów, którzy ze sobą rozmawiają jakby byli sąsiadami (a najczęściej widzą się pierwszy raz w życiu) – tam właśnie czuje się to miasto. A pizza? Palce lizać!
  • Pasta – trudno o niedobry makaron w Rzymie, naprawdę. Jeśli chodzi o miejsca szczególne to polecamy Ai Spaghettari – przepyszne absolutnie, zwłaszcza carbonara. Knajpa ma ponad 100 lat, a wnętrze jest wypełnione zdjęciami właścicieli z różnymi znanymi osobistościami. Porcje są ogromne (można śmiało zamówić jedną porcję makaronu i poprosić o dwa talerze), a ceny średnie (9eur za spaghetti).
    Jeśli jesteście „na mieście” całkiem przyzwoity makaron można zjeść w sieciowej PastaritO – warto pytać o danie dnia (w dobrej cenie) lub zestawy (pasta + dolci + kawa lub wino). Ich lokale są rozsiane po całym mieście a za spaghetti zapłacicie ok 8eur.
  • Kolacja – miasto pełne jest dobrych knajp i każdy kto był tu znajdzie tę swoją ukochaną. Knajpą, do której ja lubię wracać jest klimatyczne miejsce na Zatybrzu gdzie podają nie tylko pyszne makarony ale i kuchnię typowo rzymską. Ich sos quattro formaggi śni mi się po nocach, mają pyszne mięsa, podają kwiaty cukinii i karczochy na sposób rzymski. Głową ręczę, że nie wyjdziecie stamtąd ani głodni, ani zawiedzeni. Warto też odwiedzić łazienkę choćby po to żeby przy okazji obejrzeć sobie ich winniczkę. Ceny są przystępne a w sezonie mają różne warianty zestawów – takim za 10 euro też można się zadowolić i będzie pysznie!

rzym-5

ŻYCIE NOCNE :

  •    Via di Monte Testaccio to zaułek, bez którego nie mogłyby się obejść miejskie kluby – Rzym właśnie tu ulokował znaczną część swych lokali. Akab to jeden z najstarszych tutejszych przedstawicieli i to do niego wpierw warto skierować swe kroki. Do dyspozycji jest tu mniejsza sala na parterze, ogródek czynny w ciepłe miesiące oraz pokaźnych rozmiarów piwnica przeistoczona w podziemną taneczną jaskinię. To tam rozbrzmiewają rytmy house, techno, black music, nie brak tu też spokojnego soulu czy cięższych rockowych tonów. Poza tym noce tematyczne, od czasu do czasu DJ-e i zespoły na żywo. Trampki niewskazane, opłata za wstęp plus jednego drinka wynosi 20 euro.
  •   Muzyka elektroniczna w najlepszym wydaniu ze sporą dawką minimal techno na czele? W klimat ten idealnie wpisuje się klub Goa umiejscowiony na Via Libetta 13. Genialne nagłośnienie i najlepsi DJ-e to jeszcze jednak nie wszystko! Lokal ten, to intrygujące połączenie transowych imprez z zachodniego wybrzeża Półwyspu Indyjskiego oraz dystyngowanych, kolonialnych wnętrz wprost z rezydencji angielskich lordów. Wyszukane, eleganckie sofy, stare lustra i rodowe portrety, a wśród nich cała masa egzotycznych, orientalnych drobiazgów. Całość wizualnie i muzycznie zachwyca. Nocy warto nie przespać właśnie tutaj!
  • Angelo Mai to od lat prawdziwa artystyczna mekka. Wciąż nie brak tu twórczych eksperymentów najwyższych lotów w obszarze zarówno muzycznych, jak i teatralnych dokonań. Lokal konsekwentnie stawia na awangardowe, niesztampowe brzmienia i ciekawych DJ-ów. Poza tym na gości czeka tu też ogródek oraz druga, spokojniejsza sala – miejsca  idealnie nadające się na chwilę nieskrępowanej hałasem pogawędki. Adres: Viale delle Terme di Caracalla 55.
  • Wciąż nie możesz zdecydować się, na jakie rytmy dziś masz ochotę? I w tym wypadku nie zawiodą Cię tutejsze kluby. Rzym spieszy z pomocą! Są tu miejsca, w których wcale z góry nie musisz wiedzieć czego konkretnie szukasz. Shari Vari Playhouse to klub, w którym nocne życie toczy się aż na trzech kondygnacjach. Sposobem tym retro, hip-hop, house czy dance music grane mogą być tu niemal jednocześnie. Wystrój? Ameryka lata 50. Lokalizacja? Via di Torre Argentina 78. Tłumy zawsze gwarantowane, bez problemu można jednak zawczasu zamówić stolik.
  • La Cabala to z pewnością jeden z najbardziej ekskluzywnych rzymskich klubów. Chcesz bawić się w naprawdę szykownej scenerii? Spróbuj zajrzeć właśnie tutaj. Lokalizacja? Via Dei Soldati 12, nieopodal Piazza Navona. Piano Bar z muzyką na żywo, restauracja, klub, w którym króluje house oraz wspaniały widok na Tyber to główne atuty tego nowoczesnego miejsca ulokowanego we wnętrzach zabytkowego, średniowiecznego budynku. Opłata za wstęp (15 euro) realizowana jest przy barze – tam kartę otrzymaną przy wejściu, za wspomnianą kwotę wymienia się na drinka i bilet wyjściowy, który okazać trzeba przy opuszczaniu lokalu. Po północy kolejka tak długa, że dostanie się do środka graniczyć zaczyna z cudem – lepiej więc zjawić się tu nieco wcześniej.

rzym-7

ATRAKCJE: 

  • Koloseum – czyli Amfiteatr Flawiuszów to jedna z najbardziej zadziwiających, zachowanych do czasów obecnych starożytnych rzymskich budowli. Koloseum zostało wybudowane za panowania dynastii Flawijskiej w latach 70 – 80 nowej ery. W 80 r. zakończono budowę Koloseum i była to wówczas największa budowla w Rzymie. Koloseum było wielkim – 50 m wysokości, 188 m długości i 156 m szerokości – elipsowatym amfiteatrem. W niszach kolumnad frontowych umieszczono posągi bóstw. Ogromny posąg (Collossus) poświęcony bogu – Słońcu dał nazwę amfiteatrowi – Koloseum. Bezimienny architekt, który zaprojektował Koloseum korzystał z greckich i rzymskich tradycji budowlanych dodając kilka nowych rozwiązań. Amfiteatr był miejscem krwawych imprez i walk gladiatorów. Organizowano tu uroczystości o charakterze religijnym, święta państwowe oraz pokazy historyczne. W 248 r. w ramach obchodów 1000 –lecia Rzymu urządzono w Koloseum rzeź dzikich zwierząt pochodzących z terenu całego Cesarstwa. W IV wieku n.e. gdy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią cesarstwa najkrwawsze rozrywki zanikły. Przez wieki Koloseum było wietrzejącą pamiątką dawnej świetności. Do zniszczenia Koloseum przyczyniły się trzęsienia ziemi. Mimo wielu prób powstrzymania rabunku od XV w. ruina amfiteatru stała się kamieniołomem, z którego pozyskiwano materiał budowlany. Aż do XVII w. ruiny Koloseum nie były zabezpieczone, a roślinność bujnie je porastała do 1870 r. Obecnie pozostałości amfiteatru są konserwowane, a Koloseum udostępniono dla zwiedzających.
  • Fontanna di Trevi – to najbardziej imponująca, scenograficzna i wartościowa artystycznie fontanna spośród nie tylko tych w Rzymie. Na początku 1730 r. Papież Klemens XII postanowił zastąpić piękną fontannę zaprojektowaną przez Leona Battistę Alberti w 1453r. Zaprosił najlepszych artystów tego czasu by zaprezentowali swoje projekty. Wygrał Nicola Salvi i prace zaczęły się w 1735 r. a zakończyły się za panowania papieża Klemensa VIII Rezzonico. Inauguracyjne odsłonięcie fontanny miało miejsce 22 maja 1765 r.
  • Piazza Navona –  uważany jest za jeden z najpiękniejszych, cechujących się dostojeństwem i elegancją miejsc dzięki usytuowanym wokół niego budowlom, prostocie i barwom. Dawniej stanowił on centrum życia miasta stając się miejscem targów, imprez kulturalnych czy religijnych procesji. Dziś stanowi ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Wokół można znaleźć liczne kawiarnie, a na ulicach swoje prace wystawiają lokalni artyści. Piazza Navona o eliptycznym kształcie to następca starożytnej areny. Otaczające go budynki wzniesiono na ruinach widowni. Obecnie znajduje się tu pałac Pamphili, Kościół św. Agnieszki z wieżą projektu Borrominiego i Kościół Nostra Signora del Sacro Cuore. W centrum placu ulokowano trzy fontanny: dzieło Berniniego z 1651 r. – Quarto Fiumi, z centralnym obeliskiem i szeregiem kamiennych postaci, fontannę Neptuna oraz fontannę del Moro z posągiem Nubijczyka mocującego się z delfinem. Północną stronę placu zamyka Giacomo della Porta.
  • Schody hiszpańskie – znajdują się przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna) i prowadzą do XVI –wiecznego kościoła Trinita dei Monti (kościół pw. Św. Trójcy). Kościół i schody zostały ufundowane przez rząd francuski, natomiast nazwa wiąże się z lokalizacją hiszpańskiej ambasady. Schody Hiszpańskie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Odbywają się na nich pokazy mody, festiwale kwiatów, a w czasie Bożego Narodzenia na tarasie schodów urządzana jest szopka.
  • Panteon – miejsce poświęcone wszystkim bogom, to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 r. na miejscu starszej świątyni, zbudowanej ku czci boskich patronów Rzymu, zniszczonej przez pożar. Należy do najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Od VII w., gdy cesarz podarował Panteon papieżowi jest to katolicki kościół pw. Santa Maria ad Martyres.
  • Forum Romanum – centrum religijnego, politycznego i gospodarczego życia starożytnego Rzymu. Znane też jako Forum Magnum tj. plac w starożytnym Rzymie, położony u stóp Kapitolu i Palatynu. W okresie cesarstwa Forum zostało rozbudowane i wzbogacone o liczne świątynie i łuk triumfalny cesarza Augusta. Od V wieku ulegało stopniowemu zniszczeniu. W IX, X wieku stanowiło kamieniołom gdzie łatwo pozyskiwano budulec do nowych budowli. Do XVIII wieku służyło na wypas bydła. Prace wykopaliskowe rozpoczęto na początku XIX wieku i prowadzono systematycznie.
  • Bazylika św. Jana na Lateranie – to jedna z czterech bazylik patriarchalnych znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Fasada głównego wejścia do bazyliki, w stylu klasycznym, pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. układ pilastrów i półkolumn podkreśla pięcionawowe wnętrze bazyliki. Zamieszczony poniżej gzymsu napis Onimus Ecclesiarrum Urbis et Orbis Mater et Caput ( Matka i Głowa wszystkich kościołów miasta i świata) podkreśla znaczenie jakie posiada ten kościół, będący jednocześnie katedrą papieży pełniących rolę biskupów Rzymu.
  • Łuk Konstantyna –  to okazała budowla, która dzisiaj możemy podziwiać w Rzymie. Wiadomo, iż powstała ona w okresie pomiędzy trzysta dwunastym a trzysta piętnastym rokiem ery nowożytnej. Jej wzniesienie wiązało się między innymi z obchodami dziesięciolecia objęcia władzy w cesarstwie przez Konstantyna. Poza tym w ten sposób chciano również uhonorować jego zasługi w zwycięskiej walce z Maksencjuszem.
  • Campio de Fiori –  jest to jeden z najsłynniejszych placów  w Rzymie, znajduje się na pograniczu dwóch rejonów Pariole i Regola. Nazwa Campo de’Fiori oznacza pole kwiatów,aż do średniowiecza bowiem w miejscu tego placu była łąka. Plac otoczony jest malowniczymi pałacami, kramami oraz straganami. Panuje tu typowo targowiskowa atmosfera. Na Campo  de’Fiori  znajduje się pomnik Giordana Bruna, który właśnie w 1600 roku został skazany przez Św. Inkwizycję i spalony na stosie na Campo de’Fiori. Przebywając w tym miejscu z łatwością wnika się w jego niezwykły klimat. Zarówno plac jak i egzekucja wykonana na G. Brunie zostały upamiętnione w wierszu Czesława Milosza pod tytułem Campo di Fiori.

rzym-9